Oglasi - Advertisement

U suvremenom društvu raste svijest o značajnom utjecaju izbora prehrane na naše cjelokupno zdravlje i dobrobit, što potiče mnoge pojedince da u svoje dnevne obroke uvrste hranjivu hranu.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Izvanredan gastronomski doživljaj, ovaj recept za klasično i ukusno jelo ima za cilj pomladiti razinu energije i poboljšati probavu nakon napornog dana. Ovaj tradicionalni recept za cicvaru potječe iz vremena kada se pripremala svake noći. Sastavni dio kulinarske tradicije Srbije, Crne Gore, Krajine i istočne Hercegovine, cicvara se pravi od žutog ili bijelog kukuruznog brašna, dopunjenog kajmakom ili sirom koji se razlikuje ovisno o regiji pripreme.

Kvaliteta korištenog vrhnja bitna je komponenta tradicionalne recepture cicvare. Bujnost i kremastost vrhnja značajno pojačavaju okus cicvare. Vjeruje se da je ovo jelo korisno za probavu, zbog čega ga zovu “melem za crijeva”. Potrebni sastojci su sljedeći: – 200 mililitara vode – 200 mililitara mlijeka – 300 do 400 grama vrhnja ili krem sira – 8 žlica bijelog kukuruznog brašna – 1 žlica krute masti (ovaj sastojak je nepotreban ako se koristi vrhnje) – 1 žličica soli – 1 žlica meda (po želji).

U loncu pomiješajte vodu, mlijeko i mast i stavite smjesu da prokuha. Nakon toga umiješajte sir i sol, pazeći da su sastojci dobro izmiješani. Nakon što smjesa ponovno zavrije, smanjite vatru i postupno dodajte kukuruzno brašno uz stalno miješanje, pustite da lagano kuha deset minuta. Smjesa se smatra gotovom kada se počne lagano lijepiti za dno posude, postižući teksturu sličnu žvakaćoj gumi. Najukusnije serviranje je vruće, a uz njega se može dodati kiselo mlijeko, jogurt ili vrhnje; po želji se može pripremiti i salata.

Kaša, koja se tradicionalno smatrala temeljnom hranom za one ograničenih sredstava, trenutno doživljava preporod kao “čista” i egzotična kulinarska opcija. Ovo jelo, koje se obično naziva kukuruzna krupica ili palenta, priprema se od bijelog ili žutog kukuruznog brašna. Njegova priroda bez glutena čini kašu ne samo iznimnim izborom za doručak, već i jednom od najzdravijih dostupnih opcija.

Obiluje esencijalnim nutrijentima potrebnim našem tijelu, kukuruzno brašno je izvor nekoliko vitalnih vitamina, uključujući A, E i razne vitamine B skupine, uz brojne minerale.

Ova hrana pokazuje značajnu koncentraciju fosfora, cinka, kalija, magnezija, mangana i selena. Naime, kaša sadrži oko 380 kalorija na 100 grama, a sastoji se od 12,7 posto vode, 10 posto proteina, 73 posto ugljikohidrata, 4,3 posto masti i 2,3 posto celuloze. Ugljikohidrati i masti prisutni u kukuruznom brašnu pozitivno pridonose zdravlju, a posebno pogoduju radu crijeva. Znatan sadržaj vlakana, zajedno sa složenim ugljikohidratima, pojačava osjećaj sitosti.

  • Apsorpcija ovih hranjivih tvari odvija se sporijom brzinom, čime se potiču normalne probavne funkcije unutar crijeva. Primarna prednost konzumacije kaše, bez obzira na probleme s probavom, pripisuje se njenom sastavu. Osim toga, kukuruz obiluje karotenoidima, koji su, zajedno s korisnim biljnim mastima, neophodni za poboljšanje učinkovite crijevne peristaltike. Ova je uloga ključna u sprječavanju zatvora i održavanju probavne regulacije. S obzirom na visoku razinu zdravih masnoća, složenih ugljikohidrata i biljnih vlakana, kukuruz se preporuča kao vrijedna opcija prehrane za osobe s povišenom razinom kolesterola.

Štoviše, prevencija kardiovaskularnih bolesti i poboljšanje zdravlja srca od ključne su važnosti. Kašice se preporučuju dojenčadi i djeci zbog svoje sposobnosti pročišćavanja i jačanja crijevne flore, čime pospješuju probavu i jačaju imunitet. Za osobe s celijakijom ili upalnom bolesti crijeva važno je znati da kukuruz ne sadrži gluten. Stoga bi osobe koje pate od Crohnove bolesti, upalne bolesti crijeva i dijabetesa trebale razmisliti o uključivanju krupice u svoj redoviti režim prehrane. Antioksidansi koji se nalaze u kukuruzu značajni su u zaštiti crijeva i tijela od oksidativnog stresa.

Prednosti griza u odnosu na mršavljenje su jasne. Često uključeni u programe mršavljenja namijenjene smanjenju tjelesne težine, i kukuruz i griz nude različite dobrobiti za zdravlje probavnog sustava. Krupica pomaže u čišćenju crijeva i pospješuje probavu, što je ključno za održavanje hranjive prehrane. Osim toga, daje značajnu energiju dok ima nizak udio kalorija, što energiju dobivenu iz njega čini osobito korisnom u prehrani s ograničenim unosom kalorija.

POKLANJAMO TI KNJIGU BESPLATNO!

Upiši svoj email i preuzmi knjigu "Astrologija nije bauk"! Zaviri u tajanstveni svijet zvijezda i otkrij kako zvjezdana magija može promijeniti tvoj pogled na sebe i svijet oko tebe!

Jedan klik te dijeli od tvoje knjige i novih spoznaja!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here