Oglasi - Advertisement

Zadivljujući šarm ježeva zaista je nesvakidašnji. Ove male životinje, koje se prvenstveno hrane biljkama i nemaju nikakav negativan utjecaj na naš ekosustav, ne prestaju oduševljavati. Jedan posebno fascinantan aspekt je izvanredna sposobnost ženki ježa da okote do pet preslatkih ježića.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Ako slučajno naiđete na ježa u svom dvorištu, nema razloga za brigu. Ježevi posjeduju urođeni talent za obranu od insekata, što pak odvraća zmije od naseljavanja istog područja. Vrijedno je napomenuti da ježevi i zmije nikada nisu viđeni zajedno. Osim odbojnosti prema zmijama, ježevi također pokazuju sklonost bježanju od raznih insekata, osobito puževa i skakavaca.

 

Ako slučajno sretnete mladog ježa, preporuča se dati prednost njegovoj udobnosti i pobrinuti se za njegovu opću dobrobit.

BONUS TEKST:

Odsutnost obojenosti na licu i različitim dijelovima tijela može uvelike utjecati na cjelokupnu estetiku pacijenata, potencijalno rezultirajući negativnim učincima na njihove osobne odnose, obiteljsku dinamiku i izglede za karijeru.

Zapanjujuće, nevjerojatnih 90 posto osoba koje pate od vitiliga otkrivaju osjećaje depresije koji proizlaze iz ovog stanja. Vitiligo, kronično autoimuno stanje, često se manifestira gubitkom pigmentacije kože. Ovo stanje nastaje kada koži nedostaje melanin, pigment odgovoran za određivanje boje kože, kose i očiju.

Možete li dati objašnjenje vitiliga i raznih čimbenika koji pridonose njegovom razvoju? Manifestirajući se u različitim dijelovima tijela, uključujući lice, ruke, noge, trup i genitalije, učinci ovog stanja nadilaze puku estetiku. Vitiligo je rezultat napada imunološkog sustava na melanocite, stanice odgovorne za proizvodnju melanina, što dovodi do depigmentacije.

Otprilike pedeset posto slučajeva događa se prije tridesete godine života, a iako veza s imunološkim sustavom nije u potpunosti shvaćena, evidentna je. Iako genetika igra ulogu u samo 8% slučajeva, općenito je prihvaćeno da čimbenici okoliša, uključujući onečišćenje i izloženost grinjama, također mogu igrati ulogu u razvoju ovog stanja ometanjem normalne aktivnosti melanocita. Ovaj određeni autoimuni poremećaj povezan je s nizom drugih stanja, poput bolesti štitnjače, perniciozne anemije, alopecije areate, dijabetesa, reumatoidnog artritisa i psorijaze, među ostalima.

Ova autoimuna bolest, koja je povezana s raznim drugim autoimunim poremećajima, ima značajan utjecaj na mentalno zdravlje, posebice depresiju, koja pogađa značajnu većinu pojedinaca, oko 90 posto.

Koža je vidljivo zahvaćena vitiligom, izrazitim simptomom s kojim se susreće većina pacijenata. Brojne studije pokazuju da do 90% osoba s vitiligom također ima problema s mentalnim zdravljem poput depresije i tjeskobe. Vrijedno je spomenuti značajnu prevalenciju poremećaja spavanja uz utjecaj na osobni, obiteljski i profesionalni život koji imaju osobe s vitiligom. Naime, jedna trećina osoba s vitiligom je pogođena depresijom, dok troje od deset doživljava anksioznost. Ove spoznaje ističe voditelj dermatološkog odjela sveučilišne bolnice Fundasion Alcorcon u Madridu, koji je aktivno uključen u kampanju “Vitiligo: Beskraj onoga što vidite”.

Nedostatak pigmentacije na raznim dijelovima tijela, uključujući i lice, može imati dubok učinak na opću dobrobit pacijenta. Prema Luisu Ponce de Leonu, predsjedniku Aspavita, stalne transformacije koje doživljavaju osobe s vitiligom doprinose kako psihološkom utjecaju tako i estetskim posljedicama depigmentacije.

Osobe s vitiligom često se suočavaju s brojnim izazovima i preprekama, a adolescencija se općenito smatra najnapornijom fazom u životu. Uobičajena je pojava da se mladi pojedinci suočavaju s zlostavljanjem zbog svog stanja, što često uključuje korištenje uvredljivog jezika koji pojačava njihovo ionako nisko samopoštovanje i osjećaj društvene izolacije. Oni s vitiligom ne samo da trpe društvenu stigmu, već se susreću i s izazovima kada sudjeluju u svakodnevnim aktivnostima poput plivanja ili odlaska u teretanu. Važno je riješiti uobičajeni nesporazum oko vitiliga, koji dovodi do društvene isključenosti zbog pogrešnog uvjerenja da je stanje zarazno.

Nažalost, mladi ljudi, osobito djeca i tinejdžeri, snose najveći teret lošeg postupanja kada se suoče s bolestima poput depresije ili tjeskobe. Iako nema uvjerljivog dokaza koji povezuje vitiligo s depresijom ili anksioznošću, vrijedno je napomenuti da se imunološki poremećaji često podudaraju s povišenim razinama oba ova stanja mentalnog zdravlja. Prema dermatologu, trenutno ne postoji konačna veza koja je utvrđena.

Međutim, moguće je da osobe s vitiligom dožive češće promjene u mentalnom zdravlju, što okolina lako primijeti. Ne samo da se osobe s vitiligom suočavaju s društvenom stigmom, već moraju stalno pratiti napredovanje svog stanja, što dovodi do smanjenja ukupne kvalitete života.

Ovo je dodatno pogoršano nedostatkom svijesti i obeshrabrujućom činjenicom da značajan dio (do 60%) zdravstvenih radnika pogrešno vjeruje da nema lijeka za vitiligo, što dokazuju podaci iz Europske studije o primarnoj zdravstvenoj zaštiti i dermatologiji.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here