– U sljedećem dijelu našeg današnjeg članka ukratko ćemo govoriti o zdravlju. Fokusirat ćemo se će na problemim s kostima, koji obično počinju u području ramena i postupno se spuštaju do donjeg dijela tijela. Treba li to biti razlog za zabrinutost?
Adhezivni kapsulitis, koji se obično naziva “smrznuto” rame, karakteriziraju bol i ukočenost u ramenu, često praćeni nelagodom u ruci. Ovo je stanje prilično prevladavajuće i obično se razvija tijekom vremena. Sastoji se od tri primarne faze. Upalna faza je najbolnija faza, tijekom koje se pojačava bol u ramenu i smanjuje pokretljivost.
Bol se može širiti u ruku i posebno je jak noću. U fazi smrzavanja, dok se bol postupno smanjuje, ukočenost i ograničenje pokreta postaju izraženiji. Rame doseže stanje poznato kao “smrznuto”, gdje je kretanje zgloba značajno ograničeno. Konačno, u fazi rješavanja, simptomi se počinju poboljšavati, bol se smanjuje ili potpuno nestaje, a pokretljivost ramena se vraća. Smrznuto rame nastaje kada se kapsula ramena zadeblja, steže i formira ožiljno tkivo koje ometa kretanje ramena.
Često se opaža smanjenje sinovijalne tekućine koja služi za podmazivanje zglobnog prostora u kojem se odvija kretanje. Sljedeći čimbenici mogu povećati rizik od razvoja adhezivnog kapsulitisa: Dijabetes: Osobe s dijabetesom izložene su većem riziku od “smrznutog” ramena. Produljena imobilizacija: Produljena razdoblja imobilizacije ramena nakon ozljede ili operacije mogu povećati ovaj rizik. Bolest srca, disfunkcija štitnjače ili Parkinsonova bolest: neke studije ukazuju na korelaciju između ovih stanja i povećane vjerojatnosti “smrznutog” ramena. Dob i spol: Obično pogađa osobe u dobi od 40 do 60 godina.
Ovo stanje nešto češće pogađa žene. Liječenje smrznutog ramena obično uključuje: Odmor: Prestanak aktivnosti koje pogoršavaju bol. Fizikalna terapija i istezanje: Lagano istezanje i vježbe usmjerene na poboljšanje pokretljivosti zglobova. Sredstva za ublažavanje bolova: korištenje lijekova poput nesteroidnih protuupalnih lijekova (NSAID) za ublažavanje boli i smanjenje upale. Terapija toplinom i masaža: Primjena topline ili masaža mogu pomoći u ublažavanju simptoma. U težim slučajevima može biti potrebna medicinska intervencija, koja može uključivati injekciju kortikosteroida, hidrodilataciju (postupak ubrizgavanja tekućine u zglob kako bi se olabavila kapsula) ili, u vrlo rijetkim situacijama, kirurške zahvate.
Iako “smrznuto” rame nije opasno stanje, može biti prilično neugodno i ometati, zbog čega je neophodno rano identificirati simptome i započeti odgovarajuće liječenje. Jesu li banane radioaktivne? Možda znate da banane posjeduju radioaktivnost. Iako se ovo može činiti zabrinjavajućim, nema razloga za uzbunu u vezi s radioaktivnošću banana. Jedan od razloga za to je kalij-40, prirodni izotop kalija koji je malo radioaktivan. Ovaj mineral igra ključnu ulogu u ljudskom tijelu jer podržava rad mišića i živaca.
Štoviše, banane su među najpopularnijim izvorima kalija. Zračenje koje emitiraju banane zbog sadržaja kalija-40 minimalno je i nedovoljno da naškodi pojedincu. Zanimljivo je da banane služe kao mjerilo za mjerenje radioaktivnosti, s neformalnom jedinicom poznatom kao Banana Equivalent Dose (BED) koja se koristi za izražavanje dnevne radijacije s kojom se susrećemo. Primjerice, tijekom putovanja zrakoplovom na velikim visinama izloženi smo zračenju usporedivom s onim od konzumiranja nekoliko desetaka banana. Osim toga, druga hrana također posjeduje određeni stupanj prirodne radioaktivnosti.
Među tim namirnicama su krumpir, grah, orašasti plodovi i sjemenke suncokreta. Svaki od ovih predmeta ima radioaktivne izotope u tragovima; ipak, slično raspravi oko banana, razine zračenja su minimalne—nedovoljne da bi predstavljale bilo kakav zdravstveni rizik. Ova pojava služi kao podsjetnik na intrigantne aspekte prirode i kako se svakodnevno susrećemo s brojnim prirodnim procesima, često nesvjesni. Naime, banane imaju radioaktivni izotop. Unatoč tome, vitamini koje oni nude za našu dobrobit znatno nadmašuju sve moguće rizike, tako da možete bezbrižno uživati u ovom ukusnom voću.