Narativ Dejana Stefanovića (49 godina) u Norwichu otkriva niz značajnih događaja, uključujući njegov angažman u Crvenoj zvezdi, nastupe za jugoslavensku reprezentaciju, te značajnu kontroverzu oko njegove želje da se odrekne srpske putovnice, nakon čega slijedi produljena razdoblje opskurnosti.
Javnost se borila da shvati njegovo putovanje. Nekadašnji branič ponikao iz Vranja, Stefanović se uspinjao kroz redove beogradskih crveno-bijelih, da bi na kraju stigao do Premijer lige. Nosi tu čast da je prvi srpski nogometaš koji je stavio kapetansku traku i vodio momčad u Premier ligi. Dok će godinama kasnije njegovim stopama krenuti Nemanja Vidić, Branislav Ivanović, a povremeno i Aleksandar Kolarov i Nemanja Matić, Dejan je ovu prekretnicu postigao početkom 2005. godine.
Prije toga već se afirmirao na nogometnoj sceni, a svoju bogatu karijeru započeo je u Vranje, gdje su ga od milja zvali Ćare. Godine 1992. prešao je u Crvenu zvezdu, a za šest mjeseci od prelaska iz Novog Beograda u Radnicu osigurao je redovnu poziciju u obrani crveno-bijelih.
Tijekom sezone 1994./95. ostvario je Double, au siječnju 1996. prvi se put preselio u Englesku. Poruka koju je prenio nekoliko godina kasnije ilustrirala je njegovu duboku naklonost prema Engleskoj – više mu nije bila potrebna srpska putovnica. U intervjuu za britanske medije još 2006. branič Portsmoutha je primijetio da se desetljeće nakon odlaska iz Zvezde više ne identificira kao Srbin.
“Nakon dvogodišnjeg razdoblja namjeravam podnijeti zahtjev za britansku dokumentaciju. Nakon što dobijem britansku putovnicu, odbacit ću svoju prethodnu jer se više ne izjašnjavam kao Srbin.
U Englesku sam stigao prije deset godina, u početku Ne poznajem jezik, ali sam brzo stekao znanje, prihvatio lokalni mentalitet i običaje, a posebno cijenim osjećaj za red koji ovdje vlada.” Stefanović je prenio Independentu. Nadalje je rekao: “Želim istražiti Englesku, zbog čega često sa svojom obitelji idem na izlete u prirodu. Moja kći Jenny utjelovljuje bit Engleskinje.
BONUS :
Brojni proizvođači već dulje vrijeme javno izjavljuju svoje planove za ukidanje motora s unutarnjim izgaranjem. Različite tvrtke uspostavile su određene vremenske okvire, pri čemu Audi cilja na 2026., a Volvo na 2030., postavljajući konačne “rokove upotrebe” za komponente uključujući klipnjače i klipove. Ipak, usred ovog kretanja, neki proizvođači, poput BMW-a, nastavljaju se usredotočiti na napredak sljedeće generacije benzinskih i dizelskih motora.
U nedavnom intervjuu za Autocar, Frank Weber, direktor razvoja u BMW-u, ustvrdio je da su nagađanja o skorom prelasku na potpuno električnu energiju neutemeljena, čime je ponovno potvrdio stajalište tvrtke.
Put pred nama ostaje dug. Prema Weberovim riječima, i dalje su potrebni znatni napori u vezi s ovim motorima, posebno u pogledu pridržavanja nadolazećih Euro 7 propisa. Prilagodba ovim propisima predstavlja značajan izazov za sve automobilske marke, uključujući BMW, koji će sigurno zadržati svoju raznoliku ponudu postojećih benzinskih i dizelskih modela.
Među raznim temama, Oliver Zipse, izvršni direktor marke, nedavno je izrazio zabrinutost u vezi s napuštanjem motora s unutarnjim izgaranjem kako je to nacrtala Europa. Cijenjeni njemački izvršni direktor tvrdi da bi ova velika promjena mogla dovesti do toga da se europski brendovi suoče s izravnom konkurencijom svojim kineskim ekvivalentima, osobito u pogledu cijena.