Oglasi - Advertisement

N ai nternetu možemo pronaći podjeljenja mišljenja o učestalosti kupanja i tuširanja . Naravno, varira ovisno o vrsti posla osobe i količini znojenja, ali važno je upamtiti da ni s čim ne treba  pretjerivati.

Dr. James Hamblin postavlja pitanja u vezi sa svojom odlukom da prestane tuširati prije pet godina na sljedeći način. On za BBC kaže: “Postaje poznato. Počinje se osjećati kao norma.” Sa svojih 37 godina, Hamblin je specijalist preventivne medicine i ima cijenjene uloge profesora na Školi javnog zdravlja Sveučilišta Yale i liječnika.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Surađuje s cijenjenim američkim časopisom Atlantic, gdje je 2016. godine napisao članak pod naslovom “Prestao sam se kupati, ali život je opstao”. U ovom je djelu razmišljao o znatnom broju vremena, novca i vode potrošenih tijekom dvije godine posvećenih kupanju. Postavlja se pitanje koliko je ta investicija doista protraćena. Godine 2020. Hamblin je dodatno ispitao svoja osobna iskustva s izdavanjem knjige Clean: The New Science of Skin and the Art of Simplicity, djela koje istražuje privlačnost usvajanja minimalističkog načina života.

Hamblin prepoznaje važnost dobre oralne higijene kroz postupke poput pranja ruku i četkanja zubi, ali predlaže da možda ne bismo trebali biti toliko pedantni u brizi za druge dijelove našeg tijela. Njegov izbor da se prestane tuširati započeo je kao eksperiment za eliminaciju upotrebe sapuna. On objašnjava svoju svrhu, izražavajući želju da promatra rezultate svog ponašanja. Mnogi ljudi u mom krugu rijetko se kupaju.

Iako sam prepoznao moguće ishode, bio sam znatiželjan i odlučio sam provesti eksperiment kako bih istražio moguće učinke. Što se dogodilo nakon što je odlučio prestati se tuširati 2015.? Tvrdi da se tijelo s vremenom prilagodi na odsutnost sapuna i dezodoransa, što rezultira manje neugodnim mirisom. “Osim toga, smanjuje prekomjerno mašćenje vaše kože.

Tipična je navika za ljude da nanose šampon kako bi uklonili masnoću s kose, a zatim koriste regenerator za ponovno dodavanje sintetičkih ulja. Tvrdi da će se vaša kosa, nakon što pobjegnete od te štetne rutine, polako vratiti u svoje prirodno stanje, slično onom kako je izgledala prije korištenja ovih proizvoda. Liječnik napominje da se ta promjena događa postupno. Osoba je počela smanjivati ​​sapun, šampon i dezodorans, odlučujući se rjeđe tuširati.

  • Prešli su sa svakodnevnog tuširanja na kupanje svaka tri dana, da bi na kraju potpuno prestali s tom praksom. Hamblin se sjeća razdoblja u svom životu kada je čeznuo za izravnim užitkom tuširanja. Nedostatak te temeljne higijenske rutine rezultirao je neugodnim mirisom i osjećajem masnoće na njegovoj koži. Usprkos tome, pojava ove situacije za Hamblina se smanjila tijekom vremena.

Rezonirao je da se polaganim smanjenjem upotrebe vode i prethodno spomenutih proizvoda smanjilo i njegovo oslanjanje na njih. Prirodnu obranu zdrave kože održava mješavina masnoća i korisnih bakterija koje je štite od dehidracije i prodora štetnih bakterija. S razinom pH od 5,5 koža uspostavlja idealno okruženje koje učinkovito štiti od štetnih mikroorganizama i negativnih vanjskih utjecaja.

Kisela priroda kože stvara zaštitnu barijeru koja štiti od infekcija, iritacija, alergija i suhoće, promičući njezino zdravlje. Međutim, uporaba oštrih proizvoda za njegu može ugroziti ovaj zaštitni sloj, što dovodi do nelagode koju karakterizira svrbež, kao i iritacija i suhoća. To može uzrokovati stvaranje sitnih pukotina na koži, koje mogu dopustiti prodor bakterija i alergena.

Imunološki sustav tijela ovisi o određenoj vrsti bakterijske stimulacije koja se javlja kada su bakterije prisutne na površini kože. Pretjerano pranje koje vrlo brzo uklanja te bakterije narušava tu ravnotežu i može rezultirati poremećajima. Do ovog poremećaja dolazi jer se tijelo bori da brzo stvori potrebna antitijela. Pretjerano uklanjanje prirodnih kožnih bakterija uvelike je uzrokovano upotrebom antibakterijskih sapuna, koji su pretjerano oštri u svojim metodama.

Djeca pokazuju povećanu osjetljivost jer nemaju prirodni kiseli zaštitni sloj koji obično ima pH vrijednost od 5,5. To je razlog zašto mnogi pedijatri i dermatolozi ne savjetuju svakodnevno kupanje djece.

Pitanje koliko često se tuširati nema jednoznačan odgovor. Iako većina stručnjaka predlaže tuširanje jednom dnevno, neki tvrde da bi kupanje dva ili tri puta tjedno moglo biti korisnije za cjelokupno zdravlje.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here