Oglasi - Advertisement

Postoji jedinstvenI oblik ljubavi koju imamo prema svojim unucima. Ova ljubav ne proizlazi iz zasluga ili ponašanja; proizlazi čisto iz činjenice da oni pripadaju nama. To je poput utješne svjetlosti koja daje toplinu, čak i usred olujnog vremena.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Ovu ljubav karakterizira njena bezuvjetna priroda, oslobođena bilo kakvih očekivanja. No, ne smije nas pretvoriti samo u ugodnu sjenu.

Mnogi bake i djedovi priznaju: “Sve dopuštam kako bih ostao povezan.” Ovaj osjećaj obuhvaća primarnu zamku; strah od ispadanja “nezgodnog” roditelja ili bake i djeda često služi kao pristupačan put do zanemarivanja.

Postoji pet prevladavajućih obrazaca ponašanja uočenih kod unučadi koje ne treba ignorirati – ne zbog gorčine, već radi održavanja zdravog odnosa i međusobnog poštovanja.

1. Početak “ignoriranja” označava emocionalno otuđenje.

Ako se stalno nalazite kao jedini inicijator komunikacije, ili ako se vaš rođendan priznaje isključivo putem podsjetnika na društvenim mrežama, i ako se telefonski pozivi doživljavaju kao teret ili dužnost, tada ovo iskustvo nije samo neželjeno; to je duboko uznemirujuće.

Međutim, ispod ovog ponašanja obično se ne krije okrutnost, već neznanje. Mlađa generacija je odgajana u okruženju koje karakteriziraju brza, automatizirana i površna iskustva, koja mogu spriječiti njihovu sposobnost izražavanja iskrene ljubavi. Međutim, to ne opravdava prihvaćanje zanemarivanja.

Reći:

“Važno je osigurati da razmišljam o meni. Ne vrijeđam; pojašnjavam. To je zato što su mi važni osjećaj povezanosti i topline. To nadilazi nužnost zakazanih razgovora i umjesto toga radi se o značajnom angažmanu.

Što prije to izrazite, granice će postati definiranije. Emocionalna intimnost ne uspostavlja se putem zakazanih podsjetnika; dolazi od istinske brige, interesa i uzajamne pažnje.

2. Kada ste posvećeni isključivo svojim interesima.

Ponekad se čin brige o unucima postupno razvija u kontinuirani niz obveza.

— Za brigu o djeci.

— Da dobijem zajam.

— Kupiti lijekove, namirnice i platiti dostavu…

Prikladan odgovor je šutjeti sve dok se ne pojavi naknadna potreba. Potrebno je razlikovati: pomaganje iz istinske dobre volje je uobičajeno, dok izrabljivanje nije.

Psihološka je granica u ovom kontekstu iznimno delikatna; međutim, zahtijeva zaštitu. Jer ako netko sam ne tvrdi:

“Nitko ne bi posumnjao da sam više od običnog pomoćnika; ja sam osoba koja cijeni pažnju, a ne samo pokornost.

Vrijednost ljubavi nije određena količinom novca koju zaradite posuđivanjem ili brojem sati koje provodite. Umjesto toga, prosuđuje se prema načinu na koji se prema vama postupa kada se više ne smatrate korisnim.

3. Kada vaše pritužbe postanu samo “pozadinska buka”, a drugi ignoriraju vaše dobro.

Izraz:

“Molim vas da se suzdržite od pritužbi, svatko ima neku vrstu neugodnosti.

— može uzrokovati više štete nego što se čini.
Pogotovo kada je unuk taj koji izražava takve osjećaje – onaj kojeg ste nekoć držali prije spavanja, hranili ga žlicom i tješili ga tijekom bolesti.

Zanemarivanje dobrobiti starije osobe je manifestacija emocionalne neosjetljivosti. Ovo ponašanje obično ne proizlazi iz zlonamjernih motiva, već prije iz nedostatka razumijevanja. Mlađi pojedinci mogu pretpostaviti da su sve brige privremene, vjerujući da samo “preteruju”.

Međutim, bol – bilo fizička ili psihička – zahtijeva ne samo liječenje nego i aktivan angažman.

Postoji psihološka vrijednost izbjegavanja šutnje.

“Za mene je izazov kada se moja iskustva odbace. Ne tražim suosjećanje, tražim priznanje.”

Dopuštajući toleranciju, izlažemo se tretmanu koji karakterizira ravnodušnost. Posljedično, postajemo suučesnici u ovom otuđenju.

4. Kada se zanemaruju vrijednosti koje podržava vaša obitelj
Obitelj nadilazi puke biološke veze. Obuhvaća rituale, tradiciju i duboko značenje: okupljanje oko stola, poštovanje povijesti i pružanje međusobne podrške, unatoč mnoštvu obveza koje svaki pojedinac može nositi.

Što se događa ako vaše tradicije postanu nepotrebne? Što ako tijekom praznika umjesto osobnih posjeta dobijete emoji?

Ključno je prepoznati da su se vremena doista promijenila. Međutim, pravi izraz ljubavi od strane pojedinca neće se očitovati ismijavanjem onoga što cijenite. U tom kontekstu dijalog će se još jednom pokazati korisnim:

“Ne namećem ti svoje želje, međutim, važno je da shvatiš da ovo ima značenje za mene. Ne tražim emocionalne privlačnosti, već istinsku povezanost. Moja želja nisu usamljeni praznici, već stvaranje zajedničkih uspomena.

Ponekad topao poziv na večeru može poslužiti kao podsjetnik unucima na njegovu ostavštinu. Čak i ako učinak nije trenutačni, sjeme prepoznavanja će ustrajati.

5. Kada se vaš misaoni proces transformira u “zabrinjavajuću pozadinu”.

“Bako, izgleda da si prekinula veze.

“Djede, potpuno si se isključio iz realnosti života.”

Ono što se može činiti bezazlenim komentarima često je povezano s osmijehom. Međutim, ispod te fasade krije se umanjivanje vaše važnosti i obezvrjeđivanje vaših iskustava. Dok je tinejdžerska drskost tipična faza, nepristojnost nadilazi dob; to je obrazac ponašanja. Ako odlučite da se time ne pozabavite danas, to će neizbježno postati norma sutra.

Poštovanje se ne pojavljuje spontano; uzgaja se u sredinama gdje stariji smireno i čvrsto postavljaju granice.

Reći:

“Ne smatram to uvredljivim, ali ne odobravam način na koji mi se obraćate. Bitno je da se međusobno poštujemo, bez obzira na razliku u godinama.

Imate pravo sudjelovati u izbornom procesu. Ako vaš glas ostane nečujan, neophodno je da ga pojačate i učinite istaknutijim.

POKLANJAMO TI KNJIGU BESPLATNO!

Upiši svoj email i preuzmi knjigu "Astrologija nije bauk"! Zaviri u tajanstveni svijet zvijezda i otkrij kako zvjezdana magija može promijeniti tvoj pogled na sebe i svijet oko tebe!

Jedan klik te dijeli od tvoje knjige i novih spoznaja!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here