Ukoliko imate problem sa bolnim leđima , onda je ovaj članak upravo za vas , jer je vrijeme godišnjih odmora i more može biti veoma korisno u borbi protiv bolova u leđima.

Preporučljivo je često mijenjati položaj pri plivanju kako biste smanjili opterećenje kralježnice, a važno je napomenuti da se ronjenje na glavu ne preporučuje osobama koje imaju problema s leđima.
Plivanje se preporučuje osobama s problemima u lumbalnom dijelu leđa jer plutanje vode olakšava kralježnicu.
No, treba biti oprezan jer različiti stilovi plivanja u vodoravnom položaju mogu negativno utjecati na vratnu i lumbalnu kralježnicu, posebice na torakalnu kralježnicu. Nasuprot tome, tehnika leđnog plivanja posebno je korisna za osobe s bolovima u lumbalnom dijelu leđa.
Jačanje mišića trbušne regije.
Prsno plivanje dodatno opterećuje lumbalni dio kralježnice. Ovaj udar uzrokuje pretjerano uvijanje tijela, što dovodi do preopterećenja leđa, što je štetno i za kralješke i za međukralješne diskove. Posljedično, osobe s postojećim problemima s donjim dijelom leđa mogu pogoršati svoje stanje, kažu ortopedi. Za one koji imaju bolove u donjem dijelu leđa bitno je baviti se vježbama koje jačaju trbušne i leđne mišiće. Korisna vježba za ove osobe je plivanje na leđima sa snažnim pokretima nogu gore-dolje.
Kretanjem kroz plitka područja učinkovito se uklanjaju nakupine sedimenta.
Čak i ako netko nema vještine plivanja, to ne isključuje bavljenje aktivnostima u vodi. Osobama s problemima s koljenima savjetuje se da trče u plitkoj vodi, pazeći da im razina vode seže do struka ili prsa. Ova praksa pomaže smanjiti masne naslage na trbuhu i nogama, a istovremeno jača mišiće.
Trčanje u dubokoj vodi posebno je korisno za osobe s problemima sa zglobovima, jer ublažava stres na zglobovima, a istovremeno pruža značajan otpor koji poboljšava aktivaciju mišića.
Ako osjećate nelagodu u leđima, preporučljivo je izaći iz vode i čučnuti.
Ako su vam leđa “uhvaćena” tijekom plivanja, potrebno je bez odlaganja izaći iz vode i čučnuti na stopala kako biste olakšali istezanje leđnih mišića. Nakon toga leći na čvrstu i ravnu površinu.