Prije nekoliko mjeseci preminuo je Bora Đorđević, pjevač i vođa Riblje Čorbe, ostavivši svoje obožavatelje u žalosti. Sahranjen je u rodnom Čačku, a iza njega je ostala supruga i dvoje djece .

Bora Đorđević i njegov ansambl Riblja Čorba nametnuli su se kao ikone pravog rock’n’rolla, predstavljaju esenciju autentičnosti i duh prkosa. Kroz svoje tekstove, on vješto artikulira svoje poglede na društvena pitanja, dok također pokazuje izvanredan talent u stvaranju izvrsnih ljubavnih narativa. Iako je općepriznato da je skladao gotovo sve pjesme za svoj poznati bend, mnogi ostaju nesvjesni činjenice da je on također inventivna snaga iza brojnih izuzetnih narodnih melodija.
Bora je poznat ne samo po svom glazbenom talentu, već i po svojim iznimnim pjesničkim sposobnostima. Njegovo književno stvaralaštvo često donosi oštre kritike života, politike i ljudskih odnosa, obogaćene elementima humora, ironije i sarkazma. Iako je njegova poezija često jednostavna i ponekad lišena ukrasa, ona uvijek izražava iskrenost i emocije, što objašnjava duboku vezu koju njegove pjesme uspostavljaju s brojnim pojedincima.
Prvotno je rekao da je bio “uvjeren da podupire narodne pjesme”, no na kraju je shvatio da se radi o izvanrednim kreacijama koje su godinama dobivale priznanje.
- U početku sam oklijevao podržati nacionalni, smatrajući ga samo iluzijom. Naposljetku sam, međutim, svoj potpis na nacionalnu ispravu stavio imenom svoje pokojne supruge Dragane. Kako je vrijeme odmicalo, prepoznao sam da ovi stihovi imaju određene prednosti; ipak, oni još uvijek nisu dorasli obratnim stihovima.
Slijedom toga, mogu samouvjereno predstaviti vlastitu skladbu: “Vodoinstalerka” u interpretaciji Predraga Živkovića Tozovca, sa stihom “Stani a bit kafanu sviću”, koja je prepoznata kao narodna glazba, za razliku od mojih tekstova. Povodom Nade Topčagić, Bora se osvrnuo na prilog pod naslovom “Evo mene kod pekara”. Imao je i pjesmu za pjevačicu Izvorku Milošević, iako mi naslov izmiče iz pamćenja; ove pjesme nisu postigle znatnu popularnost.
Bora je u razgovoru skrenuo pozornost na nekoliko pjesama. Naime, 1995. godine snimio je zapaženu baladu za umjetnicu Svetlanu Ražnatović koja se nalazi na albumu Ljubav fatalna. U emisiji “Svoj na svome” Bora je otkrio da je pjesmu “Šta ču tebi ja” napisao upravo za Cecu. Melodiju ove renomirane skladbe osmislio je Oliver Mandić, a organizaciju je nadgledao Aleksandar Radulović Futa. Zaslužan je i za bezvremensku skladbu Pisma Srećka Jovovića koju je uz moje stihove izveo pokojni Srećko Jovović.
Napravio sam pjesmu namijenjenu Miroslavu Iliću; međutim, odlučio je ne snimiti ga. Ostaje pitanje hoće li se dogoditi ili ne? Bora Đorđević primjećuje da možda i nije bilo suđeno. Osim toga, Bora Čorba je za Šabana Šaulića komponovao jednu od svojih dragih pjesama. Skladba pod nazivom “Preskočiću tarabu i jarak”, objavljena 1985. godine, nadaleko je poznata pod tim nazivom.
- Važno je napomenuti da smo oboje imali zajednički entuzijazam za ribolov. Naše upoznavanje s njim dogodilo se u Krćedinu, uz pomoć našeg zajedničkog poznanika Miloša. Jedna posebno pamtljiva prilika bila je kad smo sudjelovali u nogometnoj utakmici reprezentacije protiv Italije, tijekom koje je Bora primijetio da su se on i Miša Mijatović posebno isticali. Nastavio je održavati svoj jedinstveni i nadaleko cijenjeni komičarski stil sve do kraja 1990-ih, kao što pokazuje njegova izvedba “Gastarbaiterske pjemu 2”, koja je vješto uključila poznate klasične melodije.
Značajan stih iz pjesme glasi: “Mile Kitić pjeva hit i naravno Jay.” Svatko od nas kreće na svoje putovanje kako bi zaradio za život, a ja sam zabilježio ljude koje sam susreo u zračnoj luci. Petkom smo odlazili dobro raspoloženi i dobro odjeveni, a nedjeljom smo se vraćali u izgužvanoj odjeći; oni koji su imali sreću da putuju ponedjeljkom otkrili su motivaciju iza takve pjesme.