Preminula poznata i legendarna srpska glumica. “Danas je umro moj Žiža. Voli te tvoj Pera”, izjavila je njezina prijateljica.
Dana 27. lipnja u 95. godini života preminula je cijenjena srpska glumica Žiža Stojanović, ostavivši za sobom trajni trag u sferama filma i televizije. Ova potresna vijest duboko je odjeknula među onima koji su joj se divili i cijenili je, osobito među generacijama koje su je cijenile jer je glumila jednog od najomiljenijih likova u povijesti televizije.

Njezinu smrt oglasio je Goran Stojićević Karamela, dugogodišnji prijatelj i suradnik. U srdačnom videu i poruci oprostio se od nje, nazivajući je izvanrednom glumicom i dragom prijateljicom, riječima koje su mnoge duboko odjeknule: “Danas je umro moj Žiža. Voli te tvoja Pera.” Njegova je poruka nadilazila puko javno priznanje; izražavao je duboku tugu, osobnu bol i prepoznavanje Žižine važnosti, i kao umjetnika i kao pojedinca.
- Njezin legendarni portret Cane Fontane, nezaboravnog i ekscentričnog lika iz kultne serije “Sretni ljudi”, koja se emitirala od 1993. do 1996., bit će njezina najtrajnija ostavština. Ova joj je uloga priskrbila golemu popularnost i divljenje publike diljem bivše Jugoslavije. Cana Fontana se pojavila kao simbol jedne ere, predstavljajući jednog od onih likova koji nadilaze seriju i ustraju u kolektivnom sjećanju.
Žiža je nastupala s nevjerojatnim osjećajem lakoće i autentičnosti, navodeći publiku da često previdi činjenicu da su svjedočili izvedbi – njezini su se likovi činili autentičnima, opipljivima i intimno povezanima. Dobila je ogromnu naklonost jer je svojim ulogama udahnula dušu, vitalnost i humor, čak i usred izazovnih okolnosti. Karizma koju je pokazala u svojoj glumi bila je jedinstvena i iskrena, čineći njezinu prisutnost na pozornici i ekranu doista bez premca.
Dok se mnogi Žižu možda sjećaju samo kao Cana Fontana, njezin opus obuhvaća daleko veću širinu. U brojnim nastupima u filmovima, televizijskim serijama i kazališnim predstavama, Žiža je pokazao široku lepezu talenata, od komičnih do dramskih uloga. Ipak, dosljedno je zadržala osobine koje su je odlikovale: iskrenost, neposrednost i duhovitost.
Izuzetna dugovječnost njezine karijere u glumačkoj industriji doista je nevjerojatna. Samo nekoliko odabranih glumaca uspjelo je sačuvati svoju prisutnost i relevantnost za tako dugo trajanje. Žiža je primjer ovog postignuća, ne vođena jurnjavom za slavom, već zato što je glumu prihvatila kao poziv, a ne samo kao profesiju.
Ono što ju je mnogima zavoljela je njena nepretenciozna narav. Ostala je pristupačna pojedincima, lišena ikakvih aspiracija da utjelovi “zvijezdu”. Njezin način govora karakterizirala je jednostavnost i toplina, često popraćena osmijehom i humorom. Upravo je ta kvaliteta pridobila njezinu naklonost čak i izvan kamere. Vršnjaci su je jako cijenili, a publika ju je obožavala.
Završetak jedne ere označen je njezinim odlaskom. Cana Fontana, žena koja je značajno utjecala na televizijski i kazališni krajolik bivše Jugoslavije, oprašta se. Izlaskom Žiže ostaju draga sjećanja, radost i trajni dojmovi. Njezin nastup u “Sretnim ljudima” nadilazio je puku zabavu; nudila je utjehu, intimnost i toplinu. To je poslužilo kao dirljiv podsjetnik da čak i usred najizazovnijih okolnosti čovječanstvo ustraje – zajedno sa svojim nesavršenostima, snagama i obiljem suosjećanja.
- U eri u kojoj prave svjetiljke brzo nestaju, a briljantnost postaje roba, Žiža je ostao konstanta. Ostala je nezahvaćena prolaznim trendovima i nije nastupala radi ozloglašenosti, već iz duboke ljubavi prema pozornici. Umjetnici njezina kalibra doista su neuobičajeni. Njezino naslijeđe ne leži samo u likovima koje je tumačila, već i u dubini ljudskosti koju je utjelovila.
Na kraju, ono što nam preostaje je naša zahvalnost. Zahvaljujemo se Žiži na godinama ispunjenim radošću i na mnoštvu likova koje si uveo u naše živote. Vaša prisutnost bila je sastavni dio našeg postojanja. Iako se vaša odsutnost duboko osjeća, uloge koje ste igrali služe kao trajni podsjetnici na vašu jedinstvenost i trag koji ste ostavili iza sebe.
Neka ti je vječni pokoj, cijenjena glumice.