Žena po imenu Lou Salomé imala je izvanredan ljubavni život, vješto je osvajala prave inelektualce i bila u vezi sa ,brojnim poznatim ličnostima poput Paula Rea, Nietzschea i Freuda, a svi su se borili da budu s njom.

Bez obzira na njezine susrete sa slavnim osobama i ulogu njihove muze, ona bi ipak osigurala svoje mjesto u povijesti. Izvanredne žene poput Lou Andreas-Salomé, obično zvane Lou Salomé, rijetko se rađaju.
Rođena 1861. u Rusiji, bila je kći generala Gustava von Saloméa, Nijemca porijeklom koji je nosio titulu ruskog plemića. U St. Petersburgu je pohađala najstariju njemačku školu, a zatim je nastavila studij kod kuće, fokusirajući se na filozofiju, povijest i književnost – predmete koje je smatrala korisnima za svoj osobni razvoj. Iako takva sloboda nije bila dostupna svima, Louiseini su je roditelji dopustili, budući da je bila njegovana i jedina kći nakon petero starije braće.
Salome se prisjetila: “Osjećaj bratske solidarnosti među muškarcima u našoj obitelji bio je tako duboko ukorijenjen u moje sjećanje kao najmlađe i jedine sestre da je kasnije utjecao na moju percepciju svih muškaraca; kad god bih ih srela, bez obzira na vrijeme ili mjesto, osjećala sam se kao da u svakom od njih živi jedan od moje braće.
Djevojčica je dobila ime Louise u čast svoje majke; međutim, u obitelji su je od milja zvali Lelya, a kasnije je usvojila ime Lou. Roditelji i braća su joj popuštali, a da nije bilo krhkog zdravlja njezinih pluća, Lelyino djetinjstvo i mladost mogli bi se okarakterizirati kao bezbrižni i veseli. Posjedovala je iskrenu ljubav prema suncu, životu i svijetu oko sebe, a privlačili su je intrigantni pojedinci i duboko znanje. Srećom, upoznala je mnogo izvanrednih ljudi, možda i zbog svoje neobične naravi.
- Prvi promatrač djevojke, prepoznate po svom raznolikom znanju i jedinstvenom pogledu na život, bio je Hendrik Guillot, nizozemski pastor i propovjednik Luteranske crkve u Sankt Peterburgu. Osobito su mu se divile žene, ne samo zbog elokventnih propovijedi nego i zbog privlačnog izgleda. Louise je bila značajno pogođena njegovom prisutnošću; samoinicijativno mu je napisala pismo u kojem je izrazila svoje nezadovoljstvo nedostatkom duhovno kompatibilnih osoba u svojoj blizini. Kao odgovor, Guillot je predložio da se sastanu.
U suradnji sa svojim mentorom, koji je kasnije preuzeo ulogu njezinog pastora, bavila se proučavanjem povijesti, religije, logike i Biblije, a čitala je i djela Kanta, Rousseaua i Voltairea. Kroz ovo intelektualno putovanje doživjela je značajan osobni rast i razvoj. Štoviše, prihvatila je ime Lou, kojim ju je nazivao pastor Guillot.
Duboka duhovna veza između učitelja i učenika trajala je dvije godine, ali je na kraju podlegla raznim utjecajima. Smrt Louiseina oca značajno je utjecala na njezinu dobrobit, dovodeći do produljenog razdoblja bolesti. U međuvremenu je Hendrik Guillot donio neočekivanu odluku da napusti svoju obitelj kako bi se oženio darovitom Lou, što ju je iznenadilo. Brak joj nije padao na pamet; zapravo, vjerojatno je da se još u mladosti zavjetovala da će ostati neudana i suzdržavati se od fizičke intimnosti s muškarcem.
Louisein odlazak u inozemstvo poslužio je kao rješenje za ovu izazovnu situaciju, što su joj liječnici snažno preporučili. Slijedeći njihov savjet, djevojka i njezina majka napustile su Rusiju. Taj se odlazak u konačnici pokazao trajnim, osim dva kratka posjeta svojoj domovini u budućnosti.
Na prvi pogled Lou je osvojio Raya. Godine 1880. Louise se upisala na Sveučilište u Zürichu u Švicarskoj, gdje je slušala predavanja iz filozofije i teologije. Nažalost, njezine akademske aktivnosti bile su kratkog vijeka, jer je Salome zbog zdravstvenih problema bila prisiljena prekinuti studij i otputovati u Italiju.
U Rimu je Lou Salome doživjela nova i značajna iskustva. U salonu Malvide von Meisenburg, družice Garibaldija, Wagnera i Nietzschea, upoznala je filozofa Paula Reaua. Između njih se razvila duboka duhovna veza. Naravno, zaljubio se i tražio dublji odnos; međutim, Lou je predložio da Paula živi u čistoći u zajednici koja bi prihvaćala mlade pojedince oba spola koji su željeli obrazovanje.
- Nakon što je upoznao Nietzschea, Lou je upoznao filozofa koji je bio očaran njezinim intelektom i njezinom “klasičnom ruskom ljepotom”. U pismu svom prijatelju Peteru Gastu opisao ju je kao “oštru poput orla, snažnu poput lavice, au isto vrijeme vrlo ženstveno dijete”. Štoviše, istaknuo je njezin iznimno čvrst karakter i jasnoću namjere, navodeći da je točno znala što želi, a da nije tražila ničiji savjet. Ovaj susret s Louom imao je tako dubok utjecaj na Nietzscheov život da ga je inspirirao da stvori neka od svojih najboljih djela, uključujući “Zaratustru”, u kojem se vjeruje da je portretirao lik Salome.
Uvjeren da je naišao na intelektualno najdarovitiju osobu s kojom se sudbina urotila da ga spoji, Nietzsche je tražio više od običnog druženja i tako je zaprosio Lou. Međutim, odbila je njegovu ponudu, preferirajući umjesto toga vezu ukorijenjenu u duhovnom diskursu. Prava priroda njihove veze, međutim, ostaje obavijena velom tajne. Unatoč tome, fotografija Paula Rea i Friedricha Nietzschea upregnutih u kola iz 1882., s Lou Salome na uzdi, mašući bičem, izazvala je značajnu raspravu o ovom prijateljskom “trojstvu” i nastavlja to činiti.