Oglasi - Advertisement

Svjedoci smo sve većeg broja odlaska mladih iz države radi bolje egzistencije . Naime u Europi se kao odgovor na značajan nedostatak radne snage pojavila jedna  smjernica: ako se konobara ne može naći, treba ga privući većom platom.

Ove je sezone konobar na obali Zürichskog jezera postavio novi ekonomski standard u Švicarskoj prijavivši mjesečni prihod od oko 17.000 eura.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Ovaj izvanredan razvoj doveo je do promjena u strukturi plaća u dva lanca restorana, što je dovelo do značajnih poremećaja u ugostiteljskoj industriji. Jasno je da se ovaj pristup u Švicarskoj shvaća prilično ozbiljno. Izvještaji lokalnih medija pokazuju da je jedan konobar zaradio izvanrednu mjesečnu plaću od 16.500 franaka, što ga označava kao najbolje plaćenog radnika u restoranu do danas.

Za usporedbu, prosječna mjesečna plaća konobara u Švicarskoj lani je iznosila 4000 franaka. U nastojanju da inoviraju svoje sustave naknada zaposlenicima, lanci restorana Michel Péclard i Florian Wieber odlučili su prošle godine zamijeniti fiksne plaće modelom koji se temelji na postotku ukupnih mjesečnih prihoda.

Posljedično, konobari su počeli dobivati ​​između sedam i osam posto ukupnih mjesečnih prihoda restorana. Kao rezultat toga, konobari uz Ciriško jezero dobili su povećanje plaća u rasponu od 8.000 do 12.000 franaka, dok su njihovi ugovori predviđali minimalnu plaću od 3.750 franaka.

Jedan restoran ukazuje da se sezona pokazala uspješnom, što se pripisuje kako povoljnim vremenskim uvjetima, tako i povećanom angažmanu zaposlenika koji su radili više nego ikad. Međutim, ovakav pristup naknadi nije proizašao iz altruističkih motiva, već iz praktične nužde.

U svjetlu poteškoća u osiguravanju kvalificirane radne snage, restorani su prihvatili ovu strategiju, iako priznaju da takav model možda nije održiv za industriju u cjelini. Za razliku od onoga što je uobičajeno drugdje, Švicarska nema minimalnu plaću u konvencionalnom smislu.

  • Prijedlog nacionalne minimalne plaće odbačen je na referendumu prije deset godina. Međutim, s vremenom su pojedini kantoni utvrdili svoje minimalne satnice. Trenutačno je minimalna satnica u Švicarskoj oko 23 švicarska franka, što je oko 4.186 franaka mjesečno na temelju 42-satnog radnog tjedna. Konteksta radi, prosječna bruto mjesečna plaća u Švicarskoj iznosi 6665 franaka.

Zanimanje konobara nalazi se u sektoru turizma i ugostiteljstva, s težištem na usluživanje hrane i pića u restoranima i sličnim objektima, s nomenklaturom koja proizlazi iz pojma “konoba”. Po primitku narudžbe od kupca, konobar te zahtjeve prosljeđuje osoblju kuhinje (kuhari) ili osoblju bara (barmeni), nastojeći da usluga bude brza i kvalitetna.

Nadalje, konobarski poslovi uključuju pripremu stolova za goste, pospremanje nakon jela i izdavanje računa za obavljene usluge. Bilo da su zaposleni u restoranima s punom uslugom, restoranima brze hrane ili kafićima, od konobara se očekuje da pokažu ljubaznost, točnost, učinkovitost i jake komunikacijske vještine. Budući da oni izravno komuniciraju s gostima, ugled ugostiteljskog objekta usko je povezan s njihovim ponašanjem i kvalitetom usluge; Na taj način nemaju samo zadatak pružiti iznimnu uslugu, već i osigurati ugodno iskustvo za goste.

Učinak konobara može varirati ovisno o kategoriji i vrsti ugostiteljskog objekta, a specifične odgovornosti potencijalno uključuju dočekivanje gostiju na ulazu, usmjeravanje do njihovih stolova, pomoć pri rasporedu sjedećih mjesta, pomoć pri spremanju gornje odjeće i davanje preporuka za stavke jelovnika i specijalitete restorana.

Švicarska, službeno poznata kao Švicarska Konfederacija, suverena je nacija smještena u središtu Europe. Izraz “konfederacija” rezerviran je za povijesni kontekst; Međutim, moderna Švicarska funkcionira kao savezna republika koja se sastoji od 26 kantona, s Bernom koji služi kao savezni grad i sjedište nacionalne vlade (njemački: Bundesstadt; francuski: Ville federale; talijanski: Capitale federale).

  • Graniči s Francuskom na zapadu, Njemačkom na sjeveru, Austrijom i Lihtenštajnom na istoku te Italijom na jugu. Osim Berna, glavnog grada, i Züricha, najvećeg urbanog središta, drugi istaknuti gradovi su Ženeva, Lausanne, Lugano, Basel, između ostalih.

POKLANJAMO TI KNJIGU BESPLATNO!

Upiši svoj email i preuzmi knjigu "Astrologija nije bauk"! Zaviri u tajanstveni svijet zvijezda i otkrij kako zvjezdana magija može promijeniti tvoj pogled na sebe i svijet oko tebe!

Jedan klik te dijeli od tvoje knjige i novih spoznaja!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here