– Koliko je samo klima uređaj dobar, toliko može da bude i loš, ako se ne koristi na dobar način. Naime, neke osobe naprave jako veliku temperaturnu razliku, u odnosu na ono kakvo vrijeme i temperature su vani i u unutrašnjosti same prostorije gdje borave….

Oni pojedinci koji trenutno nemaju klima uređaj u svom domu suočeni su sa značajnom nevoljom. Predviđanja pokazuju da će temperature tijekom cijelog tjedna dosezati gorućih 40 stupnjeva Celzijevih, što je navelo medicinske stručnjake da strogo preporučuju izlazak vani između 11 i 15 sati. Ne zaboravimo opetovanu poruku cijenjene liječnice dr. Nade Macure, čija se mudrost nerijetko prenosi u medijima.

U prošlosti je dr. Macura dala vrijedne smjernice o učinkovitom upravljanju visokim temperaturama, dajući prioritet općoj dobrobiti. S obzirom na nadolazeće vremenske prilike, dr. Macura je istaknula važnost lagane odjeće i unosa niskokaloričnih obroka kako bi se lakše nosile s očekivanim vrućinama. Dosljedno je savjetovala pridržavanje autentične mediteranske prehrane, uključivanje elemenata poput nemasnog sira, svježih salata i plodova mora u dnevne obroke. Nadalje, istaknula je važnost prilagodbe prehrane vremenskim prilikama kako bi se izbjegla prekomjerna potrošnja energije koja može dovesti do znojenja i potencijalno poremetiti srčani ritam osoba sa srčanim oboljenjima.

Može doći do poremećaja tjelesne regulacije krvnog tlaka, otkucaja srca i temperature, objasnio je govornik. S obzirom na to, preporučljivo je jesti lagane i niskokalorične obroke. Oni koji rade na otvorenom, osobito na velikim nadmorskim visinama, mogu doživjeti prekomjerno znojenje. Poslodavcima je sigurnost prioritet osiguravanjem zaštitne opreme, ali bi se radnici također trebali pobrinuti da ostanu hidrirani unosom dvije do tri litre tekućine i uzimanjem redovitih pauza tijekom smjene. Kada se treba suzdržati od izlaska van?

Prvo sam se osvrnuo na preporuke dr. Macure, koje savjetuju izbjegavanje aktivnosti na otvorenom u vremenu od 10 do 17 sati. Iako razumijem da pridržavanje ovih preporuka može predstavljati poteškoće za pojedince koji imaju poslovne ili kupovne obveze, toplo je preporučljivo obući odjeću dugih rukava kako bi se zaštitili od izravnog izlaganja sunčevim zrakama. Mjesec lipanj doživio je neviđen skok temperatura, što je predstavljalo značajnu prijetnju osobama s već postojećim medicinskim stanjima poput astme i bolesti srca.

Doktorica Nada tvrdi da povišene temperature ne samo da pridonose nesanici i raznim drugim zdravstvenim problemima, već i značajno opterećuju hitnu pomoć u tom razdoblju. Nadalje, skok temperature također utječe na sve veći broj pojedinaca kojima je potrebna hitna pomoć zbog intoksikacije. Iako sama toplina ne ubrzava opijanje, ona dovodi do povećane konzumacije alkohola. Kada su suočeni s vrućim uvjetima, pojedinci su skloni konzumiranju većih količina piva, a rijetkost je svjedočiti bilo kakvom agresivnom ponašanju u takvim okolnostima.

U ruralnim krajevima uobičajeno je uživati ​​u kombinaciji kave i rakije, a doživljaju dodatno doprinosi mir nenapučenih prostora i dovoljno hlada. U nedostatku klima uređaja, traženje utočišta u sjenovitim prostorima postaje jedino praktično rješenje, savjetuje govornik. Dr. Macura dalje objašnjava da bi osobama s prekomjernom tjelesnom težinom moglo biti teže nositi se s višim temperaturama. Bez sumnje, čin uključivanja klima uređaja tijekom ljetnih mjeseci donosi neizmjeran osjećaj ugode.

To nas navodi da razmotrimo utjecaj koji zrak koji cirkulira unutar prostorije može imati na cjelokupno zdravlje i dobrobit pojedinaca. Prema dr. Semi Sarin, u intervjuu za Bustle, utjecaj klimatizacije na ljudsko zdravlje može biti prilično značajan, osobito kada se sustav ne nadzire dosljedno i ne održava. Korištenjem klima uređaja mogu se osjetiti pozitivni učinci na njihovo dobrobit, jer nudi ugodniju unutarnju atmosferu, osobito tijekom toplijih mjeseci. Utvrđeno je da korištenje klima uređaja tijekom noći malo povećava budnost dok održava ukupnu kvalitetu sna, kao što je pokazalo istraživanje objavljeno u časopisu “Energy & Buildings”.

Međutim, dosljedno bavljenje ovom praksom može imati štetne učinke na zdravlje pluća, povećavajući osjetljivost na respiratorne bolesti, prema studiji objavljenoj u “Clinical & Translational Allergy”. Dr. Dženet Neshajvat ističe negativne posljedice koje mogu proizaći iz pretjeranog hlađenja zatvorenih prostora, a koje mogu predstavljati prijetnju cjelokupnoj dobrobiti osobe. Naglašava da dugotrajno izlaganje hladnom zraku, osobito kod dehidracije, može dovesti do kontrakcija mišića i raznih vrsta bolova, uključujući bolove u zglobovima.

Dr. Sarin objašnjava da kada su osobe sa suhom kožom, suhim očima ili dehidriranim osobama izložene pretjerano hladnom zraku, to može pogoršati njihove simptome astme i rezultirati suhim ustima i nosom. Ovo je posebno važno za one koji rade i borave u klimatiziranim okruženjima. Dr. Sarin naglašava da na opću dobrobit ovih osoba može utjecati kvaliteta zraka koji udišu. Neadekvatna ventilacija, visoka vlažnost i kruženje zraka kontaminiranog štetnim tvarima čimbenici su koji mogu pridonijeti različitim zdravstvenim simptomima. Pogoršavajući situaciju i pojačavajući nelagodu, alergije imaju sposobnost pogoršati stanje.

Dr. Nataša Bejan pojašnjava da filtri klima uređaja imaju sposobnost hvatanja grinja i peludi koji naknadno mogu izaći u zrak kada se uključi klima uređaj. Razvijanjem rutine redovite provjere filtera vašeg klima uređaja i ograničavanjem njegove upotrebe na nužne prilike, učinit ćete uslugu svojim plućima i srcu. Američka akademija za alergiju, astmu i imunologiju preporučuje osobama koje su sklone alergijama da očiste ili zamijene filter svaka dva tjedna, pazeći da se ne koristi dulje od mjesec dana.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here