Poznato je da najpoznatija modna marka Zara ima sposobnost da temeljito istražuje tržište i strateški odredi cijene koje su u skladu s potražnjom potrošača u određenim regijama. Zara je brend koji se odlično prodaje u celome svetu , a njeni posetioci su u većem broju žene od muškaraca .
Priča počinje tako što zaljubljenik u Zaru prepričava svoj susret sa zadivljujućom bundom prije tri godine. Iako u iskušenju, našla se u stanju neodlučnosti oko kupovine. Na kraju su je okolnosti navele da se preseli u Srbiju, gde je iskoristila priliku da ponovo pogleda bundu i otkrila da ima nešto veću cenu u odnosu na Hrvatsku.
S obzirom na ekonomsku klimu u Srbiji tokom tog perioda, očekivao sam nižu cenu, kao što je to generalno bio slučaj za većinu artikala u to vreme.
- Prilikom nedavne posete Srbiji odlučio sam da sprovedem eksperiment kako bih utvrdio razliku u ceni kupovine na suprotnoj obali Dunava. Bavljenje ovom aktivnošću postalo mi je omiljeni oblik vježbanja.
Prije nego što uđemo u detalje, važno je ispitati bogatu povijest i prepoznatljive kvalitete Zare. Pre pola veka, mala porodična ustanova pojavila se u severnom regionu Španije, obeležavajući rođenje prve Zara prodavnice. Osnivači su imali na umu vizionarski koncept – demokratizirati visoku modu nudeći pristupačne alternative luksuznim predmetima renomiranih brendova.
Zarin status kao pionir u oblasti brze mode može se pripisati njihovoj posvećenosti brzini i efikasnosti. Kako modni trendovi dolaze i odlaze brzim tempom, imperativ je ostati u toku i odmah isporučiti najnovije stilove. Ovaj princip je učvrstio Zarinu poziciju kao jednog od lidera u industriji.
Od samog početka, Zara se izdvojila od svojih kolega. Temelj Zarine marketinške strategije kretao se oko moći preporuka, poznatih i kao od usta do usta. Kao rezultat toga, odlučili su da resurse ne usmjere na oglašavanje, već na kreiranje vizualno privlačnih izloga i lociranje svojih radnji u vrhunskim područjima. Oslanjajući se na minimalno oglašavanje, brend je postepeno stekao široku prepoznatljivost.
Tokom godina, Zara je postigla ogroman uspjeh dajući prioritet potrebama svojih kupaca i dosljedno ih stavljajući na prvo mjesto. Njegova strategija se vrti oko ponude pristupačnih verzija dizajna vrhunskih brendova, pažljivo birajući komade koji će vjerovatno biti popularni. Jeste li prisustvovali Madonninom koncertu i odmah ste se zaljubili u njenu odjeću? Pa, pogodi šta? Samo nedelju dana kasnije, potpuno istu odeću možete pronaći u Zari, i to po malo nižoj ceni.
Odstupanja u cijenama unutar Zare izazvala su kontroverzu, a studija The Fashion Networka iz 2015. godine otkrila je značajne varijacije u cijenama u različitim zemljama. Zanimljivo je da Zara, kao španski brend, nudi najpovoljnije cijene u svojoj zemlji.
Varijacije u cijenama u trgovinama u Evropi nisu toliko značajne kao u drugim zemljama, i kreću se od 20 do 30 posto više u odnosu na Španiju. Međutim, razlika u cijeni postaje mnogo izraženija kada se pogledaju druge regije. Na primjer, Zara proizvodi su nevjerojatnih 92 posto skuplji u SAD-u, 96 posto skuplji u Južnoj Koreji i 78 posto skuplji u Kini. Moglo bi se pretpostaviti da su ovi dispariteti uzrokovani troškovima dostave, ali pažljivije ispitivanje Zarinih etiketa otkriva da se većina njene proizvodnje odvija izvan Europe.
U jednom konkretnom slučaju, predstavnik Zare u Španiji održao je govor koji je, po mojoj perspektivi, dao prilično nejasne detalje, posebno navodeći da cijenu određuje svako jedinstveno tržište.
Zarina sposobnost da temeljito istražuje tržište i strateški odredi cijene koje su u skladu sa spremnošću potrošača da plate u određenim regijama učvrstila je njihovu reputaciju konkurentnog i pristupačnog brenda, što je činjenica koja je široko priznata.
Cijene Zara proizvoda u Hrvatskoj niže su od onih u Srbiji i Njemačkoj.
Da se vratimo na temu cijena, općenito je konzistentno da cijene ostaju nepromijenjene bez obzira da li se kupuje putem interneta ili u fizičkim trgovinama unutar određene zemlje. Međutim, nakon što sam uočio razlike u cijenama između Hrvatske i Srbije, odlučio sam ispitati još jednu evropsku državu. Uzimajući u obzir značajno prisustvo Hrvata u Njemačkoj, analizirao sam i njihovu web stranicu za daljnje uvide.
Pogodilo me zapanjujuće otkriće – od svih opcija, hrvatska Zara je zapravo najpovoljnija. Vratilo mi je sjećanje od prije nekoliko godina kada sam čula grupu gastarbajtera kako ne vjeruju cijenama parfema u radnji. Na kraju su umjesto toga odlučili otići u kupovinu u Njemačku.
Ne mogu a da ne razmišljam da li su svjesni u kojoj mjeri preplaćuju Zaru u Njemačkoj.
Poređenje cijena.
Odabrala sam pet privlačnih proizvoda i počela udisati njihove mirise.
Početkom zime uspeo sam da nabavim crvenu jaknu koja je identična onoj koju već imam. Iznenađujuće, još uvijek je dostupan u trgovinama. U Srbiji ova jakna košta 6590 dinara, što je 56,25 evra. Međutim, ako ste slučajno u Hrvatskoj, potpuno istu jaknu možete kupiti za 49,95 eura, što je osjetna razlika od 6,30 eura ili blizu 50 kuna. No, pripremite se, jer je cijena u Njemačkoj još veća i iznosi 59,95 eura.
Da ponovimo, studije su pokazale da Zara nudi najpovoljnije cijene u Španiji, s obzirom da potiče iz te zemlje. Dakle, možete razumjeti moje čuđenje kada sam otkrio da su cijene navedenih artikala potpuno iste u Hrvatskoj.
Procjenom relativnih cijena odabranih artikala može se zaključiti da se Zara u Hrvatskoj ističe kao jedna od najpristupačnijih opcija u svijetu.