Naziv pobusni ponedjeljak dolazi od tradicije kićenja grobova na ovaj dan cvijećem, svježom travom, grančicama i ostacima bojanih jaja od uskrnoe trpeze.

Pokladni ponedjeljak, koji je drugi ponedjeljak nakon Uskrsa, određen je kao dan za obilazak grobova preminulih najmilijih. Tradicija kaže da te grobove treba urediti, okititi cvijećem i jajima, a umjesto tuge pjevati im u čast “Hristos vaskrse” što simbolizira nadu, ljubav i vjeru u vječni život.
U srpskim običajima ovaj dan se naziva Uskrs za mrtve, vrijeme kada se s posebnom nježnošću i poštovanjem pristupa grobovima umrlih članova obitelji. Izraz “bušeni ponedjeljak” dolazi od prakse “bušenja” grobova na ovaj dan, što uključuje njihovo kićenje cvijećem, svježom travom, grančicama i ostacima bojanih jaja od gozbe. Posljedično, groblja se pretvaraju u mjesta mirne radosti, gdje miris tamjana i sjaj svijeća prate navještaj ili pjevanje “Krist vaskrse”, zamjenjujući tradicionalnu molitvu “Sveti Bože”.
Iako se ovaj dan možda ne svrstava među najznačajnije crkvene blagdane, on zauzima vitalno mjesto u narodnom kalendaru jer na dirljiv način spaja radost Uskrsa s vedrim sjećanjem na one koji su umrli.
Na taj dan održavaju se komemoracije kada se obitelji okupljaju na grobovima, pale svijeće, dijele jaja i molitveno razmatraju. Posjet groblju nije obavezan; nego je to njegovana obiteljska tradicija, koja služi kao sredstvo odavanja počasti voljenima kroz vedrinu i optimizam koji praznik pruža.
BONUS:
Značajan broj pjevača unutar regionalne industrije zabave uživao je u uspješnim karijerama koje su trajale nekoliko desetljeća. Među njima, neki su odlučili promijeniti svoja imena i vjerska opredjeljenja, a ovaj će se članak usredotočiti na njihove priče.
Bitno je prepoznati da su brojni pjevači doživjeli promjene u svojim vjerskim uvjerenjima, temi o kojoj često radije izbjegavaju raspravljati iz osobnih razloga. Ukoliko vas ova tema do sada nije zainteresirala, sastavili smo kolekciju koja ističe mnoge od ovih umjetnika, počevši od Sinana Sakića. Otputovao je u Indiju sa suprugom kako bi posjetio njihovu kćer i prenio im svoju zahvalnost prema indijskom načinu života. Iako je isprva rođen u muslimanskoj vjeri, naposljetku je usvojio drugačiji sustav vjerovanja.
Nada Topčagić, rođena u muslimanskoj vjeri, nakon transformativnog iskustva odlučila se obratiti. Prisjeća se trenutka kada joj je hodža prenio da joj je zabranjeno ukopati oca na željenom mjestu. Ovaj je incident duboko utjecao na nju, a sada kada posjeduje očev grob, razmišljanje o svojoj prošlosti pokazalo se izazovnim. Osim toga, važno je odati priznanje još jednoj značajnoj ličnosti: pjevačici koja se proslavila poznatom pjesmom „Srpkinja je majka rodila.
Umjetnica prepoznata kao Lepa Brena porijeklom je iz dobojskog kraja i potječe iz obitelji mješovite vjerske pripadnosti koja je doživjela obraćenje. Rođeno joj je ime Fahreta, a priča se da je Amir Rešić, zvani Nino, prešao s islama u Privoslavlje. Osim toga, neki izvještaji pokazuju da se možda vratio na islam prije smrti.