Oglasi - Advertisement

U danšnjem članku ćemo se fokusirati  na posebno intrigantnu temu unutar područja zdravlja. Kao što možete zaključiti u naslovu našeg članka, pisat ćemo o temi masnog tkiva koje se u iznimnim slučajevima može pojaviti i na oku. Ksantelazme, benigne kožne izrasline koje se razlikuju po žućkastim ili bjelkastim naslagama, mogu se nalaziti oko područja oka. Nastanak ovih naslaga pripisuje se nakupljanju masti, prvenstveno kolesterola, ispod vanjskog sloja kože.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Ksantelazma, koja se može pojaviti na gornjim ili donjim kapcima ili čak u unutarnjem kutu oka, obično ima mekanu teksturu. Veličina ovih izraslina može varirati od jedva primjetnih do značajnijih formacija. Kako javlja N1 Zagreb, točni uzroci ksantelazme, masnih naslaga oko očiju, još su nedovoljno razjašnjeni. Ipak, opće je prihvaćeno da genetika pridonosi njihovom formiranju. Iako ove naslage općenito ne izazivaju bol ili svrbež, primarna briga povezana s njima odnosi se na njihov kozmetički izgled.

Ti se entiteti mogu manifestirati kao pojedinci ili grupe. Njihov izgled može varirati ovisno o osobnim osobinama i stupnju razvoja. Prepoznavanje ksantelazme oko očiju zahtijeva prepoznavanje specifičnih temeljnih karakteristika. Dimenzije ovih izraslina mogu varirati od malih i suptilnih do većih koje su odmah uočljive.

Općenito, ti predmeti imaju ravnu površinu praćenu jasno definiranim rubovima. Njihovi oblici mogu varirati od okruglih i ovalnih do nepravilnih oblika. Često su ti objekti raspoređeni na simetričan način. Dimenzije ksantelazme mogu biti povećane iu duljinu iu širinu. Dok se ksantelazma može manifestirati u bilo kojoj dobi, češća je među osobama u dobi od 40 godina i više. Te se izrasline mogu razvijati postupno tijekom vremena ili se pojaviti naglo.

Formiranje ksantelazme obično se događa sporo i postupno, odvijajući se tijekom duljeg trajanja. Nadalje, obično se opaža kod osoba koje pokazuju povišene razine kolesterola i triglicerida u krvotoku, što ga čini prevalentnijim među onima s hiperlipidemijom, aterosklerozom i dijabetesom. Iako točna etiologija ksantelazme ostaje nejasna, njezina pojava može značiti povećanu osjetljivost na kardiovaskularne bolesti koja proizlazi iz metaboličkih poremećaja i metabolizma masti.

  • Osobe s povišenim razinama kolesterola i triglicerida u krvi često imaju ksantelazmu. Povećani rizik od razvoja ateroskleroze i kardiovaskularnih problema, kao što su srčani i moždani udar, povezan je s visokim razinama LDL-a, koji se često naziva “lošim” kolesterolom, zajedno s niskim razinama HDL-a, poznatim kao “dobar” kolesterol.

Prisutnost ksantelazme često se povezuje sa stanjem poznatim kao ateroskleroza, koje je definirano nakupljanjem masnih naslaga, kolesterola i raznih drugih tvari na unutarnjim stijenkama arterija. Kao rezultat ateroskleroze, arterije se mogu suziti ili začepiti, ometajući tako protok krvi i potencijalno dovodeći do komplikacija koje utječu na srce i mozak. Neophodno je odmah konzultirati liječnika ili dermatologa ako se oko očiju pojave žućkaste, masne naslage. Početna vizualna procjena identificirat će prirodu problema i preporučiti odgovarajuću strategiju liječenja. Obično nema potrebe za skupim ili zamršenim medicinskim postupcima.

Postoji nekoliko dostupnih tehnika za uklanjanje masnih naslaga ili ksantelazme oko očiju, a najčešće korištene metode su krioterapija (smrzavanje), elektrokauterizacija (električno spaljivanje) i kirurška ekscizija.

Navedene tehnike ne zahtijevaju dodatne analize, a zahvat se izvodi u lokalnoj anesteziji, što omogućuje da pacijent ostane pri punoj svijesti.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here