U današnjem članku vam donosimo nekoliko savjeta stručnjaka, kada je u pitanju bol u kičmi i zglobovima .
Dr. Sergey Bubnovsky ruski je liječnik poznat po svojoj stručnosti u terapiji vježbanjem, posebno u rješavanju problema povezanih s kralježnicom i zglobovima.
Središnji koncept koji je predstavio bio je da odgovarajuća tjelovježba može riješiti brojne probleme vezane uz mišićno-koštani sustav. Dr. Bubnovski je izjavio: “Bolest je uzrokovana blokadom energije, a bol ukazuje na to da je ta energija zapriječena zbog toga što je krv zatvorena u određenoj regiji. Posljedično, vježbanje može riješiti probleme povezane s kostima.
Za ublažavanje bolova u vratu dr. Bubnovski predlaže jednostavnu vježbu mačje poze. Započnite ležanjem na sve četiri, pazeći da vam leđa ostanu ravna. Dok izdišete, izvijte leđa u pokretu uvijanja poput mačke. Postupno se vratite u početni položaj.
Udahnite i dopustite da vam se leđa spuste. Vratite se u početni položaj. Ponovite ovaj niz 10 do 15 puta, pazeći da izbjegnete nagle pokrete koji bi mogli pogoršati problem. Ova vježba je korisna za zagrijavanje mišića i sprječavanje stagnacije krvi.
Za ublažavanje bolova u donjem dijelu leđa dr. Bubnovski predlaže ove vježbe: Započnite ležanjem na leđima. Postavite ruke ispod glave. Savijte koljena i oslonite stopala ravno na pod.
Duboko udahnite i nježno spustite ramena prema koljenima, podižući samo glavu i vrat dok prsa ostaju mirna. Vratite se u početni položaj. Izvedite ovu vježbu 10-15 puta. Ovaj pokret pomaže u istezanju donjeg dijela kralježnice i poboljšava cirkulaciju u gornjem dijelu tijela.
Za ublažavanje boli u kuku predlažu se vježbe s polumostom. Započnite ležanjem na leđima i stavljanjem ruku ispod glave. Savijte koljena i postavite stopala ravno na pod. Dok izdišete, podignite zdjelicu kako biste stvorili polumost. Zatim se spustite u početni položaj. Nastojte ponoviti ovaj pokret 10 do 15 puta. Ova vježba pospješuje protok krvi u predjelu leđa, kao iu mišićima bedara i stražnjice.
Dr. Bubnovsky istaknuo je probleme s kojima se susreću pojedinci koji cijeli dan provode sjedeći u uredskom okruženju. Dao im je sljedeće preporuke:
Izbjegavajte dugotrajno sjedenje dok se istežete, jer nepokretnost mišića može rezultirati začepljenim venama, potencijalno uzrokujući razne probleme kao što su venska tromboza, hemoroidi i genitalni poremećaji. Preporučljivo je uzeti kratku stanku svakih 45 minuta sjedenja kako biste angažirali svoje mišiće – razmislite o nekoliko minuta hodanja ili korištenju stepenica.
Pravilno držanje: U redu je odvojiti trenutak da se naslonite i opustite, ali pokušajte sveukupno zadržati ravna leđa.
Laktovi moraju biti naslonjeni na stol: dok koristite tipkovnicu, važno je da laktovi ne ostanu visjeti u zraku; trebaju biti postavljeni na stol kako bi se spriječilo naprezanje ramena. Osim toga, ne zaboravite povremeno tresti ruke i izvoditi rotacije šakama kao dio vaše rutine vježbanja.