Bol u ramenu može značiti značajan temeljni medicinski problem; stoga se preporučuje da potražite savjet liječnika ako naiđete na bilo kakve povezane simptome. Iako je bol u ramenu obično povezana s problemima s kosturom, ona također može ukazivati na postojanje drugog zdravstvenog stanja.
U većini slučajeva, bolno rame nije razlog za zabrinutost i obično počinje pokazivati poboljšanje unutar dva tjedna kada se pridržavate režima odmora. Neugoda se često javlja zbog spavanja u netipičnom položaju ili kao rezultat prenaprezanja; Ipak, postoje situacije u kojima bol u ramenu može značiti ozbiljno stanje žučnog mjehura poznato kao akutni kolecistitis, navodi medicinski portal Webmed.
Nelagoda obično počinje kao akutna, probadajuća bol u gornjem desnom kvadrantu abdomena, koja može zračiti u desno rame.
Čin dubokog disanja može pogoršati bol, koja može trajati nekoliko sati. Ovo stanje nastaje kada se probavna tekućina koja se naziva žuč začepi u žučnom mjehuru. Tipično, ova opstrukcija je posljedica začepljenja kanala odgovornog za odvod žuči iz žučnog mjehura, uzrokovanog čvrstim tvorbama poznatim kao žučni kamenci. Kada žučni kamenac začepi ovaj odvodni kanal, žuč se nakuplja unutar žučnog mjehura, što dovodi do iritacije i povišenog pritiska.
Takvo nakupljanje može u konačnici dovesti do otekline i infekcije. Nakon početnog liječenja može se preporučiti uklanjanje žučnog mjehura kako bi se spriječio ponovni nastanak akutnog kolecistitisa. Međutim, što je zapravo žučni mjehur?
Žučni mjehur, maleni organ koji oblikom podsjeća na krušku, nalazi se ispod jetre u gornjem desnom kvadrantu abdomena. Njegova glavna uloga je pohranjivanje žuči, probavne tekućine koju stvara jetra i koja olakšava razgradnju masti, te otpuštanje te žuči u tanko crijevo nakon obroka.
Postoji još šest znakova koji ukazuju na akutni kolecistitis.
povišena tjelesna temperatura (pireksija), praćena mučninom i povraćanjem
znojenje
smanjen apetit, žutica koju karakterizira žutilo kože i prisutnost nadutosti.
BONUS ČLANAK
Iako je zima općenito vrijeme mirovanja za mnoge biljke, ona je odlična prilika da pripremite vrt za nadolazeće proljeće. Vrtlar Monty Don preporučuje četiri vrste povrća koje bi trebalo sijati tijekom ove sezone.
Poznati hortikulturist Monty Don, voditelj BBC-jeve emisije “Svijet vrtlarstva”, dao je smjernice koje bi vrste povrća svaki vrtlar trebao uzgajati u siječnju i veljači. Iako se očekuju temperature ispod nule i nadolazeće snježne padaline, Monty naglašava da je ovaj rok idealan za sjetvu povrća koje će uspjeti u proljeće. U svom blogu 69-godišnji stručnjak preporuča uzgoj četiriju vrsta povrća koje briljiraju tijekom hladnijih mjeseci.
Grašak jarke zelene nijanse uz luk.
Monti predlaže da baš u ovo vrijeme vrtlari počnu sa sadnjom graška, feferona, luka i rikule.
On pojašnjava da, pod uvjetom da tlo održava dovoljno vlage, nastavlja sa sjetvom graška i sadnjom luka. Za ranu berbu grašak se smije sijati već u veljači.
Grašak
Preporuča se sijati grašak u dvoredove, održavajući razmak od 20 do 30 centimetara između redova i približno 90 centimetara između svakog niza redova. Za uzgoj luka Monti predlaže korištenje lukovica koje bi trebale biti postavljene na oko 23 centimetra razmaka unutar reda. Kada tlo ima odgovarajuću vlažnost, luk se također može uzgajati u posudama napunjenim kompostom, koje se zatim mogu staviti na hladnu prozorsku dasku ili unutar staklenika dok ne sazriju.
Veljača je odlična prilika za uzgoj rikule i feferona. Rukola, poznata po svom brzom klijanju i sposobnosti da izdrži niske temperature, može se sijati izravno u vrt ili posaditi u posude za naknadno presađivanje.
Monti preporučuje osiguravanje odgovarajućeg razmaka između biljaka kako bi se omogućio razvoj snažnog korijenskog sustava, koji će zauzvrat pridonijeti obilnom prinosu lišća.
Za uspješan uzgoj ljutih papričica, koje zahtijevaju produljeni period uzgoja, bitno je započeti sa sjetvom u prvim mjesecima godine.
Monti preporučuje da se sjeme posije u kompost i smjesti u toplo okruženje, primjerice na grijanu površinu ili unutar uređaja za razmnožavanje, budući da je paprici potrebna minimalna temperatura od 20°C da bi uspješno proklijala.
Načela za postizanje uspješnog razvoja
Osim toga, Monti preporučuje primjenu umjetnog gnojiva na tjednoj bazi kako bi se poboljšala snaga i vitalnost biljaka. Nadalje ističe nužnost odgovarajućeg osvjetljenja za sve biljne sorte, a posebno za ljutu papriku koja zahtijeva optimalno osvjetljenje do pripreme za presađivanje u svibnju.