Džem (jam) se razlikuje od marmelade, posebno po tome što se priprema isključivo od jedne vrste voća, koristeći cijelo voće ili veće komade zrelog voća koji ostaju vidljivi u džemu. Da bi se očuvali prirodna boja, miris i ukus, džemu se može dodati do 5% prirodnog voćnog soka. Bitno je da džem zadrži autentičan ukus i miris voća od kojeg je napravljen, dok istovremeno ne smije sadržavati nepoželjne delove kao što su koštice, peteljke i slično. Marmelade, džemovi i pekmezi dijele zajedničke karakteristike, budući da se svi proizvode od voća uz dodatak šećera, pektina i limunske kiseline. Da bi se postigao željeni voćni proizvod, koriste se različite vrste voća, različite količine i kombinacije voća, kao i različiti postupci pripreme.
Ovi proizvodi se međusobno razlikuju prema udjelu voća, procentu šećera, načinu obrade voća i drugim karakteristikama koje su kriteriji za njihovu klasifikaciju.Mafin je pečeni proizvod u individualnim porcijama, pri čemu termin može opisivati jednu od dvije varijante: delimično nadignuti somun koji se peče, pa potom sprema na tiganju, ili brzi hleb koji se podiže hemijskom fermentacijom i potom peče u kalupu.Top of FormBrzinski pripremljeni mafini s džemom predstavljaju ukusni doručak ili poslasticu, idealni za trenutke kad želite nešto slatko, a sastojci su vam uvek dostupni u kući.
Potrebni sastojci su :
2 velike šolje brašna
1 i 1/2 kašičica praška za pecivo
1/2 kašičice sode bikarbone
1/2 kašičice soli
2 jaja
1 šolja mlijeka
1/4 šolje soka od limuna
1/4 šolje ulja
1/2 šolje smeđeg šećera
Džem
Pomiješajte brašno, prašak za pecivo, sodu bikarbonu i so.U drugoj posudi umutite 2 jaja sa šećerom. Nakon što se šećer rastopi, dodajte sok, ulje i mlijeko.Zatim dodajte tu smjesu brašnu i dobro izmiješajte.U kalupe za mafine ulijte tijesto do polovine. Koristeći vlažnu kašiku, napravite udubljenje u tijestu i odmah ga napunite jednom kašikom džema.