Osjećaj svrbeža nakon tuširanja može biti mučan i uznemirujući problem za mnoge pojedince, a glavni krivac se često nalazi u komponentama proizvoda za kupanje koje koristimo. Evo što dermatolozi imaju za reći o ovom pitanju:
Umjetni mirisi: Ti aditivi koji se često nalaze u sapunima i proizvodima za tuširanje ne pomažu u čišćenju kože. Umjesto toga, mogu dovesti do iritacije, osipa, svrbeža, a kod nekih osoba čak i oteklina.
Prirodni mirisi: Iako se biljna eterična ulja i drugi prirodni mirisi mogu činiti dobroćudnima, oni ipak mogu predstavljati probleme, osobito za osobe s alergijskim kožnim reakcijama. Činjenica da potječu iz prirodnih izvora ne jamči njihovu kompatibilnost sa svim tipovima kože.
Hipoalergeni proizvodi: osjetite li svrbež kože nakon tuširanja, razmislite o korištenju proizvoda koji sadrže prirodne mirisne komponente. Ako problemi potraju, potražite hipoalergenske sapune ili kupke. Obično su ti predmeti bez mirisa i formulirani tako da minimaliziraju vjerojatnost iritacije i alergijskih reakcija.
Proizvodi bez mirisa često su optimalan izbor za osobe s osjetljivom kožom ili one osjetljive na alergijske reakcije. Pri odabiru proizvoda za tuširanje ključno je voditi računa o sastojcima koji mogu izazvati iritaciju. Ako imate stalne probleme sa svrbežom i nelagodom na koži, savjetuje se konzultacija s dermatologom za dodatne upute i prijedloge.
BONUS TEKST:
Stvorite ugodnu i aromatičnu atmosferu u svom domu s jednostavnim i jeftinim sastojcima, eliminirajući potrebu za skupim osvježivačima zraka.
Osvježivač zraka u bazi KaranfilićPotreban:
1-2 žličice alkohola (votke), krupna sol, 4-5 klinčića ili zvjezdastog anisa i omekšivač.
Postupak:
Dodajte omekšivač ili tekući gel za pranje u zdjelu nakon što ste ulili sol.
Dobro promiješajte, zatim dodajte alkohol. Uključite 4-5 klinčića ili zvjezdastog anisa.
Postavite ga u bilo koju prostoriju i trajat će otprilike dva tjedna. Dodatni savjet za mirisan dom.
Potreban:
Jedna šalica omekšivača, čaša alkohola i sredstvo za čišćenje namještaja ili mala količina deterdženta.
Postupak:
Napunite bočicu s raspršivačem alkoholom. Zatim dodajte deterdžent i omekšivač.
Temeljito promiješajte i nanesite za uklanjanje prašine, izbjegavajući elektroničke uređaje. Monika predlaže: Osvježivač ulja.
Potreban:
Eterično ulje za bebe.
Postupak:
Ulje za bebe pomiješajte s eteričnim uljem, otprilike 10 kapi na svakih 100-150 ml ulja. Nakon miješanja smjesu prebacite u tanku čašu i unutra stavite ražnjiće.
Ako je potrebno, dodajte dodatno eterično ulje. Svježa aroma limuna.
Potreban:
Natrijev bikarbonat i sok od citrusa.
Voda
Postupak:
Pomiješajte pola litre vode sa žlicom soka od limuna i žličicom sode. Nakon što se pjena slegne, premjestite smjesu u bocu s raspršivačem.
Prirodni eliminator mirisa i repelent za insekte
Potreban:
Dehidrirani ružmarin
Limun
Voda
Postupak:
Narezani limun i ružmarin pirjajte u vodi oko 10 minuta. Pustite da se ohladi, zatim procijedite smjesu i prebacite je u bocu s raspršivačem.
Korištenje ovih jednostavnih recepata stvorit će ugodan i aromatičan ugođaj u vašem domu, a sve to će biti isplativo i bez kemikalija. Želimo vam svu sreću!