Studije su pokazale da određena hrana sadrži spojeve koji mogu podržati jetrene enzime, spriječiti nakupljanje masti i ublažiti upalu. Naša ishrana itekako utiče na zdravlje našeg organizma , a posebno jetre.

Dok su neke namirnice pokazale pozitivne učinke, druge je najbolje izbjegavati. Značaj prehrane u očuvanju dobrobiti jetre je od najveće važnosti, posebice zbog izvanredne regenerativne sposobnosti jetre. Kao glavni organ zadužen za metabolizam naše hrane, jetra ima veliku važnost.
Poznato je da određene namirnice sadrže spojeve za koje je istraživanje pokazalo da su korisni za jetrene enzime, štiteći organ od nakupljanja masti i smanjujući upalu. Jedan značajan primjer za to je nemasno meso.
Proteini, koji su vitalni za optimalno funkcioniranje tijela, podliježu metabolizmu u jetri. Kako bi se zajamčio visokokvalitetni unos proteina, ključno je odabrati iz niza različitih izvora, kao što su riba, nemasna perad (uključujući piletinu i puretinu), govedina, mliječni proizvodi (kao što su mlijeko, jogurt i sir), jaja, mahunarke (poput graška i leće), orašasti plodovi i riža.
Povrće iz skupine Crucifera, poput kupusa, često je uključeno u ljudsku prehranu.
Kruciferno povrće poput kupusa, cvjetače i brokule poznato je po visokom sadržaju vlakana i prepoznatljivom okusu. Osim toga, ovo povrće je bogato korisnim i zaštitnim biljnim spojevima. Njihovo uključivanje u prehranu može pomoći u procesu detoksikacije i ponuditi zaštitu od štetnih tvari. Studija provedena 2016. pokazala je da konzumacija brokule može smanjiti rizik od razvoja tumora jetre i bolesti masne jetre.
RIBA
Uključivanje omega-3 masnih kiselina, koje su prisutne u ribi kao što je losos, može poboljšati zdravlje jetre. Oni koji su pogođeni nealkoholnom masnom bolešću jetre mogu svjedočiti smanjenju razine masnoće jetre i triglicerida zbog povoljnih svojstava ovih spojeva.
ORAŠASTI PLODOVI
Integriranje zdravih masti, antioksidansa i vitamina E u naše prehrambene režime donosi brojne zdravstvene prednosti. Istraživanja pokazuju da uključivanje oraha u naše obroke može smanjiti rizik od razvoja nealkoholne masne bolesti jetre. Nadalje, orašasti plodovi su izvor fosfora, esencijalnog minerala koji podržava zdravlje jetre igrajući ključnu ulogu u regulaciji metabolizma masti i sprječavanju nakupljanja masti u jetri. U nedostatku fosfora, jetra bi se suočila s prekomjernim nakupljanjem masti, čime bi se znatno povećao rizik od bolesti masne jetre.
Stapanje citrusa s borovnicama rezultira ugodnim i okrepljujućim profilom okusa.
Konzumacija šumskog voća, uključujući borovnice, ribizle, naranče, grejpfrutove i mandarine, može pružiti značajne prednosti za zdravlje jetre. Ovo voće obiluje vitaminom C, ključnim nutrijentom koji pomaže u ublažavanju oksidativnog stresa s kojim se susreću stanice jetre. Uključivanje ovog voća u dnevnu prehranu može pomoći u smanjenju vjerojatnosti upale i oštećenja stanica unutar jetre. Nadalje, vitamin C doprinosi jačanju imunološkog sustava.
BIJELI LUK
Za promicanje zdravlja jetre, snažno se savjetuje uključivanje luka u prehranu, s posebnim naglaskom na češnjak. Proces detoksikacije jetre pomaže alicin, sumporni spoj prisutan u češnjaku, koji također djeluje kao zaštita od štetnih učinaka aditiva u hrani. Nadalje, luk ima zaštitna svojstva protiv bolesti masne jetre, čak i kada su prisutni čimbenici rizika poput pretilosti i visoke razine kolesterola.
KAFA
Istraživanja dosljedno pokazuju jaku korelaciju između konzumacije kave i raznih pozitivnih učinaka na zdravlje jetre, što je čini visoko preporučljivim napitkom za osobe s bolestima jetre. Nezaslađena kava je preferirani izbor. Redovito ispijanje kave značajno smanjuje rizik od razvoja ciroze i nealkoholne masne bolesti jetre. Spoj kofein, poznat po svojim blagotvornim antioksidativnim svojstvima, ima značajnu ulogu u poboljšanju funkcionalnosti jetrenih stanica.