Godinama su znanstvenici upozoravali na klimatske promjene, a sada je sve očitije da se prostor za djelovanje zatvara. Ledenjak Thwaites, koji se često naziva “ledenjak sudnjeg dana”, prolazi kroz brzo otapanje, a posljedice ovog fenomena mogle bi iz temelja promijeniti planet kako ga trenutno shvaćamo.

Ako zakaže, razina mora bi se mogla povećati za čak tri metra, što bi rezultiralo potapanjem cijelih dijelova velikih gradova poput Londona, New Yorka i Bangkoka. Thwaites nije tipičan ledenjak; znanstvenici ga nazivaju “čepom” koji osigurava značajne rezerve leda Zapadne Antarktike. Gubitak ovog ledenjaka izazvao bi domino efekt – kada bi ta barijera bila ugrožena, ostatak ledene ploče bi pao u ocean, što bi dovelo do katastrofalnog porasta razine mora.
Posljednjih sedam godina skupina istraživača uključenih u međunarodnu inicijativu poznatu kao International Thwaites Glacier Collaboration (ITGC) provela je dubinsko istraživanje ove ledene mase. Njihova najnovija otkrića su izrazito zabrinjavajuća. Tim je identificirao skrivena jezera ispod ledenjaka, koja pridonose ubrzanju otapanja leda infiltracijom u njegovu temeljnu strukturu i daljnjom destabilizacijom cjelokupnog sustava.
Profesor Noel Gurmelen, koautor studije objavljene početkom 2025., iskreno priznaje: “Shvatili smo da je voda ispod leda pridonijela otapanju, ali nismo predvidjeli tako veliku veličinu. Proces drenaže odvija se posebno u kritičnoj zoni i dodatno intenzivira povlačenje leda kao rezultat toplijeg oceana struje.” Stoga je situacija koja se prije samo nekoliko desetljeća činila dalekom sada alarmantno neizbježna.
- Okolnosti su bile pogoršane neuobičajeno toplim uvjetima 2025. godine na južnoj hemisferi, što je omogućilo brzo povlačenje ledenjaka. Dr. Alastair Graham sa Sveučilišta u Južnoj Floridi upozorava da se kolebamo na rubu: “Ako Thwaites nestane, trebali bismo predvidjeti početni porast razine mora od 65 centimetara. To bi bilo katastrofalno za obalna urbana područja. Međutim, ovo je samo početak; nakon toga bi mogla uslijediti lančana reakcija koju bi se moglo pokazati nemogućim zaustaviti.
Posljedice bi bile značajne za brojne gradove u svijetu. London, čija obrana od poplava nije projektirana da se prilagodi takvom ekstremnom porastu razine mora, suočio bi se s neposrednom opasnošću. New York, koji već povremeno doživljava ozbiljne poplave, mogao bi se pretvoriti u grad kanala koji podsjeća na Veneciju, iako uz znatno veće opasnosti. Nadalje, Bangkok, koji doslovce tone pod vlastitom težinom i bez dodatnog pritiska zbog porasta razine oceana, potencijalno bi mogao nestati ispod vode unutar životnog vijeka sadašnje generacije.
Iako je postignut značajan napredak u znanstvenom razumijevanju Thwaitesa, sve se više shvaća da je vrijeme ključno. Klimatske promjene prešle su iz teorijskog koncepta u nepobitnu stvarnost, o čemu svjedoče ekstremni vremenski fenomeni, toplinski valovi i topljenje ledenih masa, što ukazuje na hitnu potrebu za jedinstvenim globalnim odgovorom.
Hoće li čovječanstvo moći ublažiti ovaj proces ili ćemo promatrati potapanje gradova i raseljavanje bezbrojnih pojedinaca? Ovo ispitivanje nije ono koje se odnosi samo na buduće generacije; to je hitna briga sadašnjeg trenutka.