Oglasi - Advertisement

Mladi ljudi su dugi niz godina migrirali iz ruralnih područja u urbana središta u potrazi za većin  mogućnostima zaposlenja i poboljšanom kvalitetom života. U međuvremenu, oni koji odluče ostati u svom rodnom gradu, posebno muškarci, često se susreću sa značajnim izazovima u pronalaženju životnog partnera.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Prije nekoliko godina, Milun Aprcović, vatreni planinar, pronašao je svoju srodnu dušu i zajedno su osnovali dom u zabačenom selu na 1.500 metara nadmorske visine. Potaknuta ljubavlju, Mara je odlučila napustiti urbani način života i udati se u mirnom okruženju Katuna.

Smješten na oko 1.500 metara nadmorske visine, Katun je pod jurisdikcijom općine Plužine. Povijesno gledano, Adžići iz Pive i razne porodice iz Gacka koristile su područje Ravnog za ispašu stoke. Posljednjih godina, međutim, na ovom su se mjestu nastanili Mara i Milun Aprcović, koji većinu vremena posvećuju brizi o stoci. U najtežim zimskim mjesecima, kada se ovce okote, privremeno se presele u selo jer smatraju da su tamo uvjeti nešto topliji.

Na slici preuzetoj s YouTube videa, Milun i Mara primarno se bave stočarstvom, pokazujući nepokolebljivu predanost svom pozivu hrabro prihvaćajući svaki izazov koji se pojavi. Mari, koja je nedavno izašla iz tinejdžerskih godina, ušla je u svetu instituciju braka u iznimno mladoj dobi.

Dok je boravila kod roditelja, nije sudjelovala u kućnim poslovima koji joj trenutno ispunjavaju dane u selu Katun uz partnera Miluna. Ipak, Mari sa samopouzdanjem tvrdi da nijedna prepreka nije iznad njezinih sposobnosti, izražavajući da je njezina ljubav prema selu bezgranična. Kao što je prikazano u videu na YouTubeu, i Milun i Mara imaju zajedničku strast prema glazbi.

Mara uživa u slušanju glazbe na mobitelu, a navečer ona i suprug uživaju u radijskim melodijama. Primjetno je da im televizija nije potrebna jer su im rasporedi neprestano popunjeni, ostavljajući im malo vremena za gledanje. Tijekom svojih putovanja stekla je stručnost u raznim profesijama, a svekrva joj je bila glavni mentor.

  • Mara je iz susjednog sela, gdje su njezine obveze prvenstveno bile čuvanje ovaca u stanu njezinih roditelja, oslobođena zahtjevnih obveza. Na snimci zaslona preuzetoj s YouTube videa, Mara otkriva da sada ona preuzima mužnju, dok njezina svekrva vodi kućanske poslove. Osvrćući se na svojih sedam i pol godina braka u dobi od 22 godine, Mara prepoznaje značajne lekcije koje joj je život dao u pogledu zrelosti.

Izražava zahvalnost svojoj svekrvi na nepokolebljivoj podršci koju joj pruža, priznajući je kao temeljnu figuru u Marinom životu. U suvremenom društvu rijetkost je da se mlade žene odlučuju za zahtjevan stil života i traže posao u ruralnim regijama. Unatoč tome, ona je jedna od nekolicine odabranih koji su donijeli ovaj izbor i izražava svoju iskrenu naklonost prema tome.

Na sličan način, ovaj osebujni bračni par svim je srcem prihvatio život na selu, izvlačeći svoje prebivalište i sredstva za uzdržavanje iz ovog mirnog okruženja. Milun i Mara pokazuju da povremeno odlaze u grad tijekom svetih dana i vremena smanjenog rada kako bi sudjelovali u ležernim šetnjama. Ipak, njihova najdublja naklonost dosljedno je usmjerena prema njihovom selu, jer su se navikli na njegovu privlačnost i nalaze utjehu u svom poznatom okruženju.

Primarna svrha njihovih posjeta gradu je kupovina, druženje, opuštanje i ispijanje kave. Nasuprot tome, Mara, koja do jeseni čuva svojih 130 ovaca, ujutro ima drugačiju rutinu. Umjesto ranog ustajanja, obično se budi oko 6:30. Po ustajanju iz kreveta priprema šalicu kave za sebe i supruga. Nakon toga, Mara posvećuje otprilike sat vremena brizi za svoju stoku. Iako duboko cijeni selo, preferira planine i životinje, što nadilazi njezinu sklonost moru i obali. Žene u ruralnim regijama suočavaju se s velikim izazovima; njihov opstanak ovisi o obavljanju zahtjevnih zadataka kao što su cijepanje drva, obrada zemlje, obavljanje kućanskih poslova i pripremanje hrane na dnevnoj bazi. Nadalje, mnogi se i dalje bore s neriješenim problemima prijevoza.

Nažalost, opseg javne potpore i zaštite izrazito je nedovoljan. U bogatim zemljama tipično je da prosperitetni pojedinci žive u predgrađima ili ruralnim područjima, udaljeni od užurbanog gradskog života. S druge strane, pojedinci sa skromnijim materijalnim mogućnostima često se odlučuju za urbani život.

Prigradska i seoska okruženja predstavljaju nekoliko prednosti, poput čistog zraka, obilja prirodnih resursa, dovoljnog životnog prostora, privatnosti i pristupa zdravijoj organskoj hrani.


Suprotno tome, urbani život obilježen je brzim tempom, koji često dovodi do ograničenih stambenih područja u kojima višegeneracijska kućanstva obitavaju na svega nekoliko četvornih metara.

  • Nažalost, ova situacija žrtvuje zelene površine jer se visoke građevine podižu kako bi se zadovoljila stalno rastuća potražnja za stanovanjem. Stručna analiza ovog trenda ukazuje da u industrijskoj fazi urbanizacije sekundarne djelatnosti, posebice one vezane uz industriju, djeluju kao pokretač razvoja.

POKLANJAMO TI KNJIGU BESPLATNO!

Upiši svoj email i preuzmi knjigu "Astrologija nije bauk"! Zaviri u tajanstveni svijet zvijezda i otkrij kako zvjezdana magija može promijeniti tvoj pogled na sebe i svijet oko tebe!

Jedan klik te dijeli od tvoje knjige i novih spoznaja!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here