Iako mnoge osobe  disanje na usta tokom spavanja doživljavaju kao običnu naviku, ova pojava je zapravo prilično štetna. U nastavku članka su navedene strategije za uklanjanje navike disanja na usta tijekom spavanja, kao i metode za sprječavanje značajnijih problema.

Kronično disanje na usta može dovesti do promjena u anatomskoj strukturi lica, osobito u pedijatrijskoj populaciji.

Disanje na usta, osobito kada se prakticira cijelu noć, dovodi do sušenja usta i grla, čime se povećava vjerojatnost respiratornih infekcija. Osim toga, ova navika može dovesti do štetnih učinaka na zdravlje zuba.

Dr. Aleks Fu iz stomatologije izjavio je: “Disanje na usta, bilo danju ili noću, predstavlja rizik za zdravlje zuba; međutim, posebno je štetno kada se javlja noću.

Tijekom noći postoji smanjenje proizvodnje sline, stanje koje se pogoršava disanjem na usta, što rezultira suhim ustima. Slina igra ključnu ulogu u neutralizaciji kiselina i uklanjanju čestica hrane; stoga njegov nedostatak omogućuje bujanje bakterija, što kasnije pridonosi razvoju karijesa i bolesti desni.

Produljena razdoblja disanja na usta mogu dovesti do promjena u fizičkoj strukturi lica, osobito kod djece.

“Prema dr. Fuu, uporno disanje na usta ima potencijal promijeniti strukturu lica, osobito kod djece, što rezultira nepravilnostima u razvoju zuba i poteškoćama s govorom. Osim toga, disanje na usta može doprinijeti halitozi, što može negativno utjecati na nečije samopouzdanje .

Disanje na usta tijekom spavanja, često povezano s hrkanjem, može nepovoljno utjecati na unos kisika, rezultirajući nemirom i mogućim razvojem apneje za vrijeme spavanja.

Koje mjere se mogu poduzeti kako bi se ublažila pojava disanja na usta?

Dr. Fu je izjavio: “Provođenje jednostavnih prilagodbi kao što je održavanje pravilne hidratacije, rješavanje problema začepljenosti nosa ili korištenje ovlaživača zraka tijekom noći može ublažiti štetne učinke povezane s disanjem na usta.

Nadalje, rutinski stomatološki pregledi mogu pomoći u prepoznavanju znakova disanja na usta prije njihove eskalacije u ozbiljnije probleme.

Izjavila je: “Stanje vašeg cjelokupnog oralnog zdravlja ovisi o uspostavljanju dobrih navika i proaktivnom upravljanju problemima prije nego što eskaliraju u kronična stanja.

Dr. Fu upozorava da sitne navike poput grickanja noktiju, žvakanja leda ili korištenja zuba za otvaranje paketa mogu oštetiti zubnu caklinu i povećati vjerojatnost napuknuća i lomova.

Nadalje, pića koja su pretjerano slatka ili kisela mogu istrošiti caklinu, što rezultira povećanom osjetljivošću i povećanim rizikom od karijesa. Osim toga, pretjerana sila tijekom četkanja može oštetiti caklinu i iritirati desni, potencijalno dovodeći do povlačenja desni. Ove uobičajene navike često se zanemaruju, ali s vremenom mogu pridonijeti značajnim problemima u vezi s oralnim zdravljem.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here