Oglasi - Advertisement

Nije lako kada nekome umre draga osoba , prijatelj ili član porodice. Razumijevanje procesa tugovanja može značajno pomoći u pružanju podrške nekome tko tuguje, iako nije uvijek jednostavno znati kako ponuditi utjehu u teškim trenucima.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Iskustvo tuge nakon gubitka prijatelja spada među najizazovnije aspekte života i mnogi se pojedinci bore kako bi se učinkovito izliječili. U takvim trenucima proživljene emocije – krivnja, čežnja, usamljenost i bespomoćnost – su duboko intenzivne.

Nakon što se početni šok i nevjerica povuku, suočavanje sa stvarnošću situacije pokazalo se izazovnim pothvatom. Teorija privrženosti Johna Bowlbyja tvrdi da se tuga odvija u četiri različite faze. Prva faza, poznata kao obamrlost (i stezanje), može trajati od nekoliko sati do tjedan dana i obilježena je osjećajem šoka i emocionalnom paralizom. Tijekom tog razdoblja pojedinci mogu iskusiti osjećaj emocionalne obamrlosti, što može spriječiti njihovu sposobnost da se suoče s gubitkom na opipljiv način.

Faza koju karakteriziraju čežnja i potraga za odsutnom osobom može potrajati dulje razdoblje, potencijalno u rasponu od mjeseci ili čak godina. Tijekom tog vremena proživljena tjeskoba je posebno intenzivna, a brojni se pojedinci bore s dubokom tugom i osjećajem uskraćenosti. Mnogi se nađu zarobljeni u ovoj fazi na duže vrijeme, boreći se sa svojim emocijama i osjećajući se lutajući. U ovom je trenutku ključno potražiti stručnu pomoć.

Faza dezorganizacije i očaja: Tijekom ove faze, pojedinac počinje prihvaćati stvarnost da se pokojnik neće vratiti. Dok osjećaj tjeskobe ostaje, postoji potvrda da je ova smrt neopoziva i da pojedinac više ne trpi nikakvu patnju. Iako ova spoznaja može pružiti određeni stupanj utjehe, ostaje duboko bolna. Faza reorganizacije: U ovoj fazi pojedinac započinje proces rekonstrukcije svog života nakon gubitka pokojnika.

 

Tuga ne nestaje; nego se transformira i reinvestira. Pojedinac se prilagođava izmijenjenim okolnostima, nastojeći izvući smisao i uspostaviti osjećaj ravnoteže u životu.
Značajan čimbenik koji utječe na uspješan oporavak je priroda odnosa pojedinca s drugima. Pojedinci poput ožalošćenih roditelja ili onih koji su izgubili bliskog suputnika često doživljavaju složeniju tugu. Prisutnost podržavajućih i smislenih odnosa, uz pomoć prijatelja i obitelji, može biti neizmjerno korisna. Terapeut, uz prijatelje, može pomoći ožalošćenoj osobi u: ublažavanju osjećaja krivnje pomažući im da prepoznaju da su ponudili najveću moguću podršku osobi koja je umirala.

Priznajte stvarnost svog gubitka i shvatite da je smrt nepovratan događaj. Dopustite sebi da tugujete i otpustite svoje emocije. Drugi će biti prijemčivi i puni poštovanja u svom slušanju. Podijelite svoje osjećaje i iskustva licem u lice. Kada nudite utjehu nekome u žalosti, razmislite o sljedećem: Prenesite svoju sućut; prikladan način da to učinite je izjavom: “Žao mi je zbog vašeg gubitka.” Izbjegavajte stvaranje pretpostavki.

Izbjegavajte stvaranje pretpostavki o odnosu između preminulog i osobe koja tuguje. Može biti korisno podijeliti draga sjećanja na preminule.

Nadalje, prakticirajte pažljivo slušanje i suzdržite se od prepričavanja vlastitih iskustava osim ako ste pozvani da to učinite.

Pomoć u svakodnevnim aktivnostima može ublažiti stres i pružiti praktičnu podršku. Osim toga, šutnja može poslužiti kao nježna i pažljiva gesta. U slučajevima kada se pojedinac dulje vrijeme bori s normalnim životom, savjetuje se da se obrati psihoterapeutu. Dobivanje odgovarajuće podrške može uvelike olakšati proces tugovanja i olakšati navigaciju kroz izazovna vremena.

POKLANJAMO TI KNJIGU BESPLATNO!

Upiši svoj email i preuzmi knjigu "Astrologija nije bauk"! Zaviri u tajanstveni svijet zvijezda i otkrij kako zvjezdana magija može promijeniti tvoj pogled na sebe i svijet oko tebe!

Jedan klik te dijeli od tvoje knjige i novih spoznaja!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here