Promjena okusa u ustima može signalizirati srčani udar! U Srbiji više od 60 osoba dnevno doživi srčani udar, a od toga 16 do 18 slučajeva završi smrtno. Ova hitna medicinska pomoć događa se kada se iznenada prekine protok krvi iz žila koje opskrbljuju srčani mišić. Znakovi upozorenja koji ukazuju na rizik od ovog kritičnog stanja razlikuju se između muškaraca i žena.

Uz stezanje u prsima koje je često povezano s osjećajem mučnine, postoje i suptilni znakovi koji mogu ukazivati ​​na rizik. Neobičan okus u ustima može ukazivati ​​na problem s kardiovaskularnim sustavom i prepoznat je kao jedan od upozoravajućih pokazatelja srčanog udara. Bez sumnje, jaka bol u prsima ističe se kao najjasniji simptom infarkta miokarda.

Dr. Mark Perro napominje da žgaravica može biti simptom srčanog udara, što može dovesti do lošeg zadaha i metalnog okusa u ustima. Osim toga, “napet” trbuh može djelovati kao znak upozorenja. Ostali potencijalni pokazatelji srčanog udara uključuju rijetko stezanje u prsima, nelagodu u gornjim udovima, otežano disanje, umor, pospanost i vrtoglavicu. Britanska zaklada za srce preporučuje da pojedinci ostanu mirni i uzmu 300 mg aspirina prije posjeta hitnoj službi.

DODATNI TEKST

Ako smatrate da je kontradiktorno da bi masna hrana mogla biti dobra za vaše zdravlje, postoje dokazi koji podupiru tu ideju. Jasna Vujičić, viša dijetetičarka-nutricionistica, ističe da bademi, koji su bogati mononezasićenim mastima sličnim onima koje ima u maslinama, imaju značajnu ulogu u snižavanju LDL kolesterola i smanjenju rizika od srčanih bolesti. Ona pripisuje zdravstvene prednosti badema njihovom visokom sadržaju vitamina E, kao i značajnim razinama minerala poput mangana, magnezija i kalija.

Magnezij je neophodan za poboljšanje protoka krvi, kisika i hranjivih tvari u tijelu. Bademi, koji sadrže minimalnu količinu natrija, služe kao učinkoviti branitelji srca i krvnih žila. Pomažu u smanjenju naglog povećanja razine šećera u krvi i inzulina, što ih čini korisnom opcijom za osobe koje imaju dijabetes i pretilost.


Dijeta prilagođena ovim pacijentima trebala bi dati prednost hrani s niskim glikemijskim indeksom, a uključivanje badema može pomoći u smanjenju glikemijskog indeksa obroka. Povećanje potrošnje badema može dodatno smanjiti ovaj indeks; međutim, važno je prakticirati umjerenost, navodi naš izvor. Preporučljivo je izbjegavati pržene bademe. Bademi su bogati proteinima, a porcija od 25 grama nudi sadržaj proteina koji se može usporediti s onim u standardnom jajetu od 55-60 grama.

  • Studije pokazuju da su bademi znatno bolji u snižavanju štetnog LDL kolesterola i povećanju korisnog HDL kolesterola od integralnog muffina, iako imaju usporedivu težinu, sadržaj vlakana i broj kalorija. Preporuča se izbjegavati tostirane bademe, jer se obično prže u suncokretovom ili palminom ulju, što narušava njihove prednosti za zdravlje srca i krvnih žila. Umjesto njih odaberite (suhe) pržene bademe.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here