Oglasi - Advertisement

Danas se pozabavimo temom štitnjače i s njom povezanih simptoma. Vrijedno je napomenuti da se ti simptomi povremeno mogu manifestirati na neočekivanim mjestima, na što liječnici često upozoravaju.

Pripazite na određene crvene zastavice koje mogu upućivati ​​na temeljni problem s vašom štitnjačom. Jedan od ključnih znakova disfunkcije štitnjače, stanja koje prevladava u našem suvremenom društvu, je povećanje vrata, kako su primijetili zdravstveni stručnjaci. Ova specifična indikacija je posebno uočljiva kod osoba s proporcionalnim tijelom, jer njihov vrat postaje vidljivo natečen.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Ali što ovo zapravo znači? U biti, bolest štitnjače često se manifestira kao autoimuni poremećaj, pri čemu tjelesna antitijela greškom napadaju i rastavljaju štitnjaču, zbunjujući je za prijetnju. Stručnjaci su primijetili da oko 20% žena ima potencijal razviti poremećaj štitnjače u nekom trenutku svog života, a postoji rastući trend da ovo stanje pogađa i muškarce. Prema WebMD-u, bolest štitnjače mogu potaknuti različiti čimbenici, a ne samo genetika.

Ti čimbenici obuhvaćaju životni stil pun stresa, odabir nezdrave prehrane i hormonalne promjene tijekom trudnoće ili menopauze. Smještena ispod Adamove jabučice na vratu, štitnjača je drugi najrašireniji endokrini problem nakon dijabetesa. Rani pokazatelji slabog rada štitnjače uključuju oticanje vrata, neobjašnjive fluktuacije težine, gubitak kose i promjene u razini energije i raspoloženju. Regulacija metabolizma ključna je uloga koju ima štitnjača. Utjecaj štitnjače na metaboličke procese intrigantan je predmet istraživanja. Imperativ je razumjeti temeljne mehanizme koji upravljaju utjecajem štitnjače na metabolizam.

Treba napomenuti da poremećaji štitnjače mogu značajno utjecati na različite aspekte zdravlja, uključujući plodnost, krvni tlak, rad srca i mentalno blagostanje. Bolest štitnjače manifestira se u dva primarna oblika: hipotireoza i hipertireoza. Svako stanje proizlazi iz različitih okolnosti i pokazuje vlastiti skup simptoma. Hipotireoza se javlja kada štitnjača ne proizvodi odgovarajuće hormone, dok je hipertireoza rezultat prekomjerne proizvodnje hormona. Ove neravnoteže u razinama hormona mogu utjecati na razne tjelesne funkcije. Naime, vidljivi simptom bolesti štitnjače je gubitak obrva. Ako primijetite značajno stanjivanje ili potpuni nedostatak obrva na vanjskim rubovima, preporučljivo je potražiti liječničku pomoć.

Osim svoje estetske vrijednosti, obrve igraju ključnu ulogu u signaliziranju potencijalnih zdravstvenih problema unutar tijela. Promjene u njihovom izgledu mogu poslužiti kao pokazatelji temeljnih problema, posebice hormonske neravnoteže koja može dovesti do gubitka kose na ovom specifičnom području lica. Ovo stanje obično je povezano s komplikacijama štitnjače, prvenstveno hipotireozom, iako je rjeđe povezano s hipertireozom.

Medicinski stručnjaci to često prepoznaju kao rani simptom poremećaja štitnjače, koji može pogoditi i muškarce i žene. Početna manifestacija ovog simptoma često prethodi pojavi bilo kojeg drugog pokazatelja. Može proći nekoliko mjeseci prije nego što postanu vidljivi dodatni znakovi, kao što su fluktuacije u težini, slabost, gubitak kose, lupanje srca i lomljivi nokti. Primarni uzrok nedovoljne proizvodnje hormona štitnjače je autoimuno stanje poznato kao Hashimotov sindrom. Za potvrdu ove dijagnoze potrebno je testirati prisutnost protutijela na tiroidnu peroksidazu (TPO) i tireoglobulin (Tg). Važno je napomenuti da se autoimune bolesti mogu pojaviti neovisno o bilo kakvoj hormonskoj neravnoteži.

Unatoč tome, još uvijek je ključno potražiti liječnički savjet ako se u takvim slučajevima pojave simptomi. Tijelo može doživjeti povećanje tjelesne težine čak i bez povećanja konzumacije hrane. Istovremena pojava zadržavanja vode i probavnih problema, uključujući zatvor i probavne smetnje, često se opažaju. Umor i niska razina energije postojano traju, dok se mogu pojaviti nepravilnosti u menstrualnom ciklusu. Koža može postati suha, što dovodi do ljuštenja i pucanja. Gubitak kose može se poklopiti s upaljenim grlom i oticanjem vrata.

Povišeni krvni tlak i lupanje srca također se mogu manifestirati. Može se primijetiti pad tjelesne temperature, što ukazuje na usporeni metabolizam. Također se mogu javiti simptomi kao što su depresija i psihomotorna retardacija, karakterizirani usporavanjem fizičkih i mentalnih procesa. Slika Andrije Popova / Panthermedia / Profimedia služi kao vizualni prikaz prekomjerne proizvodnje hormona štitnjače, glavne karakteristike hipertireoze. U liječenju hipotireoze, često korištena metoda uključuje zamjenu prirodnih hormona štitnjače sintetičkim alternativama. Obično se ove alternative uzimaju ujutro prije obroka, a doziranje je prilagođeno specifičnim potrebama svakog pojedinca.

Nasuprot tome, hipertireoza se odlikuje prekomjernim stvaranjem hormona štitnjače, uglavnom uzrokovanim autoimunim stanjem poznatim kao Gravesova bolest. Postoje različiti čimbenici koji mogu pridonijeti razvoju ovog stanja, kao što su čvorići i disfunkcija hipofize. Hipertireoza ima tendenciju ispoljavanja izraženijih simptoma u usporedbi s hipotireozom. Simptomi pretjeranog rada štitnjače uključuju ubrzan rad srca, prekomjerno znojenje, neobjašnjiv gubitak težine unatoč povećanom apetitu, učestalo pražnjenje crijeva, subjektivni osjećaj topline, drhtanje mišića u rukama i tijelu, gubitak kose, lomljive nokte, oticanje vrata, kao i kao osjećaj nervoze i psihičke nelagode. Ostali mogući simptomi mogu uključivati ​​povećanu razinu aktivnosti, poteškoće sa spavanjem, nepravilnosti u menstrualnom ciklusu, probleme s vidom, izbočene oči i povišeni krvni tlak.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here