Imate li često problem sa bolom i nelagodom u želucu? Ako niste pobornik hemijskih preparata za uklanjanje bola onda vam savjetujemo da istražite prirodne lijekove kroz čajeve s receptima skrojenim za svaki problem.
Prirodni čajevi mogu poslužiti kao koristan suputnik u rješavanju svakodnevne želučane nelagode. Ako imate probleme kao što su gastritis, helicobacter pylori, trovanje hranom ili druge probavne tegobe, vjerojatno postoji čaj koji može ublažiti vaše simptome i poboljšati vaše blagostanje. Možda će biti potrebno malo strpljenja da otkrijete čaj koji vam najviše odgovara, ali pozitivni rezultati čine trud isplativim.
Čaj od đumbira poznat je po svojim ljekovitim svojstvima i smatra se izvrsnim suputnikom za ublažavanje želučanih tegoba. Pomaže u smanjenju želučane kiseline i posebno je koristan za trudnice koje imaju jutarnje mučnine i vrtoglavicu. Osim toga, ovaj čaj pomaže kod plinova, nadutosti, gastritisa i drugih probavnih problema.
Postupak je jednostavan: uzmite otprilike 1 centimetar svježeg korijena đumbira i narežite ga na male komadiće. Stavite đumbir u šalicu vruće vode i ostavite da se kuha 15 minuta. Prije konzumiranja čaj procijedite, a za dodatne zdravstvene prednosti možete dodati limun i med, imajući na umu da kiselost limuna možda neće odgovarati svima.
Čaj od kamilice poznat je po svom umirujućem djelovanju na želudac. Ova biljna infuzija ublažava iritaciju želučane kiseline koja se obično povezuje s gastritisom i pomaže u smanjivanju plinova. Osim toga, pomaže kod proljeva i mučnine, a savjetuje se kod menstrualnih tegoba kao i kao komplementarna terapija tijekom kemoterapije.
Za pripremu pomiješajte žličicu suhih cvjetova kamilice s 250 mililitara kipuće vode. Pustite da se namoči 5 do 10 minuta prije konzumiranja. Kako bi biljni čajevi bili učinkoviti, važno ih je piti redovito, stoga budite dosljedni i uživajte u čaju nekoliko tjedana.
Čaj od bosiljka je vrlo koristan za čir na želucu, koji se manifestira kao bol i peckanje u želucu. Konzumacija čaja od bosiljka svakodnevno tijekom tjedan dana može uvelike ublažiti simptome; međutim, bitno je pauzirati dva tjedna prije nastavka njegovog uzimanja.
Za pripremu čaja dodajte žlicu osušenog bosiljka u 250 mililitara vruće vode. Ostavite da se natopi 5 do 10 minuta prije naprezanja. Može se koristiti i sušeni bosiljak iz trgovine.
Čaj od korijena sladića, poznat po svojim snažnim protuupalnim svojstvima, odlična je opcija za osobe koje imaju čir na želucu ili dvanaesniku. Ovaj čaj ublažava tegobe i pomaže u obnavljanju sluznice oštećene bakterijom Helicobacter pylori.
Za pripremu čaja pomiješajte 1 do 5 grama osušenog sladića s 250 mililitara vruće vode. Pijte ovaj čaj tri puta dnevno prije jela tjedan dana, a zatim napravite pauzu od tri tjedna.
Čaj od čuvarkuće, koji se obično nalazi u našim dvorištima i dobiva se iz čuvarkuće, ima ljekovita svojstva koja se koriste u tradicionalnoj medicini. Savjetuje se kod stanja poput gastritisa, helicobacter pylori i čira na želucu. Ovaj čaj pomaže u oporavku želučane sluznice i ublažava simptome kao što su peckanje, nadutost i plinovi.
Za pripremu čaja uzmite 4 svježa lista komorača i sitno ih nasjeckajte prije nego što ih dodate u 200 mililitara vode. Nakon što voda zavrije, maknite je s vatre i procijedite smjesu. Tri tjedna konzumirajte ovaj čaj svako jutro na prazan želudac.
Čaj od gospine trave poznat je po svojim umirujućim učincima, a infuzija od ove biljke koristi se za rješavanje nekoliko želučanih problema, poput čira na želucu. Ovaj čaj ublažava želučane tegobe, a ujedno smiruje tjeskobu i strah koji mogu proizaći iz ozbiljnih zdravstvenih problema.
- Za pripremu čajne mješavine za želudac pomiješajte po 20 grama osušene gospine trave, korijena gaveza, stolisnika, sladića i lanenog sjemena. Dodajte jednu litru vruće vode u ovu smjesu i ostavite da stoji 6 sati. Pijte ovaj čaj tijekom dana umjesto vode, ali ograničite unos na najviše tjedan dana, nakon čega slijedi stanka od mjesec dana.