Prema pisanju Stil.kurir.rs, Sokrat je jednom izrazio mišljenje da je trava uvijek zelenija s druge strane, naglašavajući vječnu potragu za radošću i zadovoljstvom u koju ljudi kreću. Često pogrešno vjerujemo da će nam preseljenje ili promjena okolnosti magično podariti sreću koja nam izmiče u sadašnjem trenutku.

Priča o trijumfu i tragediji odvija se dok zaranjamo u život vrlo uspješnog direktora marketinške agencije. Ova izvanredna žena, naoružana ne jednom već dvije fakultetske diplome, ima impresivnu plaću koja joj omogućuje luksuz kupnje novog stana svaki mjesec.

Njezino raskošno postojanje dodatno je naglašeno njezinom prestižnom adresom, flotom vrhunskih automobila i ugodnim odmorima u najekskluzivnijim odmaralištima diljem svijeta, ne jednom, već tri puta godišnje. Međutim, unatoč svom vanjskom uspjehu, ona hrabro priznaje svoje unutarnje nezadovoljstvo. Odsutnost supružnika i djece teško joj pritišće srce, a tu je i bol zbog svjedočenja kako njezin voljeni partner ulazi u bračnu sreću s drugom prošlogodišnjom.

Priznajući da bi blagi pad inteligencije rezultirao većom srećom, ona razmišlja o životu bez pretjeranog razmišljanja. U ovoj alternativnoj stvarnosti, ona zamišlja da se na brzinu uda za prvog dostupnog udvarača i brzo proširi svoju obitelj rođenjem troje uzastopne djece. Njezine bi se misli vrtjele isključivo oko razvojnih prekretnica njezinih potomaka, poput nicanja njihovih zubića i vremena njihova hranjenja i mijenjanja pelena. Na pitanje želi li doista živjeti na takav način, odgovor je odlučno “Da, kao i svi ostali”. Čezne za idiličnim prizorima prikazanim u reklamama, gdje se obitelji okupljaju za stolom dok majka s ljubavlju priprema palačinke.

Nije ni svjesna da pojedinci prikazani u reklamama možda potajno čeznu za tim da iskuse život kakav ona trenutno vodi. Postojala je jedna žena koja je čeznula da postane majka, ali nažalost, suočila se sa srceparajućom stvarnošću da nije mogla zamisliti. Unatoč tome što su bili u privrženoj vezi sa svojom srednjoškolskom ljubavi, pet su se godina borili da začnu prirodnim putem. Na kraju su donijeli tešku odluku da se podvrgnu in vitro oplodnji, procesu koji je trajao još pet godina.

Tijekom tog vremena, njihov liječnik je ukazao na mogućnost da postoji genetska nekompatibilnost između žene i njezinog muža. U svojoj potrazi za majčinstvom, donijela je tešku odluku da napusti muža i nastavi vezu s druga dva muškarca u nadi da će začeti dijete. Nakon više pokušaja, napokon je rodila dijete s deformitetom. U tihoj intimi svoje spavaće sobe, otvorila se majci, izražavajući svoje duboko nezadovoljstvo situacijom. O konceptu sreće razmišljali su filozofi kroz povijest.

Prema Sokratu, nesreća je znak nesreće. Ako nekome nedostaje sreće, treba je aktivno tražiti. Međutim, paradoksalno razmišljanje sugerira da će aktivno traženje sreće rezultirati njezinom nedostižnošću. Umjesto toga, preporučljivo je usvojiti pasivniji pristup i prepoznati da je sreća već nadohvat ruke.

Značaj ove mudrosti leži u prepoznavanju vrijednosti prihvaćanja onoga što trenutno posjedujemo i otkrivanja zadovoljstva u sadašnjem trenutku, umjesto neprestane jurnjave za neostvarivim željama. Prava sreća ne leži u promjeni vanjskih uvjeta, već u preobrazbi naše perspektive života. Koncept da je sreća subjektivna i da potječe iznutra često se ilustrira u osobnim pričama. Na primjer, direktorica marketinške agencije može posjedovati imovinu za kojom mnogi žude, ali njezin nedostatak emocionalnog zadovoljstva izaziva njezino nezadovoljstvo.

Nasuprot tome, žena koja je čeznula za djetetom i konačno ostvarila svoj san sada nailazi na različite prepreke koje doprinose njezinoj nesreći. Ove priče naglašavaju važnost održavanja skladne ravnoteže između naših težnji i praktičnih stvari života. Ključno je prepoznati prave izvore sreće i zadovoljstva. Dok neki pojedinci mogu naći ispunjenje u svojim profesionalnim postignućima i materijalnom bogatstvu, drugi mogu crpiti radost od svojih voljenih i nekompliciranih užitaka svakodnevnog života.

Sokrat prenosi svoju mudrost, otkrivajući da sreća ne leži u potrazi, već u priznavanju i prihvaćanju naših trenutnih blagoslova. Jednom kada shvatimo da je sreća način razmišljanja, a ne proizvod vanjskih čimbenika, možemo početi uživati ​​u malim trenucima i pronaći zadovoljstvo u skromnim životnim zadovoljstvima.

Međutim, to ne znači da bismo trebali napustiti naše težnje ili ambicije; nego nas podsjeća da uživamo u procesu težnje prema našim ciljevima. Pojam sreće višestruk je i osoban. Narativi direktorice marketinške agencije i žene željne majčinstva pokazuju da samo vanjske okolnosti ne određuju našu sreću. Prihvaćanjem i cijenjenjem onoga što trenutno posjedujemo, možemo otkriti mir i ispunjenje u našem svakodnevnom postojanju. Kao što je Sokrat oštroumno primijetio, sreća često obitava na neočekivanim mjestima – u sadašnjem trenutku i unutar naših postojećih blagoslova.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here