U današnjem članku fokusirat ćemo se u temu srčanog udara i drugih bolesti povezanih sa srcem. Srce, organ koji neumorno radi tijekom cijele egzistencije, čak iu trenucima sna, zahtijeva brižljivu pozornost na sve popratne simptome. Svakodnevno se u Srbiji nevjerojatan broj pojedinaca, preko 60, susreće s alarmantnom realnošću srčanog udara, a oko 16 do 18 njih s teškim posljedicama.
Ovaj događaj opasan po život događa se kada dođe do naglog poremećaja u protoku krvi kroz koronarne arterije, koje igraju ključnu ulogu u prehrani srčanog mišića. Vrijedno je napomenuti da postoje jasni znakovi upozorenja i simptomi za ovo opasno stanje i kod muškaraca i kod žena. Osim tipičnog osjećaja pritiska u prsima, često praćenog mučninom, postoje suptilne indikacije koje ne treba odbaciti.
Na primjer, neobičan okus u ustima, naizgled nepovezan, zapravo može poslužiti kao potencijalni trag temeljnog kardiovaskularnog problema, djelujući kao jedan od znakova upozorenja koji potencijalno može značiti početak srčanog udara. Primarni znak srčanog udara, koji se obično naziva infarkt miokarda, je intenzivna i iscrpljujuća bol u prsima. Prema dr. Marku Perru, cijenjenom stručnjaku na tom području, osobe koje dožive ovaj srčani događaj također mogu pokazivati simptome koji podsjećaju na žgaravicu, što može dovesti do neugodnog zadaha i prepoznatljivog metalnog okusa u ustima.
Osim toga, oni koji pate od srčanog udara mogu imati natečen trbuh. Štoviše, sporadični osjećaji pritiska u prsima, nelagoda u gornjim udovima, otežano disanje, umor, ekstremna iscrpljenost i epizode vrtoglavice, sve su to pokazatelji ovog stanja. Visoko cijenjena Britanska zaklada za srce savjetuje osobama kojima je potrebna hitna liječnička pomoć da ostanu mirni i uzmu dozu od 300 mg aspirina prije nego što dođu do odjela hitne pomoći. Svijet muče kardiovaskularne bolesti koje svake godine odnose živote preko 17 milijuna ljudi.
Uznemirujuće projekcije pokazuju da će se taj broj do 2030. godine popeti na 23 milijuna. Ni Hrvatska nije imuna na raširenost bolesti krvožilnog sustava jer one ostaju vodeći uzrok smrti u zemlji. Neophodno je priznati da se simptomi bolesti srca i krvnih žila mogu lako previdjeti ili zanemariti, upozoravaju medicinski stručnjaci.
Kada se razmatraju potencijalni problemi sa srcem i krvnim žilama, ključno je prepoznati ove posebne znakove. Kada je sposobnost srca da učinkovito pumpa krv do tjelesnih ekstremiteta ugrožena, to može dovesti do zadržavanja tekućine u nogama, što rezultira oticanjem. Ovo stanje, koje se obično naziva “oticanje nogu”, često je povezano sa srčanim bolestima, posebno problemima sa srčanim zaliscima. U biti, oslabljeno srce pridonosi nakupljanju tekućine u potkoljenicama i gležnjevima.
Zanimljivo je da tjeskoba može poslužiti kao rani pokazatelj bolesti srca, iako to većini pojedinaca ne mora biti odmah vidljivo. Međutim, vrijedi napomenuti da srčani udar može izazvati intenzivnu tjeskobu i povećani strah od smrti. Često se opaža da pacijenti dožive ozbiljnu epizodu tjeskobe i straha prije srčanog udara. Osim toga, ako kašalj ustraje i napreduje do piskanja, to može ukazivati na prisutnost zatajenja srca. Nakupljanje tekućine u plućima primarni je uzrok ove pojave.
- Ako tradicionalni lijekovi za kašalj ne uspiju pružiti olakšanje, ključno je priznati ozbiljnost situacije. Obilno znojenje bez tjelesne aktivnosti može biti znak nadolazećeg srčanog udara. Nesvjestica se može dogoditi kada krvni tlak padne, što je jasan pokazatelj temeljnih zdravstvenih problema. Obično je srčani udar povezan s nelagodom u različitim dijelovima tijela. Iako se bol u prsima obično povezuje s ovim stanjem, ona nije jedini pokazatelj. Često bol nastaje u prsima, a zatim se širi u ramena, ruke, laktove, leđa, vrat, čeljust, a ponekad čak i u trbuh. Osim toga, vrijedno je napomenuti da bol ne mora nužno započeti u prsima, već se u početku može manifestirati u drugim dijelovima tijela, poput lijeve ili desne ruke.