Oglasi - Advertisement

Dječje radosti i ludorije jedan su od najomiljenijih aspekata djetinjstva, faze koja, iako često izazovna, brzo prolazi. Roditelji trogodišnje djevojčice vjerovali su da njihova kći izmišlja da je noge bole kada sjedi ili leži , odnosno ona ima potrebu za kretanjem.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Sindrom nemirnih nogu medicinsko je stanje koje se često podcjenjuje ili krivo shvaća, ali može duboko utjecati na kvalitetu života pojedinca. Ovaj neurološki poremećaj definiran je neodoljivom željom za pomicanjem nogu, osobito tijekom razdoblja neaktivnosti, a posebno noću, što dovodi do poteškoća sa spavanjem i čestih smetnji tijekom noći.

Simptomi se manifestiraju kao neugodni trnci, puzanje, a ponekad i bol, koji se povlače tek kada osoba ustane i počne se kretati. Ovaj imperativ kretanja toliko je intenzivan da mnogi pacijenti prijavljuju nemogućnost ležanja ili sjedenja duže od nekoliko minuta. U težim slučajevima simptomi se javljaju gotovo svake noći, značajno ometajući san i dnevne aktivnosti.

Priča jedne majke ilustrira iskustvo njezine 11-godišnje kćeri, koja je nekoliko mjeseci posjećivala svoju sobu noću, izražavajući zabrinutost zbog neobičnog osjećaja u nogama. Kako bi ublažilo nelagodu, dijete je pribjeglo hodanju po sobi, navici koja je na kraju rezultirala kroničnim umorom, akademskim poteškoćama i općim padom razine energije. Tek nakon tri godine neuspješnih pokušaja da se utvrdi uzrok njezinih simptoma, djevojčici je konačno dijagnosticiran sindrom nemirnih nogu.

  • Podrijetlo ovog sindroma može biti različito. Značajan čimbenik je genetska predispozicija, jer se stanje često manifestira kod nekoliko članova obitelji. Osim toga, ključna je razina željeza u tijelu; nedostatak željeza može izravno utjecati na pojavu simptoma, jer je ovaj mineral neophodan za optimalno funkcioniranje živčanog sustava. Veća je vjerojatnost da će biti pogođeni pojedinci koji pate od anemije, žene koje imaju teške menstrualne cikluse, trudnice i one na dijalizi ili osobe koje žive s kroničnim bolestima.

Nadalje, određeni lijekovi, uključujući određene antidepresive, mogu pogoršati stanje. Uočeno je da se ovaj sindrom javlja dvostruko češće kod žena nego kod muškaraca, ali može utjecati na pojedince svih dobi, uključujući djecu. Međutim, simptomi kod male djece često se podcjenjuju jer se mogu zamijeniti s pukim nemirom ili hiperaktivnošću.

Pri razmatranju liječenja, primarni i najvažniji korak uključuje prepoznavanje i izbjegavanje elemenata koji pogoršavaju simptome, što uključuje alkohol, specifične lijekove i pretjeranu konzumaciju šećera. Ako se otkrije manjak željeza, nadomjestak ili infuzijska terapija mogu biti od koristi. Nadalje, provođenje malih rituala može znatno ublažiti simptome; To može uključivati ​​masaže, tople obloge, kratke šetnje prije spavanja ili aktivnosti koje privlače pozornost i misli.

BONUS:

Rijetko je postignuće za pojedince postići tako značajno priznanje na dva kontinenta u kratkom razdoblju, razliku koju je Samuel Coleridge-Taylor uspješno postigao.

Čokolada je postala bitan element svakodnevnog života i smatra se jednim od najomiljenijih slastica u svijetu. Unatoč tome, njegov put do značaja bio je sve samo ne jednostavan. Podrijetlo čokolade seže tisućljećima unatrag do jezgre drevnih mezoameričkih kultura, gdje je imala izrazito drugačiju funkciju od one koju danas priznajemo. Maje su bile prva civilizacija koja je intenzivno koristila kakao, a naslijedili su ih Asteci, koji su njegova zrna pretvorili u napitak koji se naziva “xocolatl”.

Ovaj šumeći i gorki napitak napravljen je bez upotrebe šećera, s vodom, začinima i ljutim papričicama. Nadmašio je puko uživanje, nudeći luksuzno iskustvo zatvoreno u čaši. Smatralo se da daje snagu, vitalnost, pa čak i nagovještaj božanske moći. Doista, vladari poput Moctezume konzumirali su ga svakodnevno, čvrsto vjerujući da može poboljšati njihov fokus i snagu. Važnost kakaovca proširila se izvan njegovog okusa; služio je i kao sredstvo razmjene. Povijesni zapisi govore da je za kupnju pilića bilo dovoljno deset zrna kakaovca, a za kvalitetan komad tkanine stotinu. U ovom je društvu kakao predstavljao više od same hrane; utjelovljivao je vrijednost, ponos i duhovni simbol. Po dolasku španjolskih konkvistadora u Novi svijet tijekom 16. stoljeća, susreli su se s ovim izvanrednim pićem. Hernán Cortés i njegovi kolege istraživači prepoznali su njegovu važnost i nastojali su je predstaviti europskim dvorovima. Ipak, Španjolcima je njegov gorak okus bio neprivlačan.
Kao reakciju na to, promijenili su napitak eliminirajući ljute začine i dodavši šećer i cimet, što je proizvelo glatkije i ugodnije piće koje je brzo postalo omiljeno među aristokracijom. Oko 1500. godine čokolada je uvedena u Europu, isprva se nudila samo u tekućem obliku.

POKLANJAMO TI KNJIGU BESPLATNO!

Upiši svoj email i preuzmi knjigu "Astrologija nije bauk"! Zaviri u tajanstveni svijet zvijezda i otkrij kako zvjezdana magija može promijeniti tvoj pogled na sebe i svijet oko tebe!

Jedan klik te dijeli od tvoje knjige i novih spoznaja!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here