Miran noćni san ključan je za održavanje optimalnog zdravlja; međutim, prisutnost televizije u pozadini znatno otežava ovaj proces. Dok su mnogi uvjereni da uz uključen televizor mogu brže zaspati, stručnjaci se ne slažu s tom tvrdnjom.
Opsežna istraživanja ukazuju na utjecaj svakodnevnog korištenja tehnologije na obrasce spavanja, što posljedično utječe na cjelokupno zdravlje. Iako su studije još u tijeku, zaključak ostaje dosljedan: preporučljivo je suzdržati se od korištenja ovih uređaja dok ste u krevetu.
Istraživanje koje je provela Nacionalna zaklada za spavanje pokazalo je da približno 60 posto Amerikanaca gleda televiziju neposredno prije spavanja, očekujući da će ta praksa olakšati lakši prijelaz u san.
Ipak, brojni stručnjaci tvrde da spavanje s upaljenim televizorom lišava tijelo potrebnog odmora, što dovodi do raznih štetnih učinaka.
Prisutnost televizije tijekom spavanja smanjuje sintezu melatonina, hormona neophodnog za miran san. Ovaj hormon služi kao signal tijelu, ukazujući da je vrijeme za oporavak i oporavak nakon napornog dana.
Uređaji poput televizora koji emitiraju plavo svjetlo mogu smanjiti proizvodnju melatonina u našem tijelu. Posljedično, mozak se bori da napravi razliku između dana i noći, što ga čini znatno težim za početak spavanja.
Bavljenje televizijom, bilo putem gledanja ili slušanja prije spavanja, održava stalnu aktivnost mozga, čime ga sprječava da uđe u stanje odmora. Nadalje, ne samo da ova navika uskraćuje priliku za opuštanje, nego ako netko naposljetku utone u san, može dovesti i do pojave neobičnih ili uznemirujućih snova, kako upozoravaju stručnjaci.
Stručnjaci upozoravaju na općeprihvaćenu smjernicu o spavanju od 7 do 8 sati dnevno, ističući da nedovoljno odmora značajno povećava vjerojatnost raznih zdravstvenih problema, uključujući dijabetes, hipertenziju, oslabljen imunitet, poremećaje pamćenja i koncentracije, između ostalog.
BONUS
Kada se pojedinci prehlade ili zaraze virusom, obično osjećaju simptome kao što su kihanje i začepljenost nosa. Vjerojatno ste primijetili da jedna nosnica ima tendenciju biti više začepljena od druge tijekom tog vremena, što može biti prilično neugodno i frustrirajuće. Međutim, znanstvenici i medicinski stručnjaci tvrde da ovaj fenomen nije samo plod vaše mašte.
Proces kojim se odvija začepljenje.
Ovaj fenomen proizlazi iz nazalnog mehanizma pri čemu nosnice naizmjenično uvlače različite količine zraka. Inferiorne školjke, koje su strukture smještene s obje strane nosa, igraju ključnu ulogu u zagrijavanju i ovlaživanju zraka prije njegova ulaska u pluća. Njihova je funkcija ključna za sprječavanje suhoće i iritacije pluća. Ovaj proces zahtijeva značajan napor; posljedično, nos raspoređuje svoje resurse preferencijalno na jednu stranu kako bi poboljšao učinkovitost. Pojačani protok krvi usmjerava se na jednu nosnicu, zagrijavajući tako zrak koji prolazi, a istovremeno uzrokuje oticanje školjke na toj strani. Takvo oticanje rezultira smanjenim prolazom za protok zraka. Ovaj proces je prilično suptilan i osim ako nemate prehladu, infekciju, alergiju ili strukturalni problem kao što je iskrivljeni nosni septum, obično prolazi nezapaženo.
Tijekom bolesti dolazi do povećanja protoka krvi u području nosa, što dovodi do pojačanog oticanja i povećanja proizvodnje sluzi. Kada je jedna nosnica potpuno začepljena, osjet je pojačan, osobito u nosnici koja već pokazuje jače oticanje zbog tipičnog nosnog ciklusa.
Ovo je vodič o tome kako ublažiti začepljenost nosa.
Bez obzira na vaše postupke, nosni ciklus se ne može deaktivirati. Vjerojatno ćete dosljedno osjećati da je jedna nosnica začepljenija od druge. Međutim, unutar vremenskog okvira od otprilike jedan i pol do četiri sata, nosni prolazi će se izmjenjivati. Tijekom ovog prijelaza, možete doživjeti osjećaj olakšanja u prethodno začepljenoj nosnici kako se oteklina smanjuje; istodobno će se začepiti druga nosnica.