Oglasi - Advertisement

Jaja su svestrana namirnica koju svaka osoba voli. Mogu se konzumirati na različite načine. Koristi se za pripremu slanih , kao i slatkih jela , a konzumiraju se i u svom izvornom obliku. Obiluje mnoštvom minerala i vitamina , međutim nisu za svaku osobu dobra opcija.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Utjecaj jaja na razinu kolesterola dugo je bio predmet sporenja, što je rezultiralo različitim stajalištima. Povijesno gledano, jaja, posebice žumanjci, izazivali su zabrinutost zbog visokog udjela kolesterola, koji se često povezuje s povećanim rizikom od kardiovaskularnih bolesti.

Unatoč tome, nedavna istraživanja i istrage, uključujući one koje je proveo doktorant Ike Norwitz, dovode u pitanje ovu prevladavajuću pristranost i otkrivaju složenu dinamiku između prehrane i razine kolesterola.

Intrigantno istraživanje na ovu temu proveo je Ike Norwitz, doktorant na Sveučilištu Harvard, koji je proveo eksperiment koji je uključivao konzumaciju 720 jaja tijekom mjesec dana. Norwitz je pokušao istražiti utječe li unos znatnih količina jaja negativno na razine kolesterola, posebno na lipoproteine ​​niske gustoće (LDL), poznate kao “loš” kolesterol. Tijekom svog eksperimenta, Norwitz je unosio približno 24 jaja dnevno, što je kulminiralo nevjerojatnom ukupnom potrošnjom kolesterola od oko 133 200 mg, što je u početku izazvalo zabrinutost za zdravlje.

  • Međutim, rezultati su bili zapanjujući – unatoč znatnom povećanju unosa kolesterola, razina LDL-a zapravo se smanjila za 18%. Ovaj je rezultat zaprepastio mnoge promatrače, budući da se široko vjeruje da je visok unos kolesterola hranom u izravnoj korelaciji s povišenim razinama štetnog kolesterola u krvotoku, potencijalno povećavajući rizik od kardiovaskularnih bolesti.

Jedno od mogućih objašnjenja za Norwitzov nedostatak povećanja razine LDL-a zbog konzumacije jaja može se nalaziti u načinu na koji kolesterol iz hrane djeluje na našu fiziologiju. Nakon što dospije u crijeva, kolesterol iz hrane veže se za receptore prisutne na stanicama crijevne sluznice. Aktivacija ovih receptora pokreće oslobađanje hormona kolizina, koji zatim krvotokom putuje do jetre.

Kao odgovor na promjene u prehrani, jetra smanjuje svoju sintezu LDL-a, čime pomaže u održavanju stabilne razine kolesterola u tijelu. Ovaj fiziološki mehanizam može razjasniti zašto znatna konzumacija kolesterola iz jaja nije dovela do povišenih razina LDL-a. Osim toga, tijekom cijelog eksperimenta, Norwitz je unosio 60 grama ugljikohidrata dnevno, brojka koja je relativno niska u usporedbi sa standardnim dijetama s visokim udjelom ugljikohidrata.

Kako bi postigao ovu razinu ugljikohidrata, ubacio je voće poput banana, borovnica i smrznutih trešanja u kombinaciji s maslacem od makadamije. Čak i uz značajan sadržaj kolesterola koji se nalazi u jajima u njegovoj prehrani, unos ugljikohidrata mogao je pridonijeti smanjenju razine LDL-a, budući da pojedinci koji se pridržavaju dijete s niskim unosom ugljikohidrata često opažaju porast LDL-a zbog tjelesne ovisnosti o masti za energiju umjesto o ugljikohidratima.

Nije neuobičajeno svjedočiti povišenju razine LDL-a u studijama koje ispituju dijete s niskim udjelom ugljikohidrata, uključujući one koje se temelje na ketogenim i Atkinsovim načelima.

Ovaj fenomen nastaje kada tijelo prijeđe na korištenje masti kao primarnog izvora energije umjesto ugljikohidrata, što može rezultirati povišenim razinama “lošeg” kolesterola. Ipak, eksperiment koji je proveo Ick Norwitz pokazuje da dobro uravnotežena prehrana može pozitivno utjecati na razine LDL-a, čak i uz umjereni unos ugljikohidrata, unatoč značajnom unosu kolesterola iz jaja.

Ova studija potiče ponovnu procjenu ranijih smjernica u vezi s konzumacijom jaja i njezinim utjecajem na razinu kolesterola. Dok su prethodna istraživanja ukazivala na izravnu vezu između povećanog kolesterola u prehrani i povišenih razina LDL-a, nedavni dokazi sugeriraju da je reakcija tijela na kolesterol znatno složenija nego što se nekada pretpostavljalo. Ljudsko tijelo može pokazati niz odgovora, uključujući mehanizme koji smanjuju proizvodnju LDL-a, čime se održava ravnoteža unutar sustava.

Ovaj eksperiment pokazuje da je koncentracija samo na jedan prehrambeni element, kao što su jaja, neadekvatna; bitno je procijeniti cjelokupnost vlastitih prehrambenih navika i načina života. Kako bi se postigli optimalni rezultati za zdravlje srca i kolesterola, ključno je uzeti u obzir sve čimbenike koji tome pridonose, uključujući unos ugljikohidrata, genetsku predispoziciju i opće odluke o načinu života.

POKLANJAMO TI KNJIGU BESPLATNO!

Upiši svoj email i preuzmi knjigu "Astrologija nije bauk"! Zaviri u tajanstveni svijet zvijezda i otkrij kako zvjezdana magija može promijeniti tvoj pogled na sebe i svijet oko tebe!

Jedan klik te dijeli od tvoje knjige i novih spoznaja!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here