Nutricionisti su se pozabavili upitom o prikladnosti večernjeg ispijanja kave, identificirajući optimalno vrijeme za konzumaciju i istaknuvši kada ona može biti štetna.
Kada je najbolji trenutak za uživanje u kavi, a koja količina je pretjerana? Ljubitelji kave često tvrde da ne postoji krivo vrijeme za šalicu. Ipak, često se može pojaviti nesanica, što ukazuje na to da kofein ostaje aktivan u našem sustavu.
Istraživanja pokazuju da dnevni unos kofeina može poboljšati zdravlje srca i mozga, a kada se konzumira svjesno – bez dodanog šećera – kava može ponuditi razne zdravstvene prednosti, uglavnom zahvaljujući antioksidansima koji se nalaze u zrnu kave.
Nije bitan samo način na koji konzumirate kavu, već i vrijeme kada je pijete. Stručnjaci sugeriraju da ako ga pijete u pravim trenucima, možete izbjeći štetne učinke.
Idealan trenutak za uživanje u šalici kave.
Nutricionistica Mugdha Pradhan za američki “Vogue” pojašnjava da kava ima kofein, tvar koja djeluje kao prirodni stimulans.
“Ovo ukazuje na to da može poboljšati vaš metabolizam podizanjem broja otkucaja srca i povećanjem potrošnje energije vašeg tijela. Zbog toga je konzumiranje kave ujutro, otprilike 90 minuta nakon buđenja, učinkovito jer se usklađuje s prirodnim ritmom kortizola tijelo.” Za one koji više vole vježbati ujutro, crna kava prije treninga može poboljšati fizičku izvedbu i pomoći u sagorijevanju masnoće, dok je pijenje nakon toga može pomoći u oporavku mišića.
Preporučljivo je izbjegavati ispijanje kave na prazan želudac ujutro jer to može potaknuti proizvodnju želučane kiseline i dovesti do nelagode. Da biste to ublažili, razmislite o tome da popijete kavu nakon laganog obroka ili međuobroka – to također pomaže smanjiti šanse za nagli porast razine kortizola, koja je obično najviša tijekom ranih sati dana.
Popodnevnu kavu treba poslužiti na vrijeme.
“Prema nutricionistici Anupami Menon, razina energije često opada nakon ručka, što čini šalicu kave korisnim osvježenjem za mnoge.” Rano poslijepodne je optimalno vrijeme za kavu, jer razina kortizola ima tendenciju pada kasnije tijekom dana. Kofein koji se nalazi u kavi može povećati budnost i pružiti potreban poticaj energije.
Zbog sposobnosti kofeina da poveća budnost, preporučljivo je izbjegavati kavu nakon 16:00 – ovo je osobito važno za pojedince koji navečer teško mogu zaspati. S učinkom koji traje oko osam sati, kofein može ometati obrasce spavanja i može ostati u vašem tijelu sve dok ne dođe vrijeme za spavanje.
Što se smatra prekomjernom količinom kave?
Koja je odgovarajuća količina kave za piće? Pradhanova upozorava da “kava djeluje kao diuretik i može dovesti do dehidracije u tijelu. Posljedično, pretjerana konzumacija kave rezultirat će osjećajem dehidracije i povećanom potrebom za odlaskom na zahod.
Kako biste riješili ovaj problem, dajte prednost hidrataciji korištenjem filtrirane i remineralizirane vode, jer pomaže u obnavljanju esencijalnih hranjivih tvari. Ključno je pratiti svoju konzumaciju kave jer prekomjerni unos kofeina može povisiti razinu estrogena, što potencijalno može rezultirati debljanjem. Menonova savjetuje: “Nastojte ograničiti svoju dnevnu konzumaciju kofeina na najviše 500 mg (što je jednako ne više od četiri šalice) kako biste ublažili potencijalne štetne učinke dehidracije, dok i dalje uživate u dobrobitima koje kava nudi.