U nekom trenutku svog života, svi su se susreli sa prisustvom afti u ustima, ali malo ko poznaje njihovu pravu prirodu. Ove male, bolne lezije mogu stvoriti nelagodu tokom obroka i razgovora, a njihova postojanost može pojačati bol. Dok je definitivni lijek za afte i dalje nedostižan, postoje različiti kućni lijekovi koji ublažavaju simptome i olakšavaju proces ozdravljenja. Ključno je usvojiti odgovarajući pristup kada se bavite ovim pitanjem.
Postoji nekoliko tehnika koje vrijedi razmotriti kada je u pitanju liječenje zahvaćenog područja. Preporučljivo je direktno davati sok aloe vere na zahvaćeno područje 3-4 puta dnevno. Važno je napomenuti da se nakon primjene soka savjetuje uzdržavanje od bilo kakve hrane ili pića određeno vrijeme. Izuzetna protuupalna svojstva aloe vere čine je vrlo učinkovitim lijekom za infekcije, nudeći brzo ublažavanje.
Imate mogućnost da napravite pastu miješanjem vode sa sodom bikarbonom i nanošenjem direktno na ranu. Da biste ublažili nelagodu i upalu, savjetuje se ispiranje usta toplom vodom nekoliko minuta. Ovaj postupak treba ponoviti 3-4 puta dnevno. Soda bikarbona ima sposobnost da pruži olakšanje u ovim specifičnim područjima. Ako više volite prirodnu vodicu za ispiranje usta, možete je jednostavno pripremiti tako što ćete prokuhati malu količinu listova korijandera u šolji vode.
Za početak lijeka od žalfije, jednostavno zakuhajte 2 šolje vode i ubacite 3 kašike listova žalfije. Kada se smjesa ohladi, stvorite naviku da redovno koristite tekućinu za ispiranje usta tokom dana, ponavljajući postupak 3-4 puta. Uključivanje korijandera pokazalo se vrlo efikasnim u ublažavanju tegoba i sprječavanju oralnog drozda i afti.
Preporučljivo je tokom dana više puta ispirati usta ohlađenom smjesom. Za liječenje afte preporučuje se direktno nanošenje meda nekoliko puta dnevno. Međutim, vrijedno je napomenuti da uprkos svojim snažnim antiseptičkim svojstvima, med može uzrokovati nelagodu nakon prve primjene. Da biste spriječili bilo kakvu daljnju nelagodu, neophodno je izvršiti test flastera na maloj površini kože prije korištenja ovih prirodnih lijekova. Ako simptomi potraju ili se pogoršaju, preporučuje se da potražite savjet od zdravstvenog radnika. Osim toga, ključno je imati na umu da u određenim slučajevima afte mogu ukazivati na osnovne zdravstvene probleme koji zahtijevaju stručnu intervenciju.
Korijander, biljka koja pripada porodici Apiaceae, porijeklom je iz Azije i jednogodišnja je biljka. Visok između 30 i 90 cm, poznat je po svojim aromatičnim listovima i plodovima, koji imaju jedinstvene mirise koji se međusobno nadopunjuju. Listovi poput peršuna sadrže eterična ulja, proteine, šećer, vitamin C i organske kiseline.
Dobiveno postupkom destilacije iz sjemenki, vitalno ulje se sastoji od 70% monoterpenola, 10% monoterpena, kao i ketona, estera i kumarina. Nasuprot tome, kadulja je višegodišnja poluzeljasta biljka koja može doseći visinu od 30 do 60 cm. Posjedujući robustan korijenski sistem i stabljiku drvenaste prirode, donji dijelovi biljke odlikuju se drvenastom teksturom, dok gornji dijelovi održavaju zeljasti kvalitet.
Biljka ima uspravnu stabljiku, koja često ima kvadratni oblik. Njegovi vitki listovi ovalnog oblika imaju nježne nazubljene i dugačke peteljke. Grozdovi velikih, tamnoljubičastih cvjetova pojavljuju se u rasporedu nalik na klasove, formirajući cvatove sastavljene od cvjetnih klasova. Ovi cvjetovi, koji posjeduju i muške i ženske reproduktivne organe, ukrašeni su žljezdastim dlačicama i na čaški i na vjenčiću. Cvetovi žalfije cvetaju od juna do avgusta, a seme sazreva u avgustu i septembru.
Budući da su hermafroditi, ovi cvjetovi imaju i esencijalni tučak i prašnike za oprašivanje. Kadulja cvjeta na sunčanim staništima, ali se suočava s izazovima na sjenovitim lokacijama. Biljka je vrlo osjetljiva na mraz, što može uzrokovati ozbiljne štete. Stoga je imperativ ponuditi odgovarajuću njegu i zaštitu kad god je to moguće.
Porijeklom iz mediteranske regije, ova višegodišnja biljka, koja se obično koristi kao začin u kulinarstvu, posjeduje izuzetna ljekovita svojstva. Njegovo latinsko ime, Salvia, potiče od riječi “salvara”, što znači “spasiti” ili “liječiti”. Nadalje, druga komponenta njegovog latinskog naziva, officinalis, prenosi koncept „liječenja.