Oni koji posjeduju vrt trenutno ubiru plodove svog truda, a stolove krase domaći proizvodi vlastitih ruku. Kako dolazi mjesec srpanj, rajčice počinju sazrijevati i jednostavno nema salate koja se može usporediti s onom od svježe ubranih vrtnih rajčica.

S dolaskom srpnja može se činiti da je vrhunac naših nastojanja u uzgoju rajčice jer rajčice počinju sazrijevati. Ipak, ova percepcija vara, jer se produljenje razdoblja predanog uzgoja pokazalo prilično izazovnim.

Tijekom procesa proizvodnje ploda biljke rajčice troše značajnu količinu energije i hranjivih tvari. Tijekom tog razdoblja od iznimne je važnosti osigurati stalnu njegu ovih biljaka. Ako to ne učinite, doći će do nedostatka svježih rajčica i spriječiti rast onih koje već postoje. Pridržavajući se ovih sedam jednostavnih smjernica, možete jamčiti obilan urod rajčice tijekom ostatka sezone.

Dosljedno uklanjanje divljih izdanaka i suvišnog lišća ključno je za maksimiziranje produktivnosti biljaka rajčice. Iako listovi igraju ključnu ulogu u rastu rajčice, njihov višak odvraća energiju biljke od proizvodnje ploda. Preusmjeravanje te energije prema razvoju plodova je od iznimne važnosti, a prevelika gustoća lišća otežava pravilno provjetravanje i dovoljno osvjetljenja. Kako se bliži jesen, a temperature padaju tijekom večernjih sati, važno je voditi računa o povećanom riziku od razvoja plijesni.

Ovaj rizik posebno prevladava u slabo prozračenim područjima gdje se nalaze biljke. Primjena gnojiva na rajčice obično se završava u početnim fazama srpnja. Glavni cilj ovog procesa je olakšati rast plodnih proizvoda, a ne fokusirati se na razvoj lišća. Uz organsku tvar, gnojivo sadrži i ključna mikro i makro hranjiva. Za postizanje što boljih rezultata gnojidbe rajčice tijekom mjeseca srpnja savjetuje se koristiti sljedeću kombinaciju: pomiješati 1 litru stajnjaka, 20 g kalijevog sulfata, 10 g uree, 10 g vapna i 2 g gnojiva. bakrenog sulfata s 10 litara vode.

Dajte 1,5 do 2 litre ove otopine po biljci rajčice. Navodnjavanje kapanjem poželjna je metoda za uzgoj rajčice zbog svoje sposobnosti da osigura dosljednu i ravnomjernu opskrbu korijena vlagom, a pritom izbjegava vlaženje lišća i plodova. U nedostatku bilo kojeg drugog dostupnog lijeka, jednostavan čin redovitog zalijevanja biljke rajčice bit će dovoljan.

Savjetuje se stablo rajčice, zajedno s njegovim plodovima, opskrbiti vodom 1-2 puta tjedno, koristeći oko 4-5 litara vode svaki put. Korištenje malča pomaže u zadržavanju vlage, čime se smanjuje potreba za čestim zalijevanjem posebno za rajčice. Kako bi se pospješio odgovarajući razvoj korijena rajčice, ključno je opskrbiti ga kisikom. Ovo može biti spriječeno prisutnošću pokrova tla, što se može učinkovito spriječiti malčiranjem. Neophodno je zapamtiti redovito rahljenje tla ispod grmova rajčice, po mogućnosti jednom tjedno. Duboko kopanje nije potrebno; dubina od 7-10 cm bit će zadovoljavajuća. U mjesecu srpnju od iznimne je važnosti dati prednost zaštiti biljaka od opasnosti koje predstavljaju štetnici i bolesti.

Kako bi se održalo zdravlje biljaka rajčice, bitno je redovito ih pregledavati na bilo kakve znakove štetnika ili bolesti. Za što bolji rast rajčice savjetuje se prskanje sirutkom u mjesecu srpnju. Za pripremu spreja pomiješajte 1 litru sirutke s 3 litre vode i ravnomjerno rasporedite po listovima biljke rajčice. Preporučuje se ponavljanje ovog postupka svakih 10 dana ili nakon kiše.

Tijekom druge polovice srpnja ključno je pažljivo pregledati grmlje kako bi se otkrile rane naznake plijesni. Nakon što identificiramo zabrinjavajuće simptome, odmah uklanjamo zahvaćeno lišće i grmlje tretiramo bakrom. Prije prskanja vodimo računa o uklanjanju potpuno zrelih ili skoro zrelih plodova, ostavljajući samo one koji nisu stariji od 7-10 dana.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here