Oglasi - Advertisement

Istraživanje RZZO-a otkriva da je u 2022. godini popijeno nevjerojatnih 7.000.034 paketa tableta za smirenje. Težina silnog stresa značajno je utjecala na nas, pozicionirajući nas kao ključnog sudionika ove alarmantne statistike.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Pretjerani pritisak doveo je do zlouporabe sedativa, tvari koje bi se trebale davati samo prema uputama i na recept medicinskih stručnjaka. Farmaceutkinja Andrijana Cvijetinović, stručnjakinja iz područja farmacije, otkriva potencijal prirodnih lijekova u ublažavanju tjeskobe i napetosti, nudeći usporedivu razinu opuštanja i smirenosti kao tradicionalni sedativi.

U intervjuu za “RTS Ordinaciju” Cvijetinović je iznijela svoja saznanja o terapijskim dobrobitima koje može izvući priroda. “Ovisno o temeljnim čimbenicima koji pridonose anksioznosti ili depresiji, čak i kada je uzrok nepoznat, obično počinjemo s biljnim čajevima, nakon čega slijede prirodne tablete, kapsule, kapi i razne mješavine ljekovitog bilja”, objasnio je iskusni farmaceut.

Blagi stres, strah i nesanicu mogu ublažiti kamilica i paprena metvica. U težim slučajevima može pomoći čaj od bosiljka, matičnjaka, komorača, gloga i drugih kombinacija. Prema Cvijetinovićevim riječima, bosiljak pomaže bržem uspavljivanju, što posljedično smanjuje osjećaj potištenosti vezan uz odlazak u krevet. Ružmarin svojom ugodnom aromom i obiljem eteričnih ulja također potiče opuštanje, brže uspavljivanje te smanjenje tjeskobe i depresije. Prema riječima farmaceuta, osobe koje su na terapiji antikoagulansima i piju čaj od gospine trave trebaju biti oprezne.

Ljekarnica ističe da ovaj biljni čaj može ometati njihovo liječenje i izazvati alergijski odgovor. Dodatno, farmaceut ističe značajnu ulogu koju gospina trava ima u liječenju blage depresije. Je li moguće da netko ne voli piti čaj? Ako niste ljubitelj čaja, postoji alternativno rješenje kroz praksu aromaterapije.

 

Ova terapijska metoda obično se provodi navečer, neposredno prije spavanja, što je čini prikladnom za korištenje u udobnosti vlastitog doma. Masiranjem lavande na čelo, sljepoočnice i vrat u trajanju od tri do četiri minute može se postići osjećaj opuštenosti i ugode”, savjetuje Cvijetinović. “Bilo da se odlučite za topljenje ulja lavande ili za prskanje od lavande, nježni aroma će potaknuti stanje smirenosti, omogućiti brži prijelaz u san”, dodaje farmaceut.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here