Oglasi - Advertisement

U gotovo svakoj kući na Balkanu domaćice uzgajaju ukrasne biljke koje ne samo da povećavaju osjećaj topline u prostoru već doprinose i pročišćavanju zraka. Danas ćemo se usredotočiti na Adamov cvijet koji ima veoma zanimljive osobine.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

U svom autohtonom staništu, Adamova biljka doseže nevjerojatne visine, pružajući značajnu sjenu onima koji traže olakšanje. Ipak, kod nas se uzgaja kao manja sobna varijanta. Adam (Alocasia), član obitelji Araceae, spada među najzastupljenije ukrasne biljke na našim prostorima i stekao je značajnu popularnost, posebno u zajednici Adama i Eve. Biljka koja se obično naziva slonovo uho svoje je ime dobila po značajnoj sličnosti s velikim ušima slona.

Važno je napomenuti da su cvjetovi adamantijuma uvedeni u Europu iz dalekih krajeva Indije. Rod Alocasia obuhvaća približno 70 različitih vrsta. Adamov cvijet, višegodišnja biljka, ističe se svojim podzemnim stabljikama koje poprimaju izgled gomolja ili rizoma. Ova sobna biljka, poznata kao Adam, uzgaja se zbog svojih širokih listova tipično srcolikog oblika. Naime, ova biljka daje zelene cvjetove koji cvjetaju svake godine, a pojavljuju se samo jednom godišnje.

Kako gornje lišće biljke Adam sazrijeva, donje lišće počinje venuti. U svom prirodnom staništu, biljka Adam može doseći nevjerojatne visine, pružajući dovoljno hlada za pojedince koji traže predah. Kao što je već navedeno, u ovom području se uzgaja kao sobna biljka. Značajna značajka biljke Adam je njen brzi rast. Neophodno je održavati neutralnu ili kiselu pH razinu u tlu na kojem se uzgaja biljka Adam. Zanimljivo je da je Adamova biljka klasificirana kao otrovna. Iako su gomolji ove biljke konzumni, važno je znati da sadrže značajne količine kristala oksalne kiseline. Gutanje ovih gomolja može dovesti do raznih nuspojava, poput oticanja grla i jezika, poteškoća s disanjem, pa čak i halucinacija. Što uzrokuje suze biljke Adam? Česta pojava je izlučivanje vode s rubova lišća, što se naziva drenaža. Ovaj proces pomaže u učinkovitom kretanju vode unutar biljke kada transpiracija naiđe na izazove.

Ako u vašem stanu bude povišena razina vlažnosti kao rezultat pretjeranog zalijevanja, možete primijetiti da vaša Adamova biljka pokazuje stanje “plakanja”. Osim toga, uvođenje biljke Alocasia u okoliš može pomoći u ublažavanju gore spomenutog problema s odvodnjom. Kao što je prethodno navedeno, optimalni pristup je uzgajati Adamov cvijet u blizini Evinog. Pozicioniranje blizu Evinog cvijeta ključno je za zaobilaženje osjećaja tuge. Primjetno je da su Adamovi cvjetovi znatno veći i imaju prepoznatljiv izgled, dok su Evini cvjetovi manji i imaju zamršenije razgranate listove.

Drugim riječima, Adam je doživio trovanje. Snažna tekućina sadržana u njemu može izazvati alergijske reakcije. Posljedično, uzgoj adamantiuma u područjima koja posjećuju djeca nije savjetovan, jer alergijske reakcije na sok biljke mogu biti kobne i rezultirati gušenjem.

Marljiva briga i budnost u vezi s Adamovom dobrobiti su presudni. Kako biste zajamčili odgovarajuću skrb za Adama, pridržavajte se sljedećih smjernica:
Treba pažljivo upravljati izlaganjem biljke svjetlu, izbjegavajući izravnu sunčevu svjetlost i pretjerano mračna okruženja.

Bitno je uspostaviti ravnotežu između ova dva uvjeta. Za optimalne uvjete kompostiranja ključno je održavanje stalne vlage u kompostu. Od vitalne je važnosti osigurati da tlo ostane vlažno, a da ne postane pretjerano suho ili pretjerano zasićeno. Adamantium biljke najbolje uspijevaju kada im je korijenje u malo sušnijim uvjetima, jer prekomjerna vlaga može dovesti do truljenja korijena. Stoga je najučinkovitija metoda redovito, ali rijetko zalijevanje biljaka.

Preporučljivo je koristiti mlaku kišnicu za navodnjavanje Adams biljaka kad god je to moguće. Ove tropske biljke teško uspijevaju u pretjerano suhom unutarnjem zraku jer im je za optimalan rast potrebna normalna do visoka razina vlažnosti. Mjesečna primjena hranjiva dovoljna je za pravilnu ishranu ove biljke. Ipak, tijekom zimskih mjeseci, ako biljka ne pokazuje znakove rasta, kao što je nicanje novih listova, gnojidba se može izostaviti. Gnojidba nije potrebna kada biljka uđe u fazu mirovanja.

Odaberite vodotopivo gnojivo kako biste omogućili optimalan rast cvjetova adamantiuma. Ključno je održavati stalno toplo okruženje, osiguravajući da temperatura ne padne ispod 15°C tijekom cijele godine.

Steelova istraživanja pokazuju da dok se povremenim kolebanjima temperature može upravljati, produljena razdoblja hladnoće mogu predstavljati izazove i rezultirati mirovanjem cvijeća. Iako je općenito nepotrebno, presađivanje biljke u proljeće preporučljivo je ako je “natekla” ili je prerasla sadašnju posudu.

POKLANJAMO TI KNJIGU BESPLATNO!

Upiši svoj email i preuzmi knjigu "Astrologija nije bauk"! Zaviri u tajanstveni svijet zvijezda i otkrij kako zvjezdana magija može promijeniti tvoj pogled na sebe i svijet oko tebe!

Jedan klik te dijeli od tvoje knjige i novih spoznaja!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here