Stiglo je proljeće , a sa njim i mnogo više lijepog vremena. Većina ljudi , želi svali slobodan trenutak da iskoristi provodeći ga u prirodi. Međutim , poznato je da razni insekti remete potpuni ugođaj , a stršljen je svakako jedan od najopasnijih .

Ubodi stršljena mogu izazvati značajnu bol; međutim, većina pojedinaca ne trpi ozbiljne posljedice. Suprotno uobičajenim zabludama, smrtni slučajevi kao posljedica takvih uboda su rijetki.
Tipične reakcije na ubode stršljena općenito rezultiraju manjim oteklinama koje traju nekoliko dana. Unatoč tome, postoje slučajevi u kojima takvi ubodi mogu izazvati teške alergijske reakcije ili anafilaktički šok, čime se povećava mogućnost značajnih komplikacija.
Preventivne mjere: Kada se bavite aktivnostima na otvorenom, preporučljivo je kloniti se područja u kojima je poznato da su stršljeni aktivni. Dok vrtlarite ili uživate vani, pobrinite se da su svi izloženi dijelovi vašeg tijela adekvatno zaštićeni. U slučaju uboda, odmah izvadite žalac i stavite hladan oblog kako biste ublažili bol i smanjili oteklinu.
Nakon uboda stršljena, područje oko mjesta uboda može pokazivati crvenilo, upalu i nelagodu. Osobe koje su osjetljive na otrov mogu doživjeti značajnu oteklinu koja se može proširiti na šire područje tijela. Dok se manji ubodi obično povlače u roku od sat vremena, teži slučajevi zahtijevaju liječničku pomoć.
Mjere prve pomoći zahtijevaju da zahvaćeno područje tijela bude podignuto kako bi se spriječilo širenje otrova. U slučajevima kada žalac ostane zariven u kožu, preporučljivo je pažljivo ga izvaditi pomoću plosnatog predmeta, poput noža. Važno je suzdržati se od korištenja pinceta jer se time može nenamjerno gurnuti žalac dublje u kožu.
Hitna medicinska intervencija neophodna je kod uboda koji se javljaju u području grla i vrata, jer mogu dovesti do značajnih respiratornih problema uzrokovanih oticanjem. Osobe koje su podložne alergijskim reakcijama moraju biti posebno oprezne jer ubod stršljena može izazvati anafilaktički šok.
Alergijske reakcije, osobito anafilaktički šok, predstavljaju kritičnu hitnu medicinsku pomoć koja zahtijeva hitnu pomoć. Pojedinci koji su već doživjeli ubod mogu razviti preosjetljivost na otrov, što potencijalno može rezultirati težim reakcijama nakon sljedećih uboda. U slučaju anafilaktičkog šoka potrebno je hitno pozvati hitnu pomoć i bez odlaganja dati terapiju protiv šoka.
Osobama sklonim alergijama savjetuje se da uz sebe imaju injektor adrenalina i antihistaminike. Neophodno je potražiti smjernice od zdravstvenog radnika prije primjene ovih mjera opreza.
U slučajevima uboda stršljena koji ne izaziva jake alergijske reakcije, savjetuje se staviti hladne obloge na oboljelo mjesto. Ako se simptomi pogoršaju ili se novi simptomi pojave nakon nekoliko sati, važno je potražiti liječničku konzultaciju. Dosljednim preventivnim mjerama i brzim djelovanjem mogu se znatno smanjiti vjerojatnost komplikacija.