Oglasi - Advertisement

Kako vrijeme prolazi, naša tijela postupno propadaju i pokazuju smanjenu funkcionalnost. Danas se fokusiramo na hrskavicu koja okružuje zglobove, a koja je ključna za njihov pravilan rad; kada se ova hrskavica iscrpi, to dovodi do oštećenja.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Hrskavica je elastično, ali savitljivo tkivo koje omogućuje učinkovito funkcioniranje zglobova. Naime, u koljenom zglobu služi za povezivanje bedrene kosti, potkoljenice i čašice koljena, dok sinovijalna tekućina osigurava podmazivanje hrskavice, čime pomaže u kretanju svih pripadajućih komponenti. Oštećenje hrskavice može biti posljedica ozljede ili pada, što se često opaža u incidentima povezanim sa sportom, ili zbog naglog uvijanja zgloba pod stresom.

Osim toga, ponavljajući pokreti i postupno propadanje koje se akumulira tijekom godina korištenja može rezultirati oštećenjem hrskavice. Za neke pojedince, pogoršanje zglobova može biti povezano s nepravilnim držanjem, što potencijalno proizlazi iz urođenog problema ili prethodne ozljede. Oštećenje hrskavice uzrokuje nekoliko simptoma. Problemi sa zglobovima mogu se manifestirati nizom simptoma, koji mogu uključivati ​​bol ili oteklinu, osjećaj “štipanja” ili “visenja” u zglobu tijekom savijanja i osjećaj krckanja ili “struganja” dok je zglob u pokretu.

Znakovi se također mogu manifestirati kao poteškoće u potpunom savijanju ili ispravljanju zgloba, osjećaji nestabilnosti, ukočenosti i ograničenog opsega pokreta. Da bi se procijenilo pogoršanje ili oštećenje hrskavice, neophodno je izvršiti temeljitu anamnezu (anamnezu) i fizikalni pregled, koji se često pojačava modalitetima snimanja kao što su rendgensko snimanje ili magnetska rezonancija.

Osim toga, može se primijeniti artroskopija; ovaj minimalno invazivni kirurški zahvat uključuje umetanje artroskopa kroz mali rez u zahvaćeni zglob, što kirurgu omogućuje vizualizaciju strukture i tkiva zgloba putem kamere. Koje mogućnosti liječenja postoje za ozljede zglobne hrskavice? Nekirurški pristupi usmjereni su na ublažavanje simptoma i sprječavanje daljnjeg oštećenja hrskavice.

Ovi terapijski zahvati jačaju snagu i pokretljivost zglobova uz ublažavanje bolova, što doprinosi boljoj kvaliteti života. Za liječenje zahvaćenog zgloba, stavite ledene obloge u trajanju od 15 minuta, nakon čega slijedi razdoblje odmora u trajanju od jednog sata; ova metoda pomaže u smanjenju oteklina. Preporuča se držati nogu podignutu dok sjedite ili ležite i suzdržati se od bavljenja sportom ili bilo kakvim aktivnostima koje mogu opteretiti zglob. Dostupni su protuupalni lijekovi bez recepta, a injekcije kortikosteroida mogu olakšati bol i upalu.

Štoviše, injekcije hijaluronske kiseline mogu osigurati podmazivanje zglobova, čime se smanjuje trenje između kostiju i ublažava nelagoda. Liječnici obično preporučuju da pacijenti kontaktiraju fizioterapeuta, koji će izraditi prilagođeni program vježbi i istezanja namijenjenih jačanju mišića koji okružuju zglob i poboljšanju njegove stabilnosti. Kirurška intervencija često je najučinkovitiji pristup za rješavanje oštećene zglobne hrskavice, budući da ova vrsta hrskavice ima tendenciju teškog samostalnog zacjeljivanja. Općenito, ovi kirurški zahvati koriste artroskopske tehnike i koncentriraju se na liječenje akutnih ozljeda.

