Oglasi - Advertisement

Luk je povrće poznato po svojoj svestranosti, a služi i kao sastavni dio salata i kao ključni sastojak u kulinarskim pripremama u našim kuhinjama. Obično se uključuje u gotovo svako lokalno jelo, poboljšavajući okus, a pridonoseći i zdravstvenim dobrobitima za tijelo.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Proučavajući stanje pojedinih regija na kojima se uzgaja luk, može se procijeniti kvaliteta ubranog uroda. Ako listovi izgledaju krhko i vitko, uz blijedu nijansu, postaje očito da luku nedostaje vitalni element i da zahtijeva neki oblik intervencije.

Trenutna situacija zahtijeva korištenje dušikovih gnojiva za pomoć rastu biljaka. Iako postoje brojne alternative u ovoj domeni, ovaj se proizvod ističe svojom jednostavnošću i isplativošću. Urea, spoj bogat dušikom koji sadrži gotovo 50 posto dušika, služi kao iznimno koristan izbor za gnojidbu luka.

Urea je posebno korisna zbog svoje sposobnosti gnojidbe bez zakiseljavanja tla, što je ključni aspekt za uspješan uzgoj luka. Za pripremu učinkovite otopine gnojiva, otopite približno 20 grama uree u 10 litara vode. Preporučljivo je ponavljati postupak gnojidbe svakih 10 do 14 dana, što će vjerojatno dovesti do još značajnijeg povećanja proizvodnje lukovica.

Ako odlučite primijeniti ovu metodu, bili bismo jako zahvalni ako biste svoje rezultate podijelili s nama. Uzgoj mladog luka kod kuće jednostavan je i zadovoljavajući pothvat, čak i za one koji nemaju pristup sjemenu. Ovo svestrano i aromatično povrće često je podcijenjeno u području kućnog vrtlarstva.

Ipak, uz malo napora, možete uživati ​​u živahnoj zelenoj nijansi i jedinstvenom okusu mladog luka izravno iz vaše kuhinje. Korištenje ostataka kuhanih ostataka jedna je od najjednostavnijih metoda za uzgoj mladog luka. Intrigantan detalj o mladom luku kojeg mnogi možda nisu svjesni je taj da se obično bere prije nego što lukovica nabubri i poveća se veličina zasada.

Za postizanje održivog životnog stila “nula otpada” uz jamstvo stalne opskrbe domaćim lukom, dovoljna je kupnja samo jedne vezice svježeg luka u trgovini ili supermarketu. Kako biste uzgojili vlastiti usjev bez potrebe za kupnjom sjemena, počnite s obrezivanjem mladog luka, pazeći da otprilike jedan do dva centimetra ostane od korijena i bijelog dijela.
Pokretanje postupka je jednostavno i ne zahtijeva lonac.

Sve što je potrebno je staklenka ili mala čaša napunjena vodom, kao i slobodna prozorska daska. Kako biste potaknuli rast, pazite da korijen mladog luka bude potpuno uronjen u vodu. Iz sigurnosnih razloga, ključno je da gornji dio žarulje cijelo vrijeme ostane iznad vodene linije.

Da biste promatrali čarobni proces, smjestite sunčano područje i pustite staklenku da se natopi sunčevom svjetlošću. Uz odgovarajuću toplinu i svjetlost, luk će početi ponovni rast za nekoliko dana. Kako bi se poboljšao rezultat, ključno je redovito mijenjati vodu, čime se održava njezina svježina i sprječava razmnožavanje bakterija.

Jednostavno uklonite staru vodu i zamijenite je novom količinom tekućine. Ova vrtlarska tehnika može učinkovito iskoristiti luk, čak i u uvenulom stanju. Za održavanje svježine ubranog mladog luka tijekom dužeg vremena, ključno je pravilno skladištenje. Preporuča se izbjegavati duže držanje luka s povišenom razinom vlage na sobnoj temperaturi jer je osjetljiviji na kvarenje od potpuno zrelog luka.

Luk se uzgaja više od 6000 godina, a potječe iz Mezopotamije i Egipta. Ovo povrće, koje pripada obitelji Zvannikovaceae, je dvogodišnja do trogodišnja biljka koja se može pohvaliti bogatstvom vitamina i flavonoida. Širom svijeta smatra se vitalnim i omiljenim začinom.

Uzgajaju se dvije prevladavajuće vrste luka: proljetno-ljetni luk i višegodišnji luk koji uspijeva u hladnijim klimatskim područjima. Idealno razdoblje za sadnju je proljeće, na području koje ima dovoljno sunčeve svjetlosti i održava temperature iznad 0°C. Sjeme treba sijati na dubinu od otprilike 2,5 cm, pridržavajući se preporučenog razmaka od 10-12 cm između pojedinačnih sadnica i 30-45 cm između redova.

Proces berbe luka obično se odvija u kasno ljeto ili ranu jesen, nakon venuća i promjene boje lišća. U nizu uzgojenih sorti nalazi se mladi luk, te bijeli, žuti i crveni luk, ljutika, stoljetni luk, vlasac i poriluk.

POKLANJAMO TI KNJIGU BESPLATNO!

Upiši svoj email i preuzmi knjigu "Astrologija nije bauk"! Zaviri u tajanstveni svijet zvijezda i otkrij kako zvjezdana magija može promijeniti tvoj pogled na sebe i svijet oko tebe!

Jedan klik te dijeli od tvoje knjige i novih spoznaja!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here