Poznato je da ubod ose , a pogotovo stršenja za neke osobe može biti fatalan. Naime , postoje osobe koje su alergične na otrov koji ispuštaju ovi insekti pa kad dođe ljeto moraju da budu posebno na oprezu. U današnjem članku vam donosimo nekoliko saveta kako najbrže da sebi pomognete u slučaju da vas ujede osa ili pak stršljen.

Toksini uneseni svakim ubodom ose pokreću lokaliziranu reakciju koju karakteriziraju različiti stupnjevi boli, otekline i crvenila, što također može biti potencijalno opasno po život. Vrijedi spomenuti tehniku ​​koju je podijelio jedan pčelar za ublažavanje posljedica uboda pčela, osa ili stršljenova.

Razlike između pčela i osa očiglednije su ne samo u uzorcima njihove boje tijela ili njihovim tipičnim staništima – pčele se općenito nalaze u blizini cvijeća ili izvora vode, dok se ose često nalaze u blizini svježeg i raspadajućeg voća i povrća – nego i u prirodi njihovih uboda. Iako obje vrste mogu ugristi u samoobrani, važno je prepoznati da su ose obično agresivnije, često bodu čak i bez provokacije.

  • Pčela obično ubode samo jednom, ostavljajući žalac zaboden na mjestu uboda, dok osa ima sposobnost ubosti više puta zbog svoje sposobnosti da povuče žalac. Svaki ubod uvodi toksine koji izazivaju lokaliziranu reakciju koju karakteriziraju različiti stupnjevi boli, otekline i crvenila; međutim, u nekim slučajevima može doći do teške anafilaktičke reakcije, koja potencijalno može dovesti do smrti.

Za manje simptome uboda općenito je dovoljna kućna njega osim ako osoba nema ozbiljnu alergiju. U početku je važno provjeriti ostaje li žalac u tijelu jer to nije uvijek vidljivo. Ako je žalac vidljiv, treba ga nježno ukloniti struganjem rubom steriliziranog ravnog predmeta. Preporučljivo je izbjegavati korištenje pincete za uklanjanje, jer to može dovesti do oslobađanja dodatnog otrova.

Nakon uklanjanja, mjesto rane treba temeljito očistiti vodom i blagim sapunom, a može se staviti i hladan oblog za ublažavanje upale; ako je potrebno, može se primijeniti analgetik. U slučajevima višestrukih uboda, traženje liječničke pomoći ključno je za smanjenje rizika, osobito tijekom početnog iskustva kada osoba možda još nije svjesna alergija. Ako se do tog vremena pojave alergijske reakcije, savjetuje se stalno nošenje antihistaminika i savjetovanje s liječnikom.

Osim toga, dostupnost tableta andola ili aspirina može vam uvelike pomoći. Upute za primjenu su sljedeće: Najprije navlažite lozengu i postavite je na mjesto ubrizgavanja. Zadržite položaj jednu minutu prije nego što ga uklonite s mjesta uboda. Slijedeći ove smjernice, učinkovito ćete ublažiti otekline i nelagodu te u potpunosti eliminirati neugodan svrbež. Posljedice ugriza brzo će nestati, ne ostavljajući nikakav vidljiv trag.

BONUS TEKST:

45-godišnjak iz Medveđe tragično je preminuo od uboda stršljena, navodno zadanog u venu na vratu, kako navode mještani. Ima li razloga za strah od stršljena? Koji su simptomi povezani s ubodom? Koje radnje treba poduzeti u takvom slučaju i koja pravna sredstva mogu pomoći? Stršljen je znatno veći od ose, a duljina mu se obično kreće od 2 do 3 centimetra. Napad stršljena obično se događa kada kukac uoči prijetnju.

Približavanje preblizu gnijezdu ili iznenadni pokreti u njegovoj blizini mogu potaknuti stršljene na napad i ugriz. Ovi insekti obično se suzdržavaju od napada bez provokacije i izbjegavaju interakciju s ljudima kad god je to moguće. Za razliku od uboda pčele, stršljen ne ostavlja žalac u koži i sposoban je ugristi više puta, a da nakon jednog uboda ne podlegne. Uobičajeno pitanje među pojedincima je može li ubod stršljena biti fatalan. U većini slučajeva ne smatra se opasnim.

Reakcija se može očitovati ili kao blagi nealergijski odgovor ili kao benigna alergijska reakcija. Ipak, za osobe koje su alergične na otrov ovih insekata, ubod stršljena predstavlja značajnu opasnost. To može dovesti do potencijala za razvoj anafilaktičke reakcije, koja može rezultirati anafilaktičkim šokom.

Osim toga, ubod stršljena u blizini grla ili grkljana posebno je opasan, jer oteklina koja nastaje može ometati disanje. U većini slučajeva, ubod stršljena rezultira lokaliziranom reakcijom koja se obično povlači unutar dvadeset četiri sata. Bol povezana s ubodom prilično je jaka, a može se pripisati visokim razinama acetilkolina prisutnog u otrovu, nadmašujući nelagodu koju osjetite od uboda pčele. Nadalje, česti su otok i svrbež na mjestu uboda. Koža može pokazivati ​​crvenilo i blago povećanje temperature. U slučaju otekline tijekom blage alergijske reakcije, vjerojatno će biti značajna (potencijalno veća od 10 cm u promjeru).

Drugi simptomi koji prate ubod stršljena, kao što su bol, svrbež i crvenilo, također će zahtijevati dulje trajanje za rješavanje. U slučajevima teške alergijske reakcije može se pojaviti osjećaj tjeskobe. Anafilaktička reakcija nakon uboda stršljena obično se javlja u vremenskom okviru od nekoliko minuta do deset minuta.

Mogu biti prisutni simptomi kao što su izraženo crvenilo, značajna oteklina, intenzivan svrbež, mučnina, grčevi, dispneja, slabost i vrtoglavica. Osim toga, može se primijetiti osjećaj strepnje i ubrzan rad srca. U slučajevima anafilaktičkog šoka koji je posljedica uboda stršljena, može doći do akutnog respiratornog zatajenja i cirkulatornog kolapsa, s trenutnim gubitkom svijesti.

Ovo može biti popraćeno iznenadnim srčanim zastojem, iako to nije zajamčeno. Anafilaktički šok je po život opasno stanje koje zahtijeva hitnu medicinsku intervenciju.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here