Međutim, oni nisu namijenjeni za liječenje značajne degeneracije hrskavice povezane s osteoartritisom. Na Medicinskom fakultetu Yale kirurzi provode postupak koji se naziva operacija mikrofrakture. Ova tehnika uključuje stvaranje malih perforacija u kosti i koštanoj srži koja se nalazi ispod oštećene hrskavice. Takvo djelovanje potiče regeneraciju kostiju, potičući stanice koštane srži da pokrenu popravak oštećene hrskavice; međutim, hrskavica koja nastaje kao rezultat je vlaknaste prirode.

Iako inhibira izravan kontakt između kostiju, ne posjeduje istu razinu učinkovitosti i izdržljivosti kao zdrava, normalna zglobna hrskavica. Za manje ozljede hrskavice koristi se osteohondralni autotransplantat, koji uključuje kirurško odstranjivanje malog dijela kosti i hrskavice iz područja zgloba koje ne nosi težinu, nakon čega se presađuje na ozlijeđeno mjesto. Ovim pristupom stvara se glatka površina zgloba, što ponovno omogućuje bezbolno kretanje. Međutim, ova metoda ima specifične nedostatke, budući da unutar zgloba nema dostupnih područja koja ne nose težinu.

U slučajevima kada je hrskavica donora dostupna, može se upotrijebiti komparativna tehnika; usprkos tome, trajnost transplantirane hrskavice ne odgovara onoj originalne. Transplantacija hondrocita prikladna je za ozljede veličine do 10 cm², ovisno o očuvanju ligamenata i pokretljivosti zglobova. Kirurg uzima zdravu hrskavicu iz područja zgloba koje ima minimalnu težinu i zatim šalje to tkivo u laboratorij. Unutar laboratorija, hondrociti – stanice odgovorne za hrskavicu – uzgajaju se dok se ne postigne odgovarajući volumen za rješavanje ozljede. Ove stanice olakšavaju stvaranje nove hrskavice.

Ova se metodologija kontinuirano unapređuje i primjenjuje kroz progresivno napredne tehnike s ciljem minimiziranja mogućnosti komplikacija nakon kirurških zahvata. Osteoartritis dovodi do degeneracije hrskavice, zahvaćajući ne samo kost, već i ligamente, tetive i sinovijalnu membranu koja obavija zglob. Konkretno, meniskus u koljenu također je pod utjecajem osteoartritisa. Ublažavanje boli često se postiže upotrebom analgetika, dok se nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAID) koriste za ublažavanje upale u liječenju osteoartritisa.

Unatoč tome, produljena uporaba ovih tvari se obeshrabruje zbog mogućih nuspojava, što dovodi do sve većeg naglaska na nefarmakološke alternative kao što su glukozamin, kondroitin i kolagen, koji su prošli opsežnija istraživanja. Kolagen služi kao glavni protein koji se nalazi u vezivnom tkivu sisavaca, a literatura identificira čak 28 različitih vrsta. Nedavno je došlo do značajnog porasta tržišta za razne proizvode koji pokazuju značajne razlike u svojim strukturama i karakteristikama. Ove ponude obuhvaćaju prirodni topljivi i netopivi kolagen, želatinu (denaturirani oblik kolagena) i hidrolizirane kolagene (sastavljene od peptida ili aminokiselina), svi proizvedeni s različitim stupnjevima hidrolize.

Među različitim vrstama, hidrolizirani kolagen se ističe svojom jedinstvenom sposobnošću da se odupre razgradnji tijekom probavnog procesa, olakšavajući trenutnu dostupnost svojih aminokiselina u krvotoku. Nasuprot tome, prirodni kolageni igraju ulogu u promicanju “oralne tolerancije”, mehanizma koji regulira imunološki odgovor unutar probavnog sustava. Ovo naglašava prijedlog za formulacije koje integriraju i hidrolizirani kolagen i specifične prirodne kolagene. Naime, kolagen tipa II ima potencijal ublažiti upalne procese povezane s osteoartritisom.

POKLANJAMO TI KNJIGU BESPLATNO!

Upiši svoj email i preuzmi knjigu "Astrologija nije bauk"! Zaviri u tajanstveni svijet zvijezda i otkrij kako zvjezdana magija može promijeniti tvoj pogled na sebe i svijet oko tebe!

Jedan klik te dijeli od tvoje knjige i novih spoznaja!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here