Šarlah uglavnom pogađa djecu od 5 do 15 godina. Ova posebna bakterijska infekcija primarno cilja na nepčane tonzile, osobito kod mlađih osoba. Pravovremeno i adekvatno liječenje antibioticima ključno je zbog opasnosti od oštećenja srca i drugih organa. Što je zapravo šarlah i što dovodi do njegovog razvoja? Infekciju uzrokuje bakterija poznata kao Streptococcus pyogenes.

Uobičajeni pokazatelji uključuju temperaturu i bol u grlu. Osim toga, rašireni kožni osip i crveni jezik opći su znakovi koji se obično ne pojavljuju kod drugih vrsta infekcija krajnika. Nekada se smatrala teškom bolešću, opasnost od ove infekcije je smanjena zahvaljujući napretku u liječenju i antibiotskim terapijama. Unatoč tome, ako se ne liječi, šarlah može dovesti do težih komplikacija koje mogu utjecati na srce, bubrege i druge bitne organe.

Prepoznavanje šarlaha zahtijeva razumijevanje njegovih simptoma; na koje znakove trebaš paziti? Tjelesne manifestacije koje bi mogle ukazivati ​​na šarlah sastoje se od: Crvenog osipa koji podsjeća na opekline od sunca i grub je na dodir; obično počinje na licu ili vratu i širi se na torzo, ruke i noge.

Blijedocrvene linije se pojavljuju na koži kada se pritisnu područja koja su pocrvenjela. U usporedbi s drugim zahvaćenim regijama, kožni nabori koji se nalaze u preponama, ispod pazuha, laktovima, koljenima i vratu obično pokazuju tamniju crvenu nijansu. Izrazito izraženo crvenilo na licu, praćeno blijedim prstenom oko područja usana. Jezik može pokazivati ​​promjene, predstavljajući intenzivniju crvenu i neravnu teksturu (poput bobica), često s bijelim naslagama tijekom početnih faza stanja. Alergija, osip.

Znakovi koji mogu ukazivati ​​na šarlah uključuju groznicu, karakteriziranu temperaturom od 38,0 C ili više, i izraženu bol u grlu, koja se ponekad može manifestirati bijelim ili žućkastim mrljama. Ostali simptomi mogu uključivati ​​poteškoće s gutanjem, osjetljive natečene limfne čvorove na vratu, mučninu ili povraćanje, nelagodu u trbuhu, glavobolje i opće bolove u tijelu. Ako mislite da možda imate šarlah, ključno je biti svjestan trajanja ovih simptoma i razumjeti kada je potrebno obratiti se svom liječniku za savjet.

Postoje situacije u kojima dobivanje liječničkog savjeta postaje ključno. To je osobito istinito u slučajevima jakog osipa, vrućice koja doseže 38,0 C ili više, te vidljivog oticanja ili boli u žlijezdama na vratu. Kod djece i tinejdžera potrebna je hitna medicinska intervencija za bilo koji od sljedećih simptoma: poteškoće s disanjem dok miruju, problemi poput nedostatka zraka, iznenadno stezanje prsnih mišića između rebara i ubrzano disanje.

Dodatni pokazatelji mogu uključivati ​​oštro disanje, zviždanje ili zvukove koji se ne ublažavaju kašljanjem, uz bol u prsima i poteškoće s gutanjem tekućine ili sline. Nadalje, pojedinci se mogu suočiti s promuklošću, prigušenim glasom ili poteškoćama u potpunom otvaranju usta, uz osjećaj zbunjenosti, umora ili problema s ostajanjem budnim. Vrtoglavica se može manifestirati kada sjedite ili stojite, a također može postojati uporan iscjedak iz nosa (slina za osobe u dobi od tri godine i starije), kao i trajno povraćanje ili proljev, što potencijalno može dovesti do dehidracije.

Hitna medicinska skrb je neophodna za dojenčad mlađu od 2 mjeseca koja pokazuju dodatne simptome kao što su nepravilno disanje, uporan plač ili temperatura koja pada ispod 35,5°C ili raste iznad 38°C. Općenito, osip i crvenilo na licu i jeziku traju otprilike tjedan dana. Nakon što se ti simptomi smanje, koža zahvaćena osipom često se počinje ljuštiti. Šarlah se može prenijeti kapljičnim putem s jedne osobe na drugu, a razdoblje inkubacije obično traje od 2 do 4 dana.


Djeca u dobi od 5 do 15 godina najosjetljivija su na šarlah i izložena su većem riziku od ostalih dobnih skupina. Bakterije koje uzrokuju šarlah lakše se prenose među onima koji su u bliskom kontaktu, uključujući članove obitelji, školske kolege i druge društvene krugove. Tipično, šarlah prati streptokoknu infekciju grla, ali također može nastati od infekcije kože poput impetiga. Pojedinac može doživjeti šarlah više puta tijekom svog života.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here