U današnjem su svijetu elektronički uređaji postali ključni alati duboko integrirani u naš svakodnevni život, do te mjere da je nezamislivo funkcioniranje bez njih. S vremena na vrijeme moguće je da nenamjerno uključimo i isključimo svoje mobilne telefone, a da se ne sjetimo isključiti punjač nakon završetka procesa punjenja.

Budući da nismo svjesni uključenih rizika, važno je imati na umu potencijalne opasnosti ostavljanja praznog punjača uključenog u struju. Do ovog trenutka možda ste već previdjeli punjač koji je bio priključen.

Čin ostavljanja uključenog bilo kojeg elektroničkog uređaja, poput punjača za telefon ili e-cigarete, može predstavljati rizik od pregrijavanja. Osim toga, određeni modeli punjača zanemaruju i naznačene oznake i utvrđene propise o električnoj sigurnosti. Modeli za koje se pokazalo da predstavljaju najveći rizik su oni koji potječu iz Kine. Utvrđeno je da određenim punjačima nedostaje dovoljna izolacija između ulaza i izlaza, što stvara potencijalnu opasnost od strujnog udara.

Osim toga, postoje slučajevi u kojima je konstrukcija određenih električnih dijelova lošija ili su same komponente neodgovarajuće kvalitete. Postojanje ovih punjača može rezultirati kvarom strujnog kruga ili, u ekstremnijim situacijama, izbijanjem plamena. Osim toga, nasumično sastavljanje komponenti u punjaču izuzetno loše kvalitete može predstavljati potencijalnu opasnost od ozljeda.

Štoviše, ti čimbenici mogu rezultirati višim razinama potrošnje energije. Čak i ako je punjač uključen u izvor napajanja, a da nije spojen na prijenosno računalo ili mobilni telefon, nastavit će trošiti električnu energiju. Punjač nastavlja transformirati napon čak i kada uređaj nije priključen, što rezultira smanjenom potrošnjom energije u usporedbi s uključenim uređajem.

Prema nalazima Nacionalnog laboratorija Lawrence Berkeley, punjač ostavljen uključen tri sata dnevno rezultirat će približnom potrošnjom od 185 Wh godišnje, značajnom količinom koju ne treba zanemariti. Kako bi se potrošnja energije svela na najmanju moguću mjeru i održali pristupačni troškovi, ključno je zapamtiti isključiti punjače nakon što se elektronički uređaji pune.

Želite maksimalno produžiti vijek trajanja baterije svog telefona? Upoznavanje s raznim tehnikama i preporukama je ključno. Kako bi produljili trajanje baterije vašeg uređaja, ljudi koriste različite taktike poput upotrebe brzog punjača, spajanja na USB priključak kad god je to moguće ili omogućavanja načina rada u zrakoplovu radi uštede energije.

Kako biste maksimizirali životni vijek svoje baterije, razmislite o primjeni ovih korisnih preporuka: Kako biste izbjegli potencijalno oštećenje baterije, savjetuje se suzdržati se od ostavljanja priključene dulje vrijeme tijekom procesa punjenja. Pokušaj potpunog punjenja telefona do 100% nije preporučljiv jer potencijalno može rezultirati štetnim učincima na litijevu bateriju. Prisutnost visokog napona doista može ugroziti kvalitetu baterije.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here