Svatko cijeni blistavu bjelinu svježe oprane odjeće; međutim, stvarnost je da nakon samo nekoliko pranja ta bijela nijansa može postati žuta ili sivkasta. Na ovu promjenu utječu različiti čimbenici, uključujući tvrdoću i kvalitetu vode koju koristimo.
Frustracija je uobičajeno iskustvo svake domaćice kada bijela odjeća postane dosadna i bezbojna. Vjerojatno ste eksperimentirali s mnogim tehnikama i potrošili znatan iznos na razne proizvode za izbjeljivanje. Mnoge žene uključuju variquinu u svoje prakse pranja rublja, iako će nekima njezin jak miris smetati ili će se umjesto toga odlučiti za nježnije deterdžente.
Preporučujemo da isprobate ovu tehniku jer je dobila izvrsne povratne informacije od brojnih domaćica. Jedini potreban sastojak je limun, a jednostavna metoda sastoji se od cijeđenja kako bi se izvukao i filtrirao sok.
Za rublje koje je izuzetno čisto i svijetlo bijelo, samo dodajte izdašnu pola šalice bistrog limunovog soka u odjeljak za omekšivač. Važno je suzdržati se od prepunjavanja perilice rublja i korištenja previše praška jer to može utjecati na rezultat koji želite.
- Štoviše, izlaganje sunčevoj svjetlosti pomoći će u postizanju svjetlije bijele boje. Bez obzira na učestalost kojom se susrećemo s oglasima koji obećavaju da će našim plahtama vratiti izvornu svjetlinu, često se osjećamo iznevjereno promatrajući kako se nekoć bijela posteljina i zavjese polako mijenjaju u žućkastu nijansu. Čak i uz brojne napretke i inovacije u tehnologiji pranja rublja, povremeno se čini da su tradicionalne tehnike koje se prenose generacijama najuspješnije.
Jedna učinkovita tehnika uključuje korištenje plave boje! Svojim plahtama možete vratiti blistav izgled pomoću izbjeljivača za rublje, koji je lako dostupan u drogerijama ili putem internetskih prodavača.
Jeste li ikada razmišljali zašto naše bijele tkanine s vremenom polako žute? Odgovor leži u činjenici da oni u početku nikada nisu bili istinski bijeli! Prirodni pamuk ima prljavo bijelu nijansu, a da bi se postigao svijetli bijeli izgled, ili prolazi kroz proces izbjeljivanja ili se boji u bijelo s primjesom plave.
Svakim pranjem plavi element polako blijedi, dok prljavština i prirodna ulja dodatno umanjuju izvornu nijansu. Za borbu protiv toga postoji metoda poznata kao plavo pranje, koja uključuje nježno čišćenje bijele tkanine korištenjem razrijeđenog, ekološki prihvatljivog plavog praha. Za izbjeljivanje bijelog rublja, uhodana tehnika izbjeljivača za rublje pokazala se učinkovitijom i ekološki prihvatljivijom!
Ova opcija služi kao zamjena za konvencionalni izbjeljivač, nudeći ne samo izvanrednu učinkovitost izbjeljivanja, već i pojačavajući plavu nijansu vašeg izbijeljenog trapera ili indigo tkanine, a istovremeno je prihvatljiviji za okoliš. Svakako se pridržavajte danih uputa za pravilno razrjeđivanje izbjeljivača.
Kako biste podnijeli veću količinu rublja, pomiješajte četiri šalice vode s četvrtinom žličice izbjeljivača. Ključno je upamtiti da se pri izradi ove mješavine ne trebate koristiti plastičnim posudama ili zdjelicama jer plava nijansa izbjeljivača može obojiti plastiku. Umjesto toga odaberite staklene ili metalne posude.
Ovisno o vrsti perilice rublja koju posjedujete, postoje različite metode za integraciju razrijeđenog izbjeljivača u završni ciklus pranja.
Za korištenje izbjeljivača u strojevima s gornjim punjenjem, ulijte tekućinu ravno u bubanj. Ako posjedujete konvencionalnu perilicu rublja, dodajte izbjeljivač u dozator neposredno prije posljednjeg ciklusa.
U slučajevima kada vaša perilica rublja ima dozator ili mehanizam za zaključavanje vrata, morat ćete razrijediti izbjeljivač i nanijeti ga izravno na rublje. Kako biste izbjegli bilo kakvu moguću štetu na vašoj odjeći, preporučuje se pričekati da se spremnik za vodu potpuno napuni prije dodavanja izbjeljivača, što će pomoći svakako da se izbjeljivač ravnomjerno raspodjeli.
Pranje jako obojene tkanine više puta bitno je za vraćanje njezine boje. Ključno je izbjegavati potrebu za dodatnim izbjeljivačem jer to neće pomoći u procesu izbjeljivanja i može dovesti do plavih mrlja ili sivkastih nijansi na tkanini. Ako dođe do takve promjene boje, preporučuje se suzdržati se od korištenja običnog izbjeljivača jer će to samo pojačati plavi učinak.
Višak plave boje s tkanine možete ukloniti tako da je namočite u mješavinu dva dijela vode i jednog dijela amonijaka. Provjerite je li prostor u kojem to radite dobro prozračen i izbjegavajte korištenje izbjeljivača. Ključno je zapamtiti da miješanje amonijaka s izbjeljivačem može izazvati toksične učinke.