U sadašnje , moderno doba sve veći broj osoba , naročito žena, doživljava poremećaje u radu štitne žlijezde  koja igra ključnu ulogu u pravilnom funkcioniranju cjelokupnog organizma. Kada štitnjača ne radi ispravno, hormonska neravnoteža se poremeti i može dovesti do debljanja, ako uspori , ili do naglog gubitka težine ukoliko radi ubrzano.

Za optimalno zdravlje štitnjače bitno je izbjegavati određene namirnice koje mogu negativno utjecati na njezin rad. Dvije su glavne vrste hrane koje bi trebalo ukloniti iz prehrane: Prženu i prerađenu hranu treba konzumirati umjereno jer visoke razine natrija i nezdravih masnoća mogu naštetiti i štitnjači i općem blagostanju.

Osobe koje pate od poremećaja rada štitnjače, osobito celijakije, moraju biti oprezne s konzumiranjem hrane bogate glutenom i umjesto toga trebale bi odabrati opcije bez glutena. Za promicanje optimalnog rada štitnjače, preporučuje se povećati unos vitamina B i željeza, jer su ti hranjivi sastojci ključni za sintezu hormona štitnjače. Nadalje, važno je davanje prioriteta uključivanju hrane s visokim sadržajem vitamina A u vašu prehranu.

Postizanje optimalnog zdravlja štitnjače uključuje uključivanje raznovrsne organske hrane bogate hranjivim tvarima u vaše obroke. Namirnice s visokim udjelom antioksidansa, poput borovnica, trešanja, cikle i rajčica, zajedno sa zdravim masnoćama, orašastim plodovima, mahunarkama, voćem i povrćem, igraju ključnu ulogu u podržavanju funkcije štitnjače.

Morske alge su još jedan izvrstan izbor za potporu zdravlju štitnjače, budući da obiluju jodom i sadrže niz drugih vitalnih nutrijenata. Donošenje informiranih odluka u vezi s dodacima prehrani ključno je, osobito ako uzimate lijekove na recept. Dok neki dodaci mogu ponuditi prednosti, važan je oprez.

Woman palpation her neck, examine thyroid gland. Enlarged thyroid gland, close up. Medical ultrasound diagnostics of the thyroid gland on background

Štoviše, sljedeći prijedlozi mogu pomoći u očuvanju zdrave štitnjače. Uključivanje nemasnog mesa i hladnovodne ribe u vašu prehranu može nahraniti štitnu žlijezdu. Ove specifične opcije hrane opskrbljuju vitalne hranjive tvari potrebne za optimalno funkcioniranje štitnjače.

Štoviše, odabir organske hrane nudi prednosti uklanjanjem steroida i hormona koji mogu ometati prirodnu proizvodnju hormona štitnjače. Za promicanje optimalnog rada štitnjače, korisno je uključiti hranu s visokim udjelom omega-3 masnih kiselina, poput lososa, tune i sjemenki lana. Osim uravnotežene prehrane, redovita tjelesna aktivnost ključna je za održavanje zdravlja štitnjače.

Savjetuje se započeti s vježbama s malim učinkom, postupno povećavajući intenzitet vježbanja kako bi se spriječio nepotreban stres za žlijezdu. Proizvodnja hormona štitnjače ovisi o odgovarajućim razinama joda. Manjak joda može dovesti do povećanja štitnjače, što se naziva gušavost.

  • Hrvatska je 1953. godine uvela zahtjev za jodiranje kuhinjske soli, čime se jamči dovoljna razina joda u stanovništvu. Jod se može naći u izobilju u hrani kao što su plodovi mora, alge, jaja, jogurt i sir. S druge strane, neke namirnice, uključujući cvjetaču, kelj, prokulice, repu i kirikiriki, mogu spriječiti apsorpciju joda u crijevima. Hormoni štitnjače imaju presudnu ulogu u funkcioniranju svih organa.

Nedostatak ovih hormona dovodi do nepravilnog razvoja i funkcioniranja središnjeg živčanog sustava. Imaju ključnu ulogu u upravljanju tjelesnom temperaturom i osiguravanju pravilnog funkcioniranja respiratornog centra, uz reguliranje potrošnje energije i kisika. Nadalje, izravno utječu na srce pojačavajući kontraktilnost srčanog mišića i pospješujući njegovu aktivnost.

Hormoni štitnjače igraju ulogu u poboljšanju pokretljivosti crijeva, utječu na distribuciju kostiju i pomažu u regulaciji razine šećera i masti u krvotoku. Dijagnoza bolesti štitnjače uključuje korištenje nekoliko dijagnostičkih alata, uz povijesni kontekst i kliničku procjenu. Ovi alati uključuju TSH, ukupni i slobodni tiroksin (T4 i fT4), ukupni i slobodni trijodtironin (T3 i fT3), autoantitijela protiv peroksidaze štitnjače (anti-TPO), antitijela protiv tireoglobulina (anti-TG), antitijela usmjerena na TSH receptora, kao i ultrazvuk štitnjače koji može uključivati ​​citološku punkciju i scintigrafiju štitnjače.

  • Cilj liječenja je postići eutireozu, što znači normalizaciju razine TSH i hormona štitnjače u krvi. Za hipertireozu, to se može postići lijekovima koji suzbijaju rad štitnjače, kirurškim uklanjanjem žlijezde ili davanjem radioaktivnog joda. Nasuprot tome, hipotireoza se liječi nadomjesnom terapijom koja koristi sintetski hormon levotiroksin.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here