Dolazak proljeća stvorioje idealno okruženje za razmnožavanje virusa i bakterija. U Srbiji su zdravstvene ustanove suočene s izazovima zbog porasta broja slučajeva upale pluća, a nepovoljni vremenski uvjeti dodatno pogoršavaju širenje ove bolesti.

U kasnim i ranim jutarnjim satima 1. srpnja Srbiju je zahvatilo jako nevrijeme. Ovaj nagli pad temperature, zajedno s jakim vjetrovima i obilnom količinom oborina, utjecao je na osobe s već postojećim zdravstvenim problemima, kao i na one koji su inače bili dobrog zdravlja.
Dr. Biserka Obradović upozorava da se kod pojedinaca može javiti nelagoda u mišićima, napetost i osjećaj nemira kao posljedica pada temperature od 15 Celzijevih stupnjeva, kolebanja atmosferskog tlaka i oslobađanja magnetske energije.
U okviru osobnog blagostanja, Obradović primjećuje da nelagoda u mišićima i nemir nisu neuobičajene pojave. Unatoč tome, osobe koje pate od problema sa sinusima mogu trpjeti jako jake glavobolje. Naglo smanjenje tlaka zraka rezultira povišenim tlakom unutar sinusne šupljine, što dovodi do neizbježnih posljedica.
Optimalne okolnosti za toplinski udar proizlaze iz kombinacije povišene vlažnosti i naglih promjena vremena, koje ometaju sposobnost tijela da se učinkovito prilagodi. Osim toga, oni osjetljivi na promjene vremena, koji se često nazivaju meteoropati, susreću se s smanjenjem razine endorfina u tim uvjetima, što dovodi do povećanog nezadovoljstva i smanjenog raspoloženja. Zaključno, kako je Obradović istaknuo u razgovoru za Nova.rs, ovakvi vremenski uvjeti štete svima.
Kako temperature ponovno počinju rasti nakon vikenda i klima se mijenja iz prohladne u blagu, upozorila je da ovaj prijelaz može povećati rizik od kardiovaskularnih problema.
Svjetska zdravstvena organizacija objavila je zapanjujuću prognozu prema kojoj bi ponovna pojava povišenih temperatura mogla rezultirati gubitkom 18 milijuna života. Među raznim zdravstvenim rizicima, srčani udari pojavljuju se kao primarna briga.
Štoviše, povišene temperature rezultiraju značajnim gubitkom vode i posljedičnom dehidracijom, što naglašava nužnost samonjege i pedantnog pridržavanja svih propisanih tretmana.
Kako bi se smanjio rizik od bakterijskih infekcija, ključno je biti oprezan tijekom korištenja bazena, što podrazumijeva tuširanje prije i nakon korištenja bazena, kao i nošenje prikladne kupaće odjeće.