Ljudi koji posjeduju vrt trenutno su zaokupirani čišćenjem pripremom tla za sadnju. S dolaskom proljeća dolazi ugodno i toplije vrijeme, stvarajući optimalne uvjete za uzgoj ranih sorti. Unastavku današnjeg članka , predtavljamo vam jedan koristan vrtlarski savjet.

Ako vam se čini da vaši krastavci stagniraju i pokazuju minimalnu sklonost rastu, primijenite rješenje prikazano u YouTube vodiču i primijetit ćete gotovo trenutačni rast. Nadalje, s obzirom na sastav hranjivih tvari, može se očekivati obilan i zdrav prinos. Međutim, ako noćne temperature padnu ispod 10°C, rast krastavaca može prestati. Ove su biljke posebno osjetljive na hladne uvjete, što predstavlja opasnost od smrti. Stoga ih je bitno opskrbiti ključnim hranjivim tvarima i potaknuti njihov rast.
Potrebna je litra vruće vode, jedna žlica aktivnog suhog kvasca i jedna žlica šećera u prahu. Započnite polaganim ulijevanjem tople vode u čašu od jedne litre, zatim postupno dodajte suhi kvasac. Nakon toga dodajte žlicu šećera kako biste potaknuli aktivaciju kvasca. Temeljito promiješajte sastojke i stavite smjesu na toplo mjesto, pazeći da je zaštićena od izravne sunčeve svjetlosti. Ostavite da ne smeta dva sata.
Nakon ove faze temeljito promiješajte otopinu i razrijedite je s 5 litara vode sobne temperature, izbjegavajući hladnu vodu. Nakon što su komponente potpuno spojene, postiže se izniman nutritivni profil krastavaca. Prije davanja ovih hranjiva, krastavce je potrebno preliti mlakom vodom. Održavanje vlažnog tla je ključno; inače proces hranjenja neće dati učinkovite rezultate. U tom trenutku umiješajte 1 litru koncentrata kvasca u 10 litara tople vode. Dobro promiješajte i nanesite 1 litru ove hranjive otopine na svaku pojedinu biljku.
Ovo hranjivo gnojivo pokazalo je potpunu učinkovitost, potvrđenu praktičnom primjenom. Njegove su prednosti posebno izražene u početnim fazama rasta presadnica paprike, patlidžana i rajčice, u sličnim omjerima.
Bonus tekst:
Kupus, povrće koje je od davnina dio ljudske prehrane, osim izvrsnog okusa nudi i brojna blagotvorna svojstva. U nastavku donosimo nekoliko intrigantnih činjenica o kupusu: obiluje vitaminima, posebno vitaminom C, koji podržava rad imunološkog sustava. Osim toga, kupus je izvor vlakana koja pospješuju probavu i pomažu u očuvanju zdrave crijevne flore. Postoji niz vrsta kupusa, uključujući bijeli, crveni i kineski kupus, od kojih svaki ima različite nutritivne vrijednosti i prednosti.
Kroz povijest, kupus se koristio u tradicionalnoj medicini zbog svojih ljekovitih svojstava, poput ublažavanja bolova u zglobovima, poboljšanja zdravlja probavnog sustava i poticanja detoksikacije. Nadalje, oblozi od listova kupusa koriste se za smanjenje oteklina i ublažavanje tegoba. I Rimljani i Grci uključivali su kupus u svoju prehranu i ljekovitu praksu. Zbog izuzetno niske kalorijske vrijednosti, ovo povrće služi kao izvrstan izbor za one koji traže zdravo osviještene opcije obroka.
Unatoč niskom sadržaju kalorija, kupus obiluje esencijalnim nutrijentima. Osim toga, njegova izvanredna kulinarska prilagodljivost omogućuje da se konzumira sirovo u salatama ili kuha na različite načine, kao što je kuhanje, pečenje ili fermentacija, kao što pokazuje kiseli kupus. Kupus se ubraja među najekstenzivnije uzgajano povrće u svijetu i igra ključnu ulogu u mnogim kulinarskim tradicijama diljem svijeta.