S dolaskom proljeća ponovno se usmjeravamo na pročišćavanje i eliminaciju toksina iz tijela. Međutim, često postoji zabuna oko procesa detoksikacije, što dovodi do uobičajenih pogrešaka koje zapravo mogu pogoršati situaciju. U nedavnom gostovanju u RTS Ordinaciji dr. Dejan Čubrilo rasvijetlio je pravila detoksa i naglasio važnost izbjegavanja uobičajenih grešaka.

Kada se radi o visokom kolesterolu i masnoj jetri, nužno je podvrgnuti se procesu detoksikacije. Dr. Čubrilo je naglasio da svi, u nekoj mjeri, imaju masnu jetru. Posljedično, to dovodi do povišene razine inzulina, jer je inzulin odgovoran za regulaciju šećera i probavu.

Tijekom dana, ako razina inzulina varira, to će nedvojbeno rezultirati nakupljanjem masti u jetri. Ovo je primarna funkcija inzulina. Prema riječima dr. Čubrilo, važno je napomenuti da se kolesterol ne dobiva hranom. Iako svakodnevna konzumacija ćevapa, hamburgera i prevelikih porcija može dovesti do probavnih smetnji i intoksikacije, zapravo povišena razina inzulina ima značajnu ulogu u stvaranju kolesterola.

Jetra, koja djeluje kao tvornica kolesterola, stimulirana je povećanom razinom inzulina da proizvodi više kolesterola. Vrijedno je spomenuti da osobe s visokom razinom kolesterola također imaju tendenciju povišene razine inzulina, a isto vrijedi i obrnuto.

  • Stoga je održavanje kontrole nad razinama inzulina ključno u upravljanju kolesterolom. Liječnik je objasnio da loš kolesterol, iako ima manje kolesterola od dobrog, ipak može predstavljati problem. Možda se čini paradoksalnim, ali loš kolesterol zapravo igra ulogu u prijenosu materijala potrebnih za proizvodnju hormona. Stoga je važno razumjeti da loš kolesterol nije sam po sebi “loš”.

Prema dr. Čubrilo, kolesterol postaje štetan za naše zdravlje kada se podvrgne oksidaciji, ometajući njegovu sposobnost da učinkovito transportira materijale za proizvodnju hormona.Ovaj oksidirani kolesterol ima tendenciju prianjanja na određena područja, pokrećući napredovanje ateroskleroze. Dr. Čubrilo ističe da je opasnost isključivo od oksidiranog kolesterola, uz tvrdnju da neoksidirani kolesterol ostaje bezopasan. Zabrinjavajući prag razine kolesterola.

Ne treba svako očitanje kolesterola od 6 ili 6,5 promatrati kao katastrofalan događaj ili krajnje negativan ishod. Umjesto toga, ukazuje na pretjeranu proizvodnju kolesterola, vjerojatno zbog stimulacije inzulina, neadekvatne eliminacije putem žuči ili oksidativnog oštećenja. Kao odgovor na to, savjetuje se pacijentima dati antioksidanse i poticati uključivanje široke palete hranjivih namirnica, osobito voća i povrća, u njihovu prehranu.

Kontrola inzulina je drugi aspekt koji treba uzeti u obzir. Moramo paziti na unos šećera i ne preopteretiti gušteraču. Kad je riječ o masnoćama, dr. Čubrilo predlaže upotrebu samo male količine kave, dovoljno da jelo dobije aromu. Treći faktor je kontrola eliminacije, koja uključuje stimulaciju žučnih kanala kako bi se osiguralo pravilno izbacivanje žuči u crijeva, a to se može postići konzumacijom određenih biljaka. U tu svrhu preporučuje se osvježavajuća limunada s daškom đumbira; limun stimulira kanal dok đumbir pomaže u njegovom opuštanju, olakšavajući proces eliminacije. Važno je napomenuti da je mišljenje da je najučinkovitiji način čišćenja organizma konzumacija svježe cijeđenih sokova od voća i povrća pogrešno. Prema liječniku, konzumiranje ovih sokova više puta dnevno izazvat će porast razine inzulina sličan onom kod testa opterećenja glukozom.

  • Ovaj porast inzulina spriječit će razgradnju potkožnog masnog tkiva i dovesti do povećanja proizvodnje kolesterola, što će rezultirati masnom jetrom. Dr. Čubrilo istaknuo je važnost razumijevanja točnog sadržaja šećera i odgovarajućeg doziranja soka kako bi se u potpunosti iskoristio njegov učinak. Bitno je da sok sadrži nešto vlakana i masti (kao što su sjemenke) kako bi se regulirala reakcija gušterače. Smirujući gušteraču, možemo poboljšati dobrobit naših crijeva i osigurati hranu za korisne bakterije, omogućujući im da se učinkovito bore protiv štetnih bakterija.

Prema riječima liječnika, ključno je održavati zdrav želudac s obiljem enzima, jer ih pretjerani stres može iscrpiti. Nedostatak enzima tijekom prehrane izazvane stresom predstavlja značajan problem. Tijekom procesa detoksikacije masnoće su strogo zabranjene, a zanimljivo je da se maslinovo ulje također smatra opterećujućim pa prema njegovim preporukama nije dopušteno. Prema riječima liječnika, kada je organizam pod utjecajem toksina, jetra postaje preopterećena i nesposobna za učinkovitu detoksikaciju. U takvim slučajevima nije mudro opteretiti jetru dodatnom zadaćom preradu masti.

Umjesto toga, preporuča se jetri omogućiti oporavak minimalnim unosom hrane. Primjerice, možete se odlučiti za meso kuhano u vodi, bez ulja, te ga kombinirati s obilnom količinom povrća kako biste dobili hranjiv obrok koji ne pridonosi opijanju. Liječnik također savjetuje da se ne konzumiraju jaja i mlijeko kao dio ovog režima detoksikacije. Prema njegovim riječima, osobama starijim od 30 godina prilično je izazovno konzumirati mlijeko, jer mliječni proizvodi predstavljaju ogromnu prepreku koju nije lako savladati. Korištenje čajeva za detoksikaciju je strogo zabranjeno.

Prema liječniku, kada crijeva imaju zatvor i ne funkcioniraju pravilno, postaju stegnuta i stegnuta. Stoga svaki pokušaj prisilnog pražnjenja crijeva može potencijalno uzrokovati oštećenje i iscrpljenost već iscrpljenih crijeva. Kako bismo pomladili probavni sustav, neophodno je poboljšati proizvodnju energije unutar naših stanica. Optimalan rezervoar masti za tu svrhu je, prema liječniku, masno tkivo koje se može pretvoriti u energiju. Nažalost, inzulin koči ovaj proces topljenja masti. Međutim, reguliranjem razine inzulina može se učinkovito potaknuti oslobađanje masti i olakšati njezino pretvaranje u energiju. U kojem trenutku se detoksikacija može smatrati uspješnom? Prema riječima liječnika, postizanje uspješne detoksikacije uključuje ponovno uspostavljanje redovitog rada crijeva.

Ovo je jasna i konkretna definicija. Nakon što crijeva prijeđu iz suboptimalnog stanja u normalno funkcioniranje, učinkovito obavljajući svoje dužnosti, problem intoksikacije je eliminiran. Jedno pražnjenje crijeva dnevno je dovoljno, iako učestalost stolica ne određuje nečiju brzinu metabolizma. Mnogi pojedinci pogrešno vjeruju da višestruko pražnjenje crijeva ukazuje na brz metabolizam. Međutim, metabolizam se odnosi na pretvaranje hranjivih tvari u energiju unutar stanica, a ne na broj proizvedenih stolica. U stvarnosti, oni koji imaju česte stolice često su pogođeni problemima s probavom, jer se njihova tijela bore da pravilno prerade hranu. To često rezultira malapsorpcijom i karakterističnim izgledom mršave, pothranjene osobe koja ne može dobiti na težini zbog nedovoljne proizvodnje enzima za pravilnu probavu.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here