Ako osjećate mučninu, čaj od đumbira može biti koristan jer ublažava želučane tegobe i podržava cjelokupno tjelesno zdravlje. Čaj od đumbira može biti koristan za trudnice koje imaju jutarnje mučnine, pod uvjetom da se prethodno posavjetuju s liječnikom.

Istraživanja su pokazala da je đumbir jednako učinkovit kao dimenhidrinat, aktivna komponenta koja se nalazi u lijekovima protiv mučnine. Kakav je proces pripreme čaja od đumbira? Bitno je.

* 2 kriške đumbira, svaka debljine 5 cm

* 500 ml vode

* med

* agrumi

Priprema

  • Oguljeni đumbir stavite u pola litre kipuće vode i ostavite da kuha na laganoj vatri 20 minuta. Nakon toga čaj procijedite i po želji dodajte med i limun. Đumbir djeluje umirujuće na želudac i čuva probavni sustav podižući pH želučanu kiselinu, čime se smanjuje kiselost.

Posljedično dolazi do smanjenja učestalosti izlučivanja želučanog soka, a pojačano je djelovanje enzima koji pomažu probavu. To objašnjava zašto đumbir izravno utječe na želudac i jetru, ublažavajući mučninu i povraćanje.

Tko bi trebao izbjegavati jesti đumbir? Zbog njegovih svojstava razrjeđivanja krvi, osobe koje koriste antikoagulanse poput aspirina ili su podvrgnute antitrombocitnoj terapiji za zdravlje srca trebaju biti oprezne. Đumbir ima sposobnost sprječavanja zgrušavanja krvi, što znači da njegova kombinacija s lijekovima koji također imaju takav učinak može povećati šanse za modrice i krvarenje.

BONUS :

Dok zdravlje promatrate kroz leću vitamina, kalorija i tjelovježbe, lako je promašiti da uobičajeni sastojak koji se nalazi u vašim sendvičima može zaštititi vaš mozak. Ovo se odnosi na nešto što vjerojatno imate u svom hladnjaku – sir.

Istraživanje koje su proveli znanstvenici u Tokiju pokazuje da redovita konzumacija sira može imati pozitivne učinke na zdravlje mozga. Istraživanje, koje je pratilo zdravlje i prehrambene obrasce više od 1500 osoba u dobi od 65 godina i starijih, otkrilo je da su oni koji redovito konzumiraju sir imali bolje rezultate na kognitivnim procjenama.

Konzumacija sira može smanjiti šanse za kognitivni pad. Ispitivan je niz elemenata, kao što su prehrana, navike vježbanja, dugotrajna zdravstvena stanja, sastav tijela (uključujući procjene masti, mišićne mase, gustoće kostiju i postotka vode u tijelu) i kognitivne sposobnosti. Istraživanje je pokazalo da je otprilike 80 posto ispitanika koji su sudjelovali u istraživanju redovito uključivalo sir u svoju prehranu.

  • Unutar ove skupine oko 28 posto izjavilo je da ga konzumira svakodnevno, 24 posto svaki drugi dan, a 30 posto dva puta tjedno. Najčešće konzumirane vrste sireva bile su topljeni sirevi, uz sireve s bijelom plijesni poput briea i camemberta, svježe sireve i plave sireve poput gorgonzole. Nakon analize rezultata testa, istraživači su otkrili da su pojedinci koji su redovito konzumirali sir postigli neznatno bolje rezultate.

U prosjeku, oni koji su uključili sir u svoju prehranu postigli su 28 na kognitivnim procjenama, dok su oni koji nisu konzumirali sir dobili 27. Štoviše, oni koji su konzumirali sir pokazali su bolje tjelesno zdravlje u određenim aspektima – pokazali su sniženi krvni tlak i vitkiju građu tijela, hodali su bržim tempom i uživali u raznovrsnijoj prehrani.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here