U današnjem članku donosimo trik koji se već desetljećima koristi u hotelskom smještaju. Jeste li se ikada zapitali kako su njihovi ručnici uvijek mekani i mirisni, saznajte kako…

Ručnici mogu brzo izgubiti mekoću i postati grubi poput brusnog papira, a to nije uvijek zbog loše kvalitete ili dugotrajnog korištenja. Najčešći uzroci su nepravilne metode pranja, pretjerana uporaba deterdženta, visoke temperature i tvrda voda. No, postoji jednostavan, jeftin i prirodan trik koji će i najtvrđe ručnike pretvoriti u meke, pahuljaste komade, baš kao u hotelima.
Hotelska tajna mekoće ručnika krije se u dva sastojka koje gotovo svi već imamo kod kuće – alkoholni ocat i prašak za pecivo. Ovaj trik košta manje od 50 dinara po pranju, a njegova učinkovitost potvrđena je u brojnim hotelima u kojima su ručnici uvijek besprijekorno mekani.
Dejan Dimitrov, direktor praonice rublja, ističe da alkoholni ocat i soda bikarbona (prašak za pecivo) djeluju na vlakna ručnika tako što ih omekšavaju, uklanjaju ostatke deterdženta i neutraliziraju neugodne mirise.
Ako ručnike želite omekšati octom, dovoljno je uliti 250 ml bijelog alkoholnog octa direktno u bubanj perilice rublja. Dodajte deterdžent kao i obično, ali izostavite omekšivač – jer često ostavlja naslage koje stvrdnu tkaninu. Nakon pranja ručnike osušite na klasičan način, najbolje na svježem zraku.
Za one koji više vjeruju u sodu bikarbonu, trik je u tome da prije pranja rublja pomiješaju osam žlica praška za pecivo s deterdžentom. Ova kombinacija pomaže da se vlakna “olabave”, izbaci nakupljena prljavština i da ručnici ponovno budu mekani i podatni.
Jedna od najčešćih briga kod korištenja octa je njegov jak miris, no razloga za brigu nema – ručnici nakon pranja neće imati neugodan miris. Ocat isparava tijekom ispiranja, a preostali mirisi lako se uklanjaju svježim sušenjem.
- Osim sastojaka, važnu ulogu u mekoći igra i način pranja i sušenja. Prenatrpana perilica onemogućuje pravilno ispiranje i dodatno stvrdnjava tkaninu. Preporuka je da ručnike perete odvojeno od ostale odjeće, kako bi vlakna imala dovoljno prostora da “dišu” i da se kvalitetno operu.
Osnivačica poznatog brenda kućnog tekstila Jesika Hanli naglašava da miješanje ručnika i odjeće tijekom pranja može uzrokovati prijenos bakterija, ali i da se ručnici brže uništavaju u dodiru s gumbima, patentnim zatvaračima i drugim grubim površinama.
- Također, bitna je priprema prije sušenja – ručnike treba lagano ocijediti i nikako ih mokre ostaviti u stroju dulje vrijeme. Vlaga koja ostane u bubnju može uzrokovati pojavu plijesni i neugodan miris koji se teško uklanja.
Organiziranjem ručnika u ormaru također se produljuje njihov vijek trajanja i čuva mekoća. Najbolji način slaganja je presavijanje ručnika na trećine, s krajem okrenutim prema van radi lakšeg uklanjanja. Uredan ormar i pravilno složeni ručnici ne samo da štede prostor, već i sprječavaju deformacije i gubitak oblika.
Na kraju, iako su ocat i soda bikarbona glavni junaci ove metode, ključ uspjeha leži u dosljednosti, pažljivom rukovanju i osnovnim pravilima pranja. Kombinacijom ovih jednostavnih savjeta vaši će ručnici ponovno biti mekani kao prvog dana, bez trošenja novca na skupe kemikalije ili nove tkanine.
Ako želite dom koji miriše na čistoću i toplinu, počnite s ručnicima – malim detaljem koji čini veliku razliku